Ana Sayfa » Müzik » “Bu Şarkıyı Unutmamız Lazım Yavaş Yavaş”

“Bu Şarkıyı Unutmamız Lazım Yavaş Yavaş”

oduller-reklam-banner

Milliyet’ten Özay Şendir, Cem Karaca’nın şarkılarından oluşan ve ölümünün 14. yılında piyasaya çıkan “Merhaba Gençler” albümünü gündemine aldı.

Cem Karaca şarkılarını bir şarkı dışında sevdiğini ifade eden yazar, “Namus Belası’nı unutmamız lazım yavaş yavaş” dedi.

İşte Özay Şendir’in “Namus Belası” şarkısı hakkındaki açıklaması;

Cem Karaca’nın bütün şarkılarını çok severim, en çok da Türkiye’de pek bilinmeyen ‘Bekle Beni’ parçasını… 1980’li yılların ikinci yarısında tanışmıştım Cem Karaca şarkılarıyla, Türkiye’de yasaktı parçaları, Mağusa’da bulmuştum. Hatta şimdi çok söylenen 1 Mayıs Marşı var ya, bulduğum ilk Cem Karaca kasetinde marşın adı normal bir şarkı gibi, ‘Günlerin Getirdiği’ diye yazılmıştı, dinlediğimde şaşırmıştım.

Gelelim sadede, Karaca’nın tüm şarkılarını çok severim ama birinin pek bilinmesini istemem. ‘Namus Belası’nın adına ve sözlerine dikkat edecek olursanız ‘kıydığımız can, döktüğümüz kan’ diye devam eder nakaratları…

Tecavüze uğrayan kadınların bile namus davası adına öldürüldüğü bir ülkeyiz biz. Suçun ve suçlunun cezasını yasalar verir, kimse kendi adaletini sağlamanın peşine düşmemeli diyorsak, müziği güzel de olsa, Karaca yorumu kuvvetli de olsa, bu şarkıyı unutmamız lazım yavaş yavaş.Piyasaya DMC etiketiyle çıkan ve Cem Karaca şarkılarından oluşan albüm, dönüp duruyor iki gündür arabamda. ‘Namus Belasını’ hem şarkı olarak unutmak istediğim hem de yoruma Cem Karaca’dan sonra ısınamadığım için atlıyorum her seferinde…

Onun dışında güzel bir albüm olmuş…

Kaynak: Milliyet/Özay Şendir

oduller-reklam-banner
Başlıklar

İlginizi Çekebilir