Ana Sayfa » Müzik » Demet Sağıroğlu: ‘Aşkta Coşkulu Ve Saplantılıyız!’

Demet Sağıroğlu: ‘Aşkta Coşkulu Ve Saplantılıyız!’

oduller-reklam-banner

Demet Sağıroğlu, Milliyet Molatik’te Özcan Beylan’ın sorularını yanıtladı.

Demet Hanım Türk müziğinde çok önemli bir yeriniz var… Efsane şarkılara imza attınız. Konserleriniz çok doyurucu… Proje albümleri de gündemde… Sizin kafanızda var mı böyle bir proje albümü çalışması? Bu albümlere bakış açınızı da merak ediyoruz aslında… Son proje albümlerinden hangilerini beğendiniz?
Uzun yıllardır zihnimde demlendirdiğim bir Türk sanat müziği albümü fikrim var. Çalışmalarımı zaman zaman hızlandırsam da günlük iş tempomun yoğunluğundan hep erteledim bu projeyi. Yanı sıra gündemdeki solistlerin yetilerine ve projeye katkılarına bakılmadan, sırf popüler isimlerden oluşan bir proje olması niyetiyle, yapılan proje albümlerini çok tatmin edici bulmuyorum. Erol Evgin’in proje albümü, Kayahan abinin projesi başarılıydı bana göre. Yakında beni bir proje albümünde görecekler.

Uzun yıllar New York’ta yaşadınız. Neden New York? Orada yaşadığınız yıllarda yeni parçalar üzerinde çalıştınız mı? New York’taki yaşantınızdaki deneyimlemelerin hayatınıza pozitif etkileri oldu mu?
Elbette, New York üreten her insan için ilham verici bir yer. Sanatsal aktivitelerin daha yoğun karşınıza çıktığı bir şehir. Benim de üretimime olumlu katkıları oldu. Uzaktan kendimi izlemek adına da güzel bir molaydı. Bundan sonra yeni şarkılar üretmek için daha sık ülkemde olacağım.

“Kalben ile düet yapma fikri var”

Sizi genellikle romantik şarkılarınızla tanıyoruz. Hiç hareketli, kıpır kıpır bir parça seslendirmeyi düşündünüz mü? Ya da bu tarz bir sürpriz çalışma gelebilir mi acaba?
Aslında bu yaz yayınlanan teklim ‘Açık Çay’, tam da böyle ters köşe bir şarkıydı. Bu şarkı önemli bir yol açtı bana. Müzikseverler hep hüznün kıyısında bir Demet bekliyorlardı; ama bu yenilikçi ve hareketli tavır da herkesin hoşuna gitti.

Başkasına ait olup da sesinize çok yakışacağını düşündüğünüz bir parça var mı? Söylemekten en çok keyif aldığınız şarkıyı da sorabilirim, söylerseniz…
Genellikle kendi söz ve bestelerimi seslendirmeyi tercih ediyorum ama hikayesine inandığım tüm şarkılara da kapım açık. Son yaptığım şarkılarda Sadettin Dayıoğlu ile çalıştım. Şarkıda sözün bana anlattığı bir hikaye olmalı ve o hikaye kalbime dokunmalı.

Düet yapma fikri oluştu mu hiç? Düet yapsam şu isimle yapardım dediğiniz birileri var mı?
Yeni yılda sizlerle buluşacak olan, şu günlerde okumalarını yaptığımız sürprizlerimiz var. Bir de Kalben ile düet yapma fikri var. Konuştuk bunu… Hayata geçirirsek güzel olur.

Demet Sağıroğlu: ‘Aşkta Coşkulu Ve Saplantılıyız!’

İngilizce bir şarkıyla Avrupa’ya, hatta dünyaya açılmayı düşünür müsünüz?
Düşünürüm; ama Türk şarkıcıların bu platformlarda şansları biraz az. Ben Türkiye’de müzik yapmaktan mutluyum.

