Ana Sayfa » Müzik » ”Ajlan’ın Şarkıları Ajlan’a Ait Kalmalı”

”Ajlan’ın Şarkıları Ajlan’a Ait Kalmalı”

oduller-reklam-banner

Müzik Onair köşe yazarlarından Can Erbaş, 1999 yılında hayatını kaybeden Erol Büyükburç’un müzisyen kızı Ajlan Büyükburç’u yorumladı. Erbaş, Ajlan’ın tek albümü ‘Tutunup Kendime’ albümünü değerlendirdi. Can Erbaş köşe yazısında ‘Ajlan’ın şarkılarını kimse kolay kolay okumaya kalkışmasın. Ajlan’ın şarkıları Ajlan’a ait kalmalı’ ifadelerini kullandı.

UNUTULMAZ BİR SES “AJLAN” VE TEK ALBÜMÜ “TUTUNUP KENDİME”

Merhaba Müzik Onair okuyucuları;

Yazılarımda hem güncel, hem geçmiş hem de iz bırakan isimlerden ve çalışmalardan bahsetmeyi ve beraber tartışmayı istiyorum.

Bu sefer İZ BIRAKAN bir isimden söz edeceğiz “AJLAN”

Ajlan Türk müziğinin unutulmaz ismi Sn. Erol Büyükburç’un kızı olarak dünyaya geldi. Belki de sahip olduğu üstün yeteneğini babasından aldığını söylemiş olursak yanılmış olmayız.

Ajlan Türkçe Pop’ta diğer tüm yıldız isimlerden başka bir noktadadır. Neden mi? Ajlan özgün müzik yapan isimlerden. Sadece Pop değil Caz müzik kültürü de oldukça geniş olan bir isim. Yenilikçi ve geleceğe dönük kaliteli ve müzik dolu işler yapmak isteyen bir isim. İlk iş ortaklığını Ajlan-Mine adıyla arkadaşıyla yapan Ajlan daha sonra kendi solo kariyerine başlar ve ilk ve tek albümü olan “TUTUNUP KENDİME” adlı albümünü üretir.

Ki bana yazıyı yazdıran şeyde bu albümdür. Her zaman dinlenen ve hiç eskimeyen şarkılarla dolu olan bu albümü eleştirmek için bu yazıyı yazmıyorum. Zaten 90’lar müziğindeki kusursuz ve eşsiz albümlerden biridir. MÜKEMMEL ÖTESİ bir albüm prodüksiyondur. Fakat kişisel bir itiraf yapacağım son zamanlarda sürekli olarak “ÇOK SEV ÇOK” şarkısına son derece tutulmuş birisiyim.

TUTUNUP KENDİME-1995

Öncelikle albümün TrackList’ini bir hatırlayalım;

1.Tutunup Kendime

Albümün açılış şarkısı ve albüme adını veren şarkı. Hem temposu hem Ajlan’ın eşsiz yorumuyla unutulmaz bir eser. Her dinlediğimde beni harekete geçiren ve kendini çok sevdiren bir çalışma.

2.Hakkın Yok

Şimdilerde böyle isyan edilmiyor şarkılarda. Bu kadar açık sözlü ve masalını anlatan şarkı yok denecek kadar az genel topluluğa bakıldığında. Yalnız Ajlan’ın sesi ışıl ışıl şarkıda. Ajlan’ın vokali sizi şarkının içinde hapsedebilir. Çünkü eşsiz bir yorum. Mükemmel.

3.Kendini Kandırma

Yine tempolu bir şarkı ve havası Türk müziği ezgileriyle dolu. Nasıl oluyor anlamıyorum bu 90’lar müziğinin günümüz aranjelerinden daha iyi olmasına. Ajlan’ın eşsiz yorumu bu şarkıda da konuşuyor.”Tut ellerimi tut, bir daha bırakma…” *****

4.Çok Sev Çok

Hayatta en çok sevdiğim şarkılardan biridir. Bu yüzden çok bir şey yazamam şarkı olduğu gibi kalmalı. Huzurlu ve Umut dolu… Ama şunu eklemek isterim her dinlediğimde bu şarkı beni alır ve güvenli bir yere götürür ve o güvenin kaynağı Ajlan’ın romantik vokalinin sayesinde olur. Teşekkürler Ajlan. Unutulmayacaksın. Asla!

5.Var Mısın?

Ve işte bir başka HİT. Hoş Ajlan’ın albümünde Hit olmayan hiçbir şarkı yok. Albümü dinleyen herkes hem aynı şarkıyı defalarca dinlemek ister hem de diğer şarkılarıda tekrar tekrar dinlemek ister. Dinlemek isterde ister. Eşsiz. Şarkı zaten mükemmel. Sade duru akıcı ve insanın eşlik etmeden duramayacağı bir şarkı. Ajlan sen müthişsin.

6.İstemem Sevme (Aba Sheli)

Giriş introsundaki Ajlanın eşsiz yorumuna dikkat edin. Zaten ilk saniyeleri duyar duymaz sizi çok sıcak bir şarkının beklediğini farkediyor ve heyecanlanıyorsunuz. Yıldızlı bir şarkı.

7.Bağışlamam

Bu albüm her ne kadar 90’lar döneminde olsada aslında ZAMANSIZ bir çalışma. Hem aranje, hem söz-müzik, hem de Ajlan’ın eşsiz vokali… “Sensiz seni yaşamam…” Albüm yıldızlar arasında bir ışıltı.

8.Yeter

Bir başka duru ve güçlü bir HİT. Her şarkıyı övüyorum evet ama elimde değil. Mükemmel. Zaten amacım iyi gördüklerimi anlatmak, yazmak ve hep birlikte karar vermek. Yani bu şarkıyı dinledikten sonra bağımlı olmamak imkansız.

9.Yangın

Her haliyle her daim dinlenecek olan bir şarkı daha. Ama şunu da ekleyeyim. Bu albümü dinlemeye başlarsanız başka isimleri dinlemeyi unutabilirsiniz çünkü albümü ard arda defalarca dinlemek isteyeceksiniz.

10.Ağlamam Sana

Albümümüzün kapanış şarkısı… Hikayesi olan bir şarkı. Şarkıyı dinlerken hayatınızdan kesitler gözünüzün önüne gelebilir. Eşsiz bir şarkı daha…

Baştan sona mükemmel. ZAMANSIZ bir albüm. Sadece 90’lar döneminde değil açıkca itiraf ediyorum günümüz albümlerini bile geriye atabilecek güce sahip.

Ama şunu da itiraf etmek istiyorum. Bu şarkıları başka kimse kolay kolay okumaya kalkışmasın lütfen. Ajlan’a ait ve Ajlan’a ait kalmalı ve biz sadece bu susuzluğumuzu Ajlan’ın sesinden gidermeliyiz. Bu albümü CD-KASET olarak belki bulamayabilirsiniz ama Dijital yasal mecralarda lütfen edinin ve DİNLEYİN. Eminim tüm övgülerime hak vereceksiniz. Ayrıca bir PLAK dinleyicisi olarak bu albümü PLAK formatında baştan sona defalarca dinleyebilirim.

AJLAN SEN BİR YILDIZSIN VE AİT OLDUĞUN YERDE YILDIZLARDA PARLIYORSUN. IŞIĞIN BU ŞARKILARDA SESİNLE BERABER KALDI VE BİZ SENİ DİNLEYEREK IŞILDIYORUZ. SENİ SEVİYORUZ.

Can Erbaş | Müzik Onair

oduller-reklam-banner
Ezgi

İlginizi Çekebilir