Ana Sayfa » Yazarlar » İlhan ŞEŞEN » Çayı Şıngırdatmadan Karıştırmak

Çayı Şıngırdatmadan Karıştırmak

oduller-reklam-banner

Çayı Şıngırdatmadan Karıştırmak

Geçen gün Bodrum’da, Sünger’de, balık çorbası içmeye gittim. Bilenler bilir; Bodrum’da “Sünger” denildiği zaman, şapka çıkarılır.

Etraf sessiz. Bodrum’da Eylül!.. Öğle vakti. Ona rağmen, bunaltıcı sıcak yok.

Sünger’de masalar birbirine bitişiktir. Bitişik masada 3 genç oturuyor. Hepsi erkek. Yemeklerini bitirmişler, müessese ikram çayları gelmiş.

Çocuklardan sol kolu tamamen dövmeli olanı, çayını karıştırmaya başladı. Kastı şekere değil, ince belliye.

Çıkardığı şıngırtının bir müzik eseri olduğuna inanmışlık içinde, gözlerini bardağa sabitleyip, şıngırtı senfoni uzunluğuna varınca, eser benim de dikkatimi çekti. Şeker çoktan eriyip gitmişti, mevzu bitmişti ama dövmesiz sağ kolunun, kalın iki parmağının ucunda tuttuğu kaşıkla, o, eserini icraya devam ediyordu.

Gençler, ben bitişik masalarına otururken beni tanımışlardı. “Merhaba” demişlerdi. “Afiyet olsun” demiştim. Yani bir hukukumuz da var artık. Bundan yüz bulup, gülümseyerek, şıngırtı senfonisini sürdüren adama, gence, çocuğa (ne derseniz deyin) dönüp, “Afedersiniz. Ne olur çayınızı şıngırdatmadan karıştırın.” demeyi düşündüm. Demedim. Çünkü “Düşünce özgürlüğü, düşündüğüm her şeyi söyleyebilme hakkıdır.” diye düşünüyorum. Eğer bunu deseydim, mevzu; “Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan” a kadar giderdi ki, hiç gerek yok. Daha sonra 3 adam, “Afiyet olsun” diyerek kalktılar.

Balık çorbam bitip bana da müessese ikramı çay geldi. Sünger’de çalışanlar bilirler, çayı sessiz içerim. Şeker de kaşık da getirmezler. 3 adamın kalktığı bitişik masadan kullanmadıkları ambalajlı bir kesme şekerle, bir çay kaşığı aldım. Amacım şıngırdatmadan, çay karıştırmayı bulmak. Buldum:

1. Çayına şekeri attıktan hemen sonra, kaşığı ince belliye daldırıp şekeri imha etmeye çalışmayacaksın.

2. 15 saniye bekleyeceksin. Şeker çay olmayı kabul edecek.

3. Şekerin asimilasyonu tamamlandıktan sonra kaşığı alıp, ince belliye değdirmeden, 3-5 defa sağa sola hafifçe sallandıracaksın.

4. Afiyet olsun.

Kıtlama içiyorsanız zaten bir sorun yok. “En güzel çay nerede içtiniz?” diye bana sorarsanız, Fener yolundaki “Çaykolik” te…

İlhan Şeşen | MüzikOnair

oduller-reklam-banner
● MüzikOnair
Başlıklar

İlginizi Çekeblilr