Yeni single çalışmanız ‘Sen Şimdi Aşk Diyeceksin’, beklediğiniz ilgiyi gördü mü?
‘Sen Şimdi Aşk Diyeceksin’ özlenen, beklenen Demet Sağıroğlu tarzında bir çalışma. Ülkemizde bu tarz balatlar artık daha az üretiliyor. Oysa şarkının duygusu o kadar sahi ki. Saplantılı aşkların şarkısı oldu. Bizim insanımız böyle sever, ben de buna dahilim. Aşkta coşkulu ve çoğu zaman saplantılıyız.

Bir programda “Müzik sektöründe oyunları kurallarına göre oynayamayan bir yapım var” dediniz. Neyi kastettiniz?
Gönlümün hissetmediği hiç bir işte adım geçmemiştir bugüne kadar. Dolayısıyla sırf popüler diye hiçbir iş veya kimsenin arkasından gitmedim. Yalnızca müziğimi yapmakla mükellefim ve böyle kalmaya devam edeceğim.

“Türk müziği çok bozuldu” demiştiniz. Bunu söylerken kimi ya da kimleri kastettiniz? 
Ümit veren işlerin yanı sıra, tekdüze ve aynı kalıplar üzerinde yürüyen şarkılar çoğunlukta. Bu söylemimde özel olarak kimseyi işaret etmedim; ama müziğin biraz sığlaştığını görebiliyorum. Şarkılardaki hikayeyi kaybettik, altyapılarla boğuşur hale geldik. Bu müziğin safiyetinin yok olduğunu gösterir.

“İlerde bir sergi açabilirim”

Demet Sağıroğlu: ‘Aşkta Coşkulu Ve Saplantılıyız!’

Türk müziğinin geldiği noktayı nasıl buluyorsunuz? İleriye yönelik olumlu ve olumsuz neler bekliyor bizi? Öngörülerinizi dinlemek isteriz…
Müzik de toplumlar gibi, zaman gibi, dünya gibi değişiyor ve dönüşüyor. Sadece müzik değil, sanatın bütün dalları anlatıcıdır. Ayna tutar insanlığa. Bu yüzden dünya değiştikçe müzik de kah kötü, kah iyi zamanlardan geçecek. Ben etnik söylemlerin ve müziklerin daha kıymetli olacağını düşünüyorum.

Müzik hayatı dışında Demet Sağıroğlu nasıl biri? Boş zamanlarında neler yapar? Sosyal yönlerinizle de tanıyalım sizleri…
Sporumu aksatmamaya çalışıyorum. Seramikle yakından bir ilişkim olduğu aşikar. İlerde bir sergi açma düşüncem hala tazeliğini koruyor. Bunun yanı sıra sevdiğim dostlarımla sık sık bir araya gelirim.

Neye Molatik olursunuz?
Bu ara yeni şarkım ‘Sen Şimdi Aşk Diyeceksin’de anlattığım gibi, saplantılı aşklara…

 

Yeni sanatçılardan beğendiğiniz birileri var mı? Kimleri başarılı buluyorsunuz?
Kalben, Evren Can Gündüz, Güvenç Dağüstün, Çiğdem Erken, Serenad Bağcan, Ayla Çelik, Ayça Şen Başkan ilk aklıma gelen isimler. Haksızlık olmasın, şu an unuttuğum daha birçok solist ve müzik insanı da olabilir.

Müzik dünyasında yaşanan gelişmeleri takip ediyor musunuz? Son olarak okurlarımıza ve hayranlarınıza neler söylemek istersiniz?
Bu kış sevenlerimi hüzünlendireceğimi söylemiştim. ‘Sen Şimdi Aşk Diyeceksin’ ile sevgililer birbirine seslenmeye başladılar bile. Konser tekliflerini değerlendirmeye başladım. En yakın zamanda sevenlerimle el ele, göz göze şarkılar söyleyeceğiz. Bu arada diğer yeni şarkım ve projeler için bir yandan da stüdyodayım. Sanıyorum şubat gibi yeni şarkımla tekrar sizlerle olacağım. Bu sefer performans şarkısı yaptım. Yine sevileceğini düşünüyorum doğrusu.

Kaynak: Milliyet Molatik | Özcan Beylan

oduller-reklam-banner
Ezgi
Başlıklar

İlginizi Çekebilir