Ana Sayfa » Müzik » Elif Buse Doğan: ‘Heyecanım Fazla, Beklentilerim Minimum!..’

Elif Buse Doğan: ‘Heyecanım Fazla, Beklentilerim Minimum!..’

oduller-reklam-banner

Türk Halk Müziği’nin taze sesi Elif Buse Doğan, dün akşam ‘Hüseyin Özdemir İle 15 Dakika Mola’ İnstagram canlı yayın programının konuğuydu. Poll Prodüksiyon etiketiyle geçtiğimiz aylarda çıkardığı ‘Elif Zamanı’ ismini taşıyan albümü ile çok konuşulan Doğan, Müzik OnAir’e özel açıklamalarda bulundu.
Müzik çalışmalarından özel hayatına kadar birçok soruya samimi yanıtlar veren başarılı sanatçı, ‘Türkü işi gerçekten zor. Kendinizi gösterebileceğiniz mecralar çok kısıtlı. Pes etmemek gerekiyor. Heyecanım çok fazla ama beklentilerim minimumda.’ dedi.

İşte Elif Buse Doğan’ın o röportajı;

Müziğe ne zaman başladın?
Bizim evde herkes bağlama çalıyor. Evdeki bütün kadınlar da çok güzel türkü söylüyor. Ben zaten içine doğdum bunun Dışarıda da böyle zannediyordum. Ders aralarında da türkü mırıldanıyordum. Müzik Öğretmenim beni keşfetti. Müzik kulübüne yönlendirdi. Ardından ilkokullar arası ses yarışması düzenleneceği bilgisi gelmiş. Hoca da beni uygun gördü. Babam bana o yarışmalarda bağlama ile eşlik etti. Ben çok küçük yaşlarda olduğum için gelişmiş bir sesim yoktu. Ödüllerim genelde seçtiğim eserler ile doğru orantılıydı. Bir çocuk nasıl Aşık Veysel’İn türküsünü bilir? 5 yaşında ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ türküsünü okuyordum. İlk eğitimimi türkülerden aldım. Bunun için aileme çok teşekkür etmem lazım. Geleneklerini, göreneklerini ve kültürünü yaşatan bir aile.

Tarz olarak hangi tarza daha yatkınsın?
Türkü söylemeseydim müzik sektörüne girmeyi düşünmüyordum. Konserde farklı tarzlar istenilince seslendiriyorum. Arabaya biniyorum pop , enstrümantal müzik dinliyorum. Dinlenmek için farklı tarzlar da dinliyorum. Youtube hesabım için farklı denemelerim de olacak yakın zamanda. Birsen Tezer ve Hüsnü Arkan’ında okuduğu tarzda eserler de seslendireceğim ilerleyen zamanlarda.

Bu yolda en büyük destekçin kim oldu?
En büyük destekçim, ailem. Ailem sonsuz destekliyor. Bu işi  yapmamı benden daha çok istiyorlar. Ailemde herkes sanatçı olmak istemiş. Ama o zamanki şartlar uygun olmadığı için gerçekleşememiş. Ailemden herkesin yapmak istediği iş bu bence. Bugün ben bu şekilde ayakta durabiliyorsam onlar sayesinde. Yolun çok başındayım. Sektörde çok iyi isimler ile tanıştım. Ekip işi çok önemli. Ben türkü söyleyen kısımda olmalıyım. Diğer kalan şeyleri ekibim düşünürse rahatlıkla oluyor. Arkamda ailem var, ekibim var emeklerim ve gayretlerim var. Sesimle gelebileceğim her ortama rahatlıkla girebiliyorum.

Bu noktaya gelebileceğini hayal edebiliyor muydun?
İstanbul’da hiçbir tanıdığım yoktu bu sektörle ilgili. İstanbul devlet konservatuarı Türk müziği sınavlarına girmek için geldik annemle birlikte. Üsküdar vapurunda anneme döndüm dedim ki anne hayallerim bir gün olacak mı? Annem de çalışırsan olacak dedi. Bugün için hayallerimin iki adım ötesindeyim. Şu anki gidişattan çok memnunum. Her şey yolunda.

Polat Yağcı’yla nasıl tanıştın?
Benim menajerlerim Hakan Altun’la 15 yıldır çalışıyorlar. O Poll Prodüksiyon’la çalışıyor. Birçok ortamda ben de olduğum için tanışma fırsatım olmuştu. Sonrasında da randevu aldık. O da bana inandı. Teşekkür ediyorum.

