Ana Sayfa » Müzik » Doğan Hızlan’dan Yasal Düzenleme Bekleyen Müzik Sektörüne Destek !

Doğan Hızlan’dan Yasal Düzenleme Bekleyen Müzik Sektörüne Destek !

oduller-reklam-banner

Hürriyet köşe yazarı Doğan Hızlan, geçtiğimiz günlerde sinema sektörüne teşvik ve kolaylıklar getiren yasa değişikliğini kaleme aldığı yazısında ‘Müzik sektörü de aynen sinema sektörü gibi yasal bir düzenleme bekliyor’ ifadelerini kullandı. Ünlü gazeteci sanatçıların, yapımcıların ve müzik dünyasının önemli isimlerine köşe yazısıyla destek verdi.

İşte o yazı;

Belki artık müzik albümü yazamayacağım

Bilindiği gibi sinema sektörüne teşvikler ve kolaylıklar getiren ve çeşitli sorunlara çözümler üreten bir yasa değişikliği geçtiğimiz günlerde TBMM’den geçerek yasallaştı.

Benzer bir biçimde kitapta KDV’nin sıfırlanması gibi yayıncılık sektörü için son derece önemli bir adım atıldı. Bütün bunlar Türkiye’de kültür hayatının gelişmesi açısından son derece sevindirici yanlar taşıyor.

Müzik sektörü de aynen sinema ve yayıncılık sektörleri gibi yeni bir yasal düzenlemeyi bekliyor.

Müzik sektörü özellikle internetin yaygınlaşmasıyla birlikte büyük bir değişim yaşıyor. Dijital dünya çok çeşitli uygulamaların ve sosyal platformların birer müzik kullanıcısı haline gelmesine yol açtı. Dünyanın gelişmiş ülkeleri kendi müzik endüstrilerini ve sanatçılarını korumak için dijital çağın gereklerine uygun yasal değişimleri hemen gerçekleştirdiler.

Türkiye ise müzik kullanımının şu an yüzde 80’i internet üzerinden yapılmasına karşın yasalarda bir değişim yapıp çağın gereklerinin yerine getirilmesini bekliyor. Adeta dev internet şirketleri üzerinden Türk müziği yağmalanıyor. Yabancı şirketler ve sanatçılar uluslararası bazda korunup teliflerini toplarken Türk müziği korumasız.

Müzik sektörünün yakınmalarının özeti bu. Anlaşılıyor ki yasa çıkmazsa durum daha da kötüleşecek .

Yazının Devamını Okumak İçin Tıklayınız

Kaynak: Hürriyet | Doğan Hızlan

oduller-reklam-banner
Ezgi
Başlıklar

İlginizi Çekebilir