Ana Sayfa » Yazarlar » Eflatun » Açık Denizler

Açık Denizler

oduller-reklam-banner

Açık Denizler

Sosyal Medya ; müzik sektörünün yeni patronu. Bilinmeyen binlerce ve milyonlarca elin klavyelere uzanışı milyon dolarlık bir sektöre yön veriyor artık. Radyoların , müzik kanallarının bir gözü bu görünmez gücün üzerinde. İnsanlar kimi tıklıyor hangi şarkıyı paylaşıyorlarsa ilgiler oraya yönleniyor. Hatta sermaye sınıfının yani büyük yapımcı abilerin dayatması bile bu güçlü algıyı yenemiyor kıramıyor neden çünkü arkasında gerçek bir dinleyici kitlesi var da ondan. Manipülasyonlar olmuyor mu elbette oluyor. Dinleniyormuş gibi sanal tıklanmalar yaratan sanatçı artıkları hep vardı hep de varolmaya devam edecekler ancak zurnanın zırt dediği yer derler ya oraya geldik bu tıklanmaların kime faydası var.

Şimdi burada size bir sektörün manipülasyonlarla örülmüş sahte şöhretlerinden değil reel bir ekonomik görüsünden bahsedeceğim.

Kimse bana youtube’da veya diğer sosyal mecralarda tıklanma sayılarından bahsetmesin arkadaşım benim bu işte bir tane reel ibrem var o da şudur. Bir yere konsere gidiyorsun , orada kaç bilet kesiyorsan işte senin sektördeki başarı ölçün budur. Belediye konserleri veya bedava organizasyonlardan bahsetmediğimi anlamışsınızdır. Yaptığınız iş insanları evinden kaldırıp , trafiğe sokup , park yeri aratıp konsere gelmeye ve bunun için para vermeye ikna ediyor mu etmiyor mu ? İşte size reel ekonomi herkes kariyer envanterini bu düzlem üzerine yazsın çizsin. Öyle sanatçı dostlar tanıyorum bugün İstanbul’un en işlek konser salonlarında 500 ile 1000 arası bilet kesiyorlar. Mesela Pilli Bebek Cem Kısmet. Yanlış okumadınız yazıyla da yazayım # BİN # Bugün milyon tıklanması olan kaç şarkıcı ben 1000 bilet satarım diyebilir çok merak ediyorum. Bu durum bizi nereye götürüyor. Artık bu iş pahalı klipler , radyocularla yemekler , müzik kanallarına ipek şallar göndermekle olmuyor arkadaşlar peki ya nasıl ? Müziği gerçek sahiplerine halkın kendisine dinletip onların kalplerini kazanmak , özgün birer sanatçı ve şarkı yazarı olmak bence başarıya giden yolu aydınlatan etkenler. Öteki halde tıklanmaların sanatçılara emin olun maddi manevi hiç bir faydası yok. Suyla doldurulmuş bir midenin oh be ne doyduk ama diyen yalancı guruldayışından öteye gidemiyor.

Yolunu yeni çizmeye başlamış şarkıcı kardeşlerim bir takım yapımcıların ; ‘’ yalnız bizim radyolarda ağırlığımız çok fazla orada çalınma kotamız çok yüksek ‘’ demelerine inanmayın ve ne emeklerle ortaya koyduğunuz şarkıları bilâ-bedel ellerine teslim etmeyin , sosyal medyaya yönelin ve unutmayın ki halkı bir rüzgar gibi arkasına alan yelkenliler asla yarı yolda kalmazlar. Bırakın birileri vantilatörlerle yol alsın ama şunu bilsinler ki açık denizler ancak gerçek rüzgarlarla aşılabilir.

Not : Yapımcıları sevmediğimi düşünen dostlar yanılıyorlar ; ben yapımcının yapanını severim. Günümüzdeki pek çok sermayenin yapmayımcılık anlayışıdır beni düşündüren ve üzen , saygılarımla …

eFlatun | MüzikOnair

oduller-reklam-banner
● MüzikOnair
Başlıklar

İlginizi Çekebilir