Ana Sayfa » Müzik » Eğlence Sektörü Müzik Telif Ücretlerinde İndirim İstiyor

Eğlence Sektörü Müzik Telif Ücretlerinde İndirim İstiyor

oduller-reklam-banner

Antalya’daki eğlence sektörü temsilcileri, müzik meslek birliklerinin temsilcileriyle bir araya gelerek telif ücretlerinde indirim yapmaları talebinde bulundu. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ve odanın restoran, yiyecek-içecek ve eğlence hizmetleri meslek komitesinin üyeleri, Türkiye’deki müzik, müzik yayıncıları, söz, beste ve müzik yapımcıları dernekleri temsilcileri ile bir araya geldi. Görüşmede, müzik yayını yapan işletmelere yönelik son dönemde artan denetim ve baskınlar nedeniyle ATSO üyelerinden gelen şikayetler aktarıldı ve müzik yayını telif ücretleri için indirim talebinde bulunuldu.

ATSO Başkanı Çetin, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de faaliyet gösteren 6 müzik birliğinin Antalya’da restoran, kafe, bar, kuaför, kırtasiye, konfeksiyon gibi çok sayıda iş yerine telif hakkı cezası kestiğini söyledi. Üyelerinden bu yönde gelen şikayetleri çözüme kavuşturmak için geçmişte girişimleri olduğunu belirten Çetin, “Telif hakları konusunda temel talebimiz, 6 müzik birliğinin bir araya gelmesi ve muhatabımızın belirlenmesi. Ayrıca fiyatlarda indirime gidilmesi ve üyelerimize makul düzeyde bir bedel önerilerinin sunulmasıydı” dedi.

‘Baskınlar itibar zedeleyici’

Türkiye’nin turizm başkenti ve ülkenin dışa açılan penceresi olarak değerlendirdikleri Antalya’da müzik yayını yapan işletmelere dernek avukatları ve sivil polisler eşliğinde yapılan denetim ve baskınların işletmelerin itibarını zedelediğini savunan Çetin, bu duruma daha önce tepki gösterdiklerini kaydetti.Üyelerinin telif ücretlerini ödememek gibi bir düşüncesinin olmadığını dile getiren Çetin, “Ancak telif ücretlerinin işletmelerimizin bütçelerini zorlamayacak, makul düzeylere çekilmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘Denetimlere ara verin’

Bu konuda müzik birliklerinin otelcilerle bir çalışma yaparak fiyat indirimleri için anlaşmaya vardığını hatırlatan Çetin, benzer bir çalışmayı üyeleri için de istediklerini belirtti. ATSO olarak üyelerinin mağdur edilmemesi için müzik birlikleri ile işbirliğine hazır olduklarını kaydeden Çetin, işbirliği protokolü imzalanana kadar, denetimlere ara verilmesini talebinde bulundu. Meslek birliklerinin temsilcileri de telif haklarının Avrupa’da ve dünyada 100 yılı aşkın bir süredir korunduğuna dikkati çekerek, ATSO ile yapılacak protokol ile Antalya’daki işletmelerde müzik eserlerinin uygunsuz kullanımının önüne geçileceğine inandıklarını söyledi.Görüşmede, ay sonuna kadar oda üyesi işletmelere yönelik fiyat tekliflerini içeren bir protokol için çalışılması ve bu süre içinde denetimlere ara verilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

oduller-reklam-banner
● MüzikOnair

İlginizi Çekebilir