Ana Sayfa » Radyo » 2017’nin En İyi Radyo Kampanyaları!..

2017’nin En İyi Radyo Kampanyaları!..

oduller-reklam-banner

Duymayı ve işitmeyi “düşünmek ve hatırlamak” olarak tarif ediyor yazar Tezer Özlü. Bu yıl bazı radyo kampanyaları var ki, görsel medyanın verebileceği mesajlardan çok daha fazla kazındı zihnimize; çok daha fazla düşündürdü bizleri. 2017 yılı geride kaldı ancak geride kalmayacak olan strateji ve provokasyonlarıyla yılın en yaratıcı radyo kampanyaları.

İndirimin Frekansı

Reklamveren: Koçtaş
Ajans: Medina Turgul DDB

Türkiye’de hem pek çok tansiyona hem de sanatsal yaratıma sahne olmuştur kent ve kasaba arasındaki diyalektik. Bu özel durumda ise, bir markanın yaratıcı iletişimine ilham veriyor. Koçtaş’ın büyük şehirlerdeki bilinirliğini yerel ve çok daha küçük pazarlarda da inşa etme hedefiyle yola çıkan İndirimin Frekansı kampanyası, bölgedeki yerel rakiplerini oluşturan nalburlarla rekabet edebilmek için onların sıklıkla kullandığı gibi yerel radyo istasyonlarındaki reklam spotlarına yönelmek yerine, radyo istasyonlarının sinyallerini Koçtaş kampanyasına dönüştürdü.

Anadolu şehirlerinde baskın olan esnaflık ve mahallelilik kültürünü projeye aktaran Medina Turgul DDB imzalı iş, her bir radyo frekansını aynı rakama denk gelen indirimli fiyatlarla değiştirdi. Yerel rakiplerinin uzun radyo spotlarına, minimum medya yatırımıyla meydan okuyan İndirimin Frekansı takip eden hafta sonunda Koçtaş lehine normalden çok daha fazla tüketici talebine yol açtı.

Projenin Felis Ödülleri’nde Medya ve Radyo kategorilerinden toplam üç adet ödülü ve bir de Kristal Elma’sı bulunuyor.

————————————————————————————————————————–

Mor Çatı Siri
Reklamveren: Mor Çatı
Ajans: Rafineri

Şiddetin tek formu fiziksel değildir; kimi zaman, hatta çoğu zaman semboliktir şiddet. Sembolleri üretense dil, yani sözcüklerimizdir. Bu sözler, gündelik hayatta sıklıkla kullanıldığında normalleşebiliyor, içerdikleri şiddet gizli kalabiliyor. Örneğin “sen de istiyorsun, sen de”, “şu an üzerinde ne var?” ya da “benim olacaksın, benim” gibi sözler.

Rafineri imzalı Mor Çatı Siri kampanyası, erkeklerin bu sözleri Apple işletim sisteminin bir parçası olan Siri’ye yönelttikleri ve Siri’nin bu sözleri anlamaması, dolayısıyla gereken karşılığı verememesinin erkekleri şiddetin dozunu artırmaya ittiği bir durumu resmediyor; daha doğrusu dinletiyor. Kadınlar ve erkekler arasında gerçekleşen bu gündelik diyaloğu radyoda dinleyenler, sonrasında da Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın internet sitesine yönlendiriliyor.

Mor Çatı Siri, sosyal sorumluluk ve radyo kategorilerinden birer Felis ödülüne sahip.

————————————————————————————————————————-

Jon Snow’s Death

Reklamveren: BeIn Media Digiturk
Ajans: Y&R İstanbul

Korsana yönelimin sansasyonel boyutlara ulaştığı günümüzde BeIN Media Digitürk ve Y&R İstanbul ortaklığının yaratıcı projesi Game of Thrones, hayranlarını, Amerika ile aynı anda yayınlanacak diziyle Digiturk ekranlarına çekmeyi başardı.

Dizinin ABD ile aynı anda yayınlanması demek, Türkiye’de saat 04:00 sularında görücüye çıkması anlamına geliyordu elbette. Bu talihsiz gerçeği esprili bir dille radyo spotuna taşıyan strateji, dizinin unutulmaz repliklerini uykuları gelen oyuncuların sesinden dinletti takipçilerine.

Yoğun bir farkındalık yaratan kampanyanın bir Felis ve bir Kristal Elma ödülü bulunuyor.

—————————————————————————————————————————

Sığdırma
Reklamveren: IKEA Türkiye
Ajans: TBWA\ISTANBUL

Türkiye’deki ilk mağazasını açtığı 2005 yılından bu yana pazarda hatırı sayılır bir farkındalık yaratan ve bilinirliğe ulaşan IKEA’nın, uzun ömürlü kreatif ortağı TBWA\ISTANBUL ile hayata geçirdiği Sığdırma başlıklı iş radyo mecrasının en başarılı kampanyalarından biri oldu geçtiğimiz yıl içerisinde.

IKEA’nın modüler ürünleriyle her alana uygun çözümler sunduğunu anlatan kampanyanın stratejisi, markanın her alanı en verimli şekilde değerlendirdiği radyo mecrasına uygun bir şekilde gerçekleştiriyor. Radyo spotunda IKEA ürünlerinin en sıkışık alanlara bile sığabildiği gerçeğini, ürün isimlerini radyonun sıkışık zaman aralıklarına sığdırarak temsil eden kampanya ürünlerin fonksiyonelliğini tüketiciler ve dinleyiciler nazarında bir kez daha kanıtlamış oldu.

Sığdırma, Felis Ödülleri’nin Radyo kategorisinden bir Felis; Kristal Elma’dan da bir Kristal Elma heykelciğine sahip.

Kaynak: mediacat

oduller-reklam-banner
Başlıklar

İlginizi Çekebilir