Müzikle uğraşmasaydın ne yapmak isterdin?
Avukat olurdum. Benim bütün yakın akrabalarım. Hepsi avukatlar, küçüklükten itibaren ananemin bir aşılaması var. Ben de çalışkan bir öğrenciydim. Neticesini de aldım. Tercihimi bana bıraktılar. Hukuk’u da kazandım. Ama hayatımı ben çizdim. Müzik ve türküler beni hep çekti.

‘Gençlere müziği sevdiren’ cümlesi ne anlama geliyor?
Türkü söyleyen insanların dış görünüşlerini çok yargılıyorlar. Beni görünce de çok şaşırıyorlar. Aslında olmadığım bir şeye bürünürsem abest durur. Ben şalvar giydiğimde mutlu olan bir insan değilim. Ben de kendimi bu şekilde jenarasyonuma daha iyi aktarabileceğimi düşünüyorum. Türkü kültürünü bilmeyen, dinlemeyen insanlara sevdirmek biraz zor. Ama herkese ulaşırız inşallah. Türküleri ve Pop’u ayırt edebilsinler isterim.

Müzikal olarak İdolün var mı?
İdolüm halk müziğinde çok fazla isim var. Ustaları çok dinliyorum. Neşet Ertaş olsun . Yeni dönemde Zara, Sevcan Orhan, Erdal Erzincan gibi isimleri takip ediyorum. Ama hiçbirinden etkilenmek istemiyorum.

Özellikle takip ettiğin sanatçılar var mı?
Kendi alanımın dışında da var. Sıla’yı çok beğeniyorum. Sahnesine de bayılıyorum. Sezen Aksu’yu seviyorum.

Radyo dinliyor musun?
Kral Fm,  Anadolu’nun Sesi ve Best Fm . Ceyhun Yılmaz’ı saatlerce dinleyebilirim. Bu arada Kral Fm’de de programa başladım. İsmi Elif Zamanı. İstek programı istekleri okuyoruz, konuklarımız oluyor.

Genç jenarasyondan kimleri beğeniyorsun?
Aysel Yakuoğlu’nu çok beğeniyorum. Gençlerden Cumali Özkaya. Pop söyleyenlerden İlyas Yalçıntaş’ı beğeniyorum. Derya Uluğ’u ve Merve Özbey’i severek takip ediyorum.

İlk albümünü çıkardığında heyecanlı mıydın?
Çok heyecanlıydım. Bilmediğim bir şeyin içine giriyordum. Beklentilerim ilk albümde çok yüksekti. Herkese ulaşabileceğimi düşünüyordum. Sabır ve zaman gerektiriyor bu işler. Türkü işi gerçekten zor. Kendinizi gösterebileceğiniz mecralar çok kısıtlı. Pes etmemek gerekiyor. Heyecanım çok fazla ama beklentilerim minimumda.

Yakın zamanlarda bir proje var mı?
Her cumartesi 22.30’da Serkan Çağrı’yla birlikte Trt Müzik’te program yapıyorum. Kral Fm’de de pazar akşamları program yapıyorum. Onun dışında kliplerimiz çekilecek onun hazırlığındayız.

Kendinden biraz bahseder misin?
Boyum 1.74 55 kiloyum. 25 yaşındayım. Balık burcuyum. 3 kardeşiz. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk müziği bölümünden mezun oldum. Şu anda da Haliç Üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum.

Sevgilin var mı?
Sevgilim yok. Öyle bir arayışta da değilim. Çok fazla yoğunluk içerisindeyim. Şu an bütün enerjimi işime sarf ediyorum. Şu an hazır hissetmiyorum.

Hayatta vazgeçemeyeceğin 3 şey nedir?
Annem. Çok kızsam ve sinirlensem de kardeşim Emre. Üçüncüsü de müzik.

Takipçilerinden gelen mesajları okuyor musun?
Çoğuna bakamıyorum. O konuda yardım eden kişiler var bana. Sürekli çalıştığım için bakamıyorum ama sonrasında okuyorum.

Müzik OnAir’i takip ediyor musun? İkili canlı yayını nasıl buldun?
İnstagram’da ve Twitter’da takip ediyorum. Bütün haberleri görüyorum. Her gün bakıyorum mutlaka.
İkili canlı yayın bence çok keyifli. Daha çok sanatçıyla yapmalısın. Ben de bundan sonra izlemeye çalışacağım hep. Umarım uzun soluklu olur. Emeğinize sağlık.

 

oduller-reklam-banner
Başlıklar

İlginizi Çekebilir