Ana Sayfa » Müzik » Apple Müzik Ortalığı Kızıştırdı!

Apple Müzik Ortalığı Kızıştırdı!

oduller-reklam-banner

Türkiye’de uygualmaya girdiği andan itibaren itibaren en çok dinlenen müzikleri geçtiğimiz günlerde yayımlayan Apple Müzik  verileri büyük tartışmaya neden olmuştu.

Apple Müzik açıkladığı verilerde Türkiye uygulanmaya başlandığı andan itibaren en çok dinlenen ilk beş şarkının Ed Sheeran, Gazapizm, Ezhel ve 2 şarkısıyla Aleyna Tilki’ye ait olduğunu açıklamıştı.

Apple Müzik Ortalığı Kızıştırdı!

Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar arasından sadece 2 pop şarkının yer alması ve ikisinin de en genç isim olan Aleyna Tilki’ye ait olması herkes tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

İlk 5 şarkı arasında son zamanların yükselen müzik türü olan rap şarkıya ait olmasının ardından Apple Müzik, ” Türkiye’de en hızlı büyüyen tür, rap hip hop!” açıklamasını yaptı. Bu türlerde en çok dinlenen isimler ise Ben Fero, Ezhel ve Ceza oldu.

Tepkiler arasında en dikkat çekeni ise popun kraliçesi diye adlandırılan isimlerden biri olan Demet Akalın tepkisiydi. Akalın instagram hesabından yaptığı paylaşımda, “O sizin yaratmak istediğiniz algı hepsi biz sahneye çıkana kadar… Ölümsüz eserler, ölümsüz şarkılar.” açıklamasını yaptı.

Apple Müzik Ortalığı Kızıştırdı!

Çoğu müziksever ise Demet Akalın’ın Sezen Aksu’lu paylaşımına, “Sezen Aksu’nun çok dinlenmesi normal 600 den fazla şarkısı var. ” yorumunu yaptı.

Demet Akalın’a cevap bugünkü hürriyet gazetesinin 7. Sayfasından geldi. Hürriyet, Apple müziğin enlerini açıkladı.

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple bunu verileriyle açıklıyorken, rap müziğin büyümesini suni görmemek lazım. Çünkü rap müzik artık yeni nesile hitap ettiği için daha çok gençler dinliyor ve uzun sürede böyle devam edecek gibi görünüyor. Ama şunu unutmamakta fayda var, Apple Müzik’in ülkemizde kullanılmaya başlamasından bu yana da yanıltıcı olur çünkü rap bu yıl patladı.

 

oduller-reklam-banner
● İbrahim Aydemir
Başlıklar