Ana Sayfa » Etkinlikler » 1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali Başlıyor!..

1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali Başlıyor!..

oduller-reklam-banner

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu tarafından, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Uluslararası Halk Müzikleri Festivali, 1 Aralık’ta başlıyor.
İçeriği ile diğer Halk Müziği festivallerinden ayrılan İstanbul 1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali kapsamında; İspanya, İran, Kore, Azerbaycan ve Türk halk müzikleri müzikseverlerle buluşacak. Homayoun Shajarian, Paco Peña, Aziza Mustafa Zadeh, Hona, Erkan Oğur & İsmail Hakkı Demircioğlu, Yavuz Bingöl festival kapsamında sahne alacak isimler arasında yer alıyor.

Festival İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu başta olmak üzere İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi kampüsleri dâhil 4 farklı mekânda düzenleniyor. 5 Aralık’ta sona erecek festival kapsamında, 35 konser gerçekleşecek. Festivalin içeri Yavuz Bingöl Sanat Merkezi tarafından hazırlandı.

1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali Başlıyor!..

Farklı Kültürler Olacak

İstanbul 1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali, içeriği açısından diğer Halk Müziği festivallerinden ayrılıyor. Bu festivalde, esin kaynaklarını ulusların duyuş, düşünüş ve yaşayış biçimlerinden alan Halk Müziği aracılığıyla, birçok kültür bir araya geliyor. Dinleyiciler festivalde ülkemizin farklı yörelerinden doğan Halk Müziği dışında İspanya, İran, Kore ve Azerbaycan geleneksel müziklerini de çağdaş yorumlarla dinleme imkânına sahip olacak.

3 Farklı Kampüste 27 Konser

İstanbul 1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali kapsamında İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu dışında İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi kampüslerinde 3 günde 27 konser gerçekleşecek. Kampüslerde konserler 3 Aralık Pazartesi başlayacak ve 5 Aralık’ta sona erecek. Kampüs konserlerine katılım ücretsiz olacak.

Halk müziğimizin en güzel örnekleriyle gençleri buluşturacak isimler şunlar: Mustafa Keser, Bedia Akartürk, Kubat, Şükriye Tutkun, Suzan Kardeş, Zara, Resul Dündar, Elif Buse Doğan, Gülşen Kutlu, Apolas Lermi, Ümit Yılmaz, Çiğdem Elmas, Aykut Aslan, Oğuz Aksaç, Ünal Zorluer, Ayfer Vardar, Emel Tasçıoğlu, Erol Parlak & Sinan Ayyıldız, Okan Murat Öztürk, Nahide Babashlı. İstanbul 1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali kampüs konserlerinde ayrıca Taksim Trio, 5 Quartet ve Türküler Bizi Anlatır müzik grupları da yer alacak.

1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali Başlıyor!..

Shajarian İlk Kez İstanbul’da!

Sazı, sözü ve avazı ile Pers Klasik Müziği’nin efsane ismi Mohammed Reza Shajarian’ın oğlu Homayoun Shajarian (Hümayun Şeceryan) İstanbul 1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali kapsamında 3 Aralık’ta CRR’de ilk kez İstanbullu müzikseverlerle buluşacak.

Ülkemizde büyük hayran kitlesi bulunan Shajarian, babasından kopyaladığı ses kalitesi ve müthiş gırtlak üslubuyla tanınıyor. Homayoun Shajarian Farsça’nın zarif şiirlerini ve İran’ın geleneksel müziğini modern müzikle birleştiren bir isim.

1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali Başlıyor!..

Sürükleyici Müzikal

Festivalin 4. günü Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu’nun konseriyle, saat 20.00’de başlayacak. Topluluk Halk Müziği’ni modern müzik ve batı enstrümanlarıyla birleştirdikleri bir repertuvarla sahne alacak.

Müzikseverler aynı akşam saat 21.00’de, CRR sahnesinde, Kore geleneksel müziğini çağdaş bir tutum ve estetikle birleştiren HONA Korea Music Ensemble’ı dinleme imkânına sahip olacak. Hona gayageum (zither), piri (obua), saenghwang, ajaeng, kkwaenggwari, gibi çeşitli geleneksel enstrümanları kullanan 4 çok yönlü sanatçıdan oluşuyor. Her biri kendi enstrümanlarında mükemmel solist olan HONA’nın üyeleri şaman müziğinden esinleniyor ve Kore geleneksel müziği gugak üzerine çalışıyorlar. Performanslarında doğaçlamayı tercih eden topluluk, sahnede görsel imgeler içeren tutkulu ve sürükleyici bir müzik tiyatrosu yaratıyorlar.

1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali Başlıyor!..

Yavuz Bingöl’lü Kapanış

Festivalin son günü olan 5 Aralık’ta Türk halk müziği tutkunlarını iki konser bekliyor.

Saat 20.00’de gerçekleşecek ilk konser “İrfani Türküler” başlığını taşıyor. Konserde Yavuz Bingöl, İsmail Altunsaray, Ümit Yılmaz, Ertan Tekin ve Erdinç Aksaç Anadolu kültürünü en iyi şekilde ifade eden türkülerle sahne alacak.

İstanbul 1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali 5 Kasım akşamı saat 21.00’de başlayacak “Yavuz Bingöl İle Bin Yılın Ozanları” konseri ile sona erecek. Bingöl konserde, Türk Halk Müziği repertuarına kazandırdığı eserleri günümüzde müzik araştırmacı ve icracılarına kaynak teşkil eden Seyit Meftuni ve THM repertuvarına pek çok eser kazandıran Âşık Beyhani’yi eserleriyle yâd edecek.

Yavuz Bingöl’ün konser konukları ise Oğuz Aksaç, Elif Buse Doğan, Fadime Satılmış ve Aykut Aslan olacak. Sanatçılara oda orkestrası eşlik edecek.

oduller-reklam-banner
Ezgi
Başlıklar

İlginizi Çekebilir