Ana Sayfa » Yazarlar » Özcan Beylan » Adını ve Şarkısını Duyurmak İsteyen Şarkıcılar Ne Yapmalı?

Adını ve Şarkısını Duyurmak İsteyen Şarkıcılar Ne Yapmalı?

oduller-reklam-banner

Adını ve Şarkısını Duyurmak İsteyen Şarkıcılar Ne Yapmalı?

Müzik sektöründe son zamanlarda gördüğüm acı bir gerçeği sizlerle paylaşmak istiyorum.
Çok güzel bir şarkınız var. İyi bir kitleye hitap edeceğine inanıyorsunuz. Ama bir türlü çıkardığınız şarkı patlamıyor.

O şarkıyı daha sonra popüler bir isim alıyor, okuyor ya da değiştiriyor ya da size ulaşıp satın alıyor. Kariyerini iyice şekillendiriyor. Ama şarkının sahibi yine yok.

İzinsiz bile alsa bir dönem o şarkı alıntı mı çalıntı mı derken sizin adınız bir iki kez geçiyor. Ama insanlar şarkıya odaklanıyor. Şarkıyı söyleyenle bütünleşiyor o şarkı. Kimse o şarkının asıl sahibinin kim olduğuyla ilgilenmiyor. Bir kez daha gol yiyorsunuz…

İşte tüm bunlardan bir kısmını yaşadıysanız ya da yaşamak istemiyorsanız, şarkınız için ayırdığınız para kadar PR için para ayırmalısınız.

Bakıyorum; söz müziğe şu kadar, aranjesine bu kadar, masteringine, mixine, fotoğrafına, klibine, bilmem neyine binlerce paralar akıtılıyor. Gerçekten süper işler çıkıyor. Ama duyuru, tanıtım, reklam, pr’a gelince param bitti oluyor. Sonra şarkıyı kendisi ve arkadaş çevresi dinliyor sadece :)

Bir şarkıyı piyasaya çıkarmadan önce muhasebe yapılırken şunu düşünmelisiniz.
Şarkı için harcanacak gider 10 birim ise PR için harcanacak birim de en az 10 olmalı. İyi bir basın danışmanı, dijital pr’cısı, radyo pr’cısı olmalı bir şarkının.

Yoksa maalesef günümüz şartlarında şarkı gerçekten çöp oluyor.Çok görüyorum öyle 10 numara şarkılar hep hüsranla sonuçlanmış. Üzülüyorum onca emeğe…

İnternet reklamı çok önemli. Sosyal medyadan iyi bir tanıtım portföyü oluşturulmalı. MüzikOnair’da yayınlanan reklamlar çok önemli. Bütün müzik ve radyo camiasının takip ettiği, reklam bütçesinde bir sanatçının olmazsa olmazıdır muzikonair.com

Düşünün; bir araba dergisinde araba reklamları bulunur. Bir bilgisayar dergisinde bilgisayar oyunları ya da bilgisayar markalarının reklamları olur. Çizgi film kanallarında da çocuk ürünleri üzerine tanıtımlar yayınlanır. Neden çünkü kitle oradadır. İlgi alanı orasıdır. İzleyenler de, takip edenler de o ürünle ilgilenir. MüzikOnair da aynı şekilde, radyo ve müzik sektörüne adını duyurması için, yapılan kampanyalarını sunmak için, yeni single veya albüm tanıtımları için çok ideal bir site. Şarkılarınızın can bulacağı, hitap edilen profil burada çünkü.O yüzden bir şarkı çıkarıyorsanız mutlaka reklama ve iyi bir promosyona ihtiyacınız var. Bunu sakın aklınızdan çıkarmayın. Maalesef çok iyi şarkılar olup da parlamayan şarkıların tek sorunu bence budur.

Özcan Beylan | MüzikOnair

oduller-reklam-banner
Başlıklar

İlginizi Çekebilir