Ana Sayfa » Yazarlar » Özcan Beylan » Ekim 2018 Radyo Reyting Analizi

Ekim 2018 Radyo Reyting Analizi

oduller-reklam-banner

Ekim 2018 Radyo Reyting Analizi

Pal Nostalji ile başlamak istiyorum analize… 18. sıraya gelerek büyük bir başarı sağladı.

İmbat Fm ve Karadeniz Fm bölgesel radyolar olmasına rağmen 21-22.sıralarda büyük başarı sağlıyorlar. 35-40 merkezde yayın yapan ulusal radyolara kafa tutuyorlar.

A Haber Radyo, haber radyoları arasında en çok dinlenen oldu. Bunun nedenlerinden bir tanesi Türkiye’nin en yaygın yayın ağına sahip olmaları geliyor. Diğer sosyolojik nedeni için yorum sizin. A Haber Radyo’yu tebrik ediyorum.

Ntv Radyo da geniş yayın ağına rağmen 2. en çok dinlenen haber radyosu olmuş durumda. Bu da bir başarı çünkü reklam pastasından Kral FM’den daha çok pay alıyor. Kral FM 1. sırada olmasına rağmen hedef kitle meselesi yüzünden kardeş radyosu Ntv Radyo daha çok gelir getiriyor.

Kral FM 1. sırada, Kral Pop Radyo 4. sırada…

Bu arada Kral Pop Radyo, 3. sırada yer alan Powertürk FM’i yakaladı. Önümüzdeki araştırmada olmasa da sonrakinde göreceksiniz Kral Pop Radyo, Powertürk FM’i geçip 3.’lük koltuğuna oturacak.

Öyle ya da böyle bu bir başarıdır ve Gezegen Mehmet ve ekibinin en iyi operasyonudur.

Aynı şeyi tabii müzik TV’leri ve kapanan yabancı radyoları için söyleyemeyiz. Bu 2 operasyonda büyük zarar ettiler ve sonunda Kral Pop TV’yi kapatmak, yabancı radyolarını da satmak zorunda kaldılar. Buradaki zarar büyük oldu.

Bu arada Power Pop ne oldu yahu en son 90’lar falan çalıyordu?

Ben Cem Hakko Bey’e seslenmek istiyorum. Cem Bey, Allah aşkına ya da Tanrı aşkına size soruyorum!.. Powertürk FM, Power Love ve Power Pop listelerini kim yapıyorsa onları neden değiştirmiyorsunuz?

Siz bu radyolarda sadece müzik çalıyorsunuz. Ama bu 3 radyonun playlistleri o kadar kötü, o kadar yanlış ki, kimse artık dinlemek istemiyor. Marka değerinizi cepten yiyorsunuz, yakında bitecek bu sermaye.

Dijitalleşmenin zirve yaptığı günümüzde 40-50 şarkı etrafında aylarca ısrar etmek ve diğer radyolarda işe yaramaz şarkılar yayınlamak ile bu yarışı kazanamayacaksınız.

Son yılların kaybeden radyosu Powertürk, olmayan radyoları Power Pop ve Power Love’dır.

Gelelim Karnaval Grubuna… Ne oldu bu Süper Fm’e?..

Yıllarca yanlış stratejiler ve playlistler sayesinde bu noktaya geldi. Bundan sonra da daha ilk 3, ardından da ilk 5 görmez. Ve göreceksiniz 2 yıla kalmaz ilk 10’dan çıkar gider. Ben anlamadım orada neler olduğunu!..

Aynı şekilde Joytürk… Ne oldu yahu, kör mü bu yöneticiler, nasıl bu radyoya bunu yaptılar da ilk 10’dan çıkmasına neden oldular? Bence yöneticiler radyo işinden anlamıyorlar. Ali Abhary Bey Biletix gibi yönetmeye çalışıyor bu işleri yazık.

Show Radyo gitti gidiyor, Radyo Viva döndü ama kardeşim 26. sıra ne yahu?

Ömer Erişmen, Hakan Demir siz ne çalıyorsunuz bu radyolarda? Bitirdiniz radyoları kardeşim!..

Gidin artık emekli olun bu ne ya!.. Ayrıca bir şeyler duydum inanmak istemedim. Sizi arayıp sormak da istemedim. Eleştiriyi kabullenmiyorsunuz ama bakın yaptığınız radyolar ortada!..

Show Radyo’dan Nihat Sırdar ve Zeki Kayahan Coşkun gitti, reyting bitti. Yazık, vallahi yazık.

Radyolar adına sevindirici şeyler de olmuyor değil.

Best FM’de 1 ay içerisinde ardarda iki önemli konuk misafir edildi. Bunlardan biri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir diğeri ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan… Best FM yönetimini ve özellikle Adem Metan’ı tebrik etmek lazım.

Hem konuşuyor, hem konuşturuyor, medyada geniş yankı bulmasını sağlıyor.

Adem Metan hızını alamıyor artık… Böyle yetenekleri de alkışlamayı bilmek gerekir…

Radyo D’yi merak ettim, dinledim daha doğrusu dinleyemedim. 19.sıra bile bu şarkılar, bu içerikler ve programlara çok bile.

Sadece şarkı çalan İstanbul FM 23. sırada ve biliyorsunuz bölgesel yayın yapıyor, vallahi bravo ne diyelim…

Radyo Turkuvaz gümbür gümbür geliyor… 29. sırada ama önümüzdeki aylarda ilk 20’ye girecek. Turkuvaz’ın tabii yayın ağı da çok geniş neredeyse ilçelerde bile yayına geçti…

Bu grubun teknik sorumlularını tebrik ediyorum. Sadece araştırmanın olduğu yerlerde değil, tüm Türkiye’ye yayın veriyorlar. Ölçümlenmese de herkesin her il ve ilçede radyo dinlemesini sağlıyorlar. TRT’ye mahkumiyeti bitirecekler yakında helal olsun.

Programcı arkadaşlar da özveri ile çalışıyorlar, başarı da gelecek elbette.

Alem FM’den bu saatten sonra ne köy olur ne kasaba…

Karman çorman bir yayın akışı, birbirine benzeyen programlar. Müzikler deseniz eh işte. Yani içime sinmiyor Alem FM… Sibel Toprak Egemen pişman olmuştur sorunlu radyocuları yanına alarak…

Radyo Spor ulusal oldu ama beklenen reyting gelmedi. Erişim o kadar az ki, reklam verenler bu küçük erişime yakında pek fazla pay ayırmaz benden söylemesi. Tabii hemen arkasından yine ulusal rakibi A Spor Radyo da geliyor benden söylemesi…

Radyo Ritim de maalesef olmadı olamadı. Yıllarca yayında ama bir türlü dikiş tutturamadı.

Retytingte olmayan CRI Türk FM’i dinledim. Bana herkes bu radyoyu eleştiriyordu. Micahel herkesi eleştiriyor sizin sitede köşe yazıyor. CRI Türk Fm çok kötü gidiyor onu neden eleştirmiyorsunuz diye bana sitem ediyorlardı.

Arkadaşlar evet Michael bizde köşe yazıyor ama onu eleştirmeyeceğim anlamına gelmez. Dinledim radyosunu ve size hak verdim. Buradan Micahel abiye sesleniyorum. Abi sen başkalarını eleştireceğine önce kendi radyonu düzelt nokta.

Bunu söyledim diye bana kızmayacaktır, ya da alınmayacaktır. Micahel abi eleştiriyi olgunlukla karşılayıp buradan bir çıkarım yapacaktır. İşte arada fark da budur.

Özcan Beylan | MüzikOnair

oduller-reklam-banner

İlginizi Çekebilir