Ana Sayfa » Müzik » Elif Kaya; “Ben Kendi Yolumu Çiziyorum, Siz Sadece Hazır Olun”

Elif Kaya; “Ben Kendi Yolumu Çiziyorum, Siz Sadece Hazır Olun”

oduller-reklam-banner

Elif Kaya; “Ben Kendi Yolumu Çiziyorum, Siz Sadece Hazır Olun”

“Aşklarca” şarkısıyla adından söz ettiren ve müzik dünyasında adım adım ilerleyen Elif Kaya, MüzikOnair’da Hüseyin Özdemir ile 15 Dakika Mola programının canlı yayın konuğu oldu.

Mustafa Sandal ile yaptığı düetin hikayesini ilk kez MüzikOnair ile paylaşan Elif Kaya, tüm bilinmeyenlerini samimiyetle açıkladı.

Müziğe kaç yaşında başladın?

İlkokula başlamadan önce Yonca Evcimik’in taksit taksit şarkısını söylerdim. Eğer omuzumu açıp şarkı söylersem yabancı şarkı söylediğim anlamına geliyordu. Eğer omuzum kapalıysa da Türkçe şarkı söylüyorum demekti. Hayaller 6 yaşlarında başladı. 10 yaşlarına geldiğimde bir şeyler yazıp, ufak melodilerin çıktığını fark ettim. O dönemden başlayıp çıkan melodileri kağıda not etmeye başladım.

Elif Kaya’nın müzikal tarzı nedir? Bir bilebilsen şarkısının hikayesi nedir?

Henüz tam olarak tarzımı ortaya koyabilmiş değilim. Dışarıdan kafası karışık bir kız gibi görünüyorum. Aslında bu kafa karışıklığının sebebi şu; ben yaklaşık 7 sene boyunca albümümün çıkmasını bekledim. Albüm çıkacağı zaman fotoğraf çekme günü geldiğinde sarı siyah saçlarımı ilk orada gördüm. “Bu ne ? Çok enteresan bir şey” dedim. “Evet artık o senin” dediler. Bir iki poz kullanıp bırakırlar diye düşündüm ama öyle olmadı. Bunu ben tasarlamadan başkası yapmış oldu. Bunun beni ifade etmediğini, istemediğimi söyleyemedim çünkü 7 yıl boyunca beklemenin vermiş olduğu sabırsızlıkla basiret bağlanması yaşadım. Kendi tarzımı belirleyemememin sebebi yine başkalarının seçtiği şarkılardan oldu. Yansıtmak istediğim müzik türünü etnik pop olarak değerlendirebiliriz. Ahmet Selçuk İlhan’ın bir proje albümü vardı o dönem. Birçok sanatçı şarkısını seçmişti. Ahmet abiden özellikle Müslüm Gürses şarkısı istedim.

Elif Kaya kendini nerede görüyor ve neler yapacak?

Kalbimin istediklerini tam olarak bulma aşamasında görüyorum. Çok fazla atıp tutmalarla bu iş olmuyor. Etiketle, algıyı yönetmekle pek yaşayamıyorum. Ne istiyorsam orada buluyorum. Şu an kendi yolumu çizmekle buluyorum ve siz buna sadece hazır olun diyorum.Beni çok heyecanlandıran, çok duygulandıran ve sevdiğim bir şeyi yapmaya geliyorum.

Bu noktaya gelebileceğini hayal ediyor muydun?

Hayal ettiğim noktaya henüz gelmedim. Çocukluğumdan beri tek hayalim müziğin içinde olmaktı. Ben mesela çok küçük yaşlarda iş hayatına atıldım. Sekreterlik yaptım, kasiyerlik yaptım, satış elemanlığı yaptım. Hep, bu bir rüya gerçek hayatıma kavuşacağım diye bakıyordum. Olmak istediğim nokta müziğin içinde olmaktı. Ben şu an müziğin içinde akıyorum. Bazen insan daha fazlasını ister ya, tam olarak bunları algılama dönemindeyim. Nefes alıyorum, yaşıyorum, en sevdiğim şeyi yapıyorum, kayıtlarım için elimde bir stüdyo var. Eskiden bir gitarcıyla çalışayım, beraber şarkılar söyleyelim gibi hayallerim vardı. Yani daha ötesi yok. Şu an olduğum yerden çok mutluyum. Kalbimi de aynen bu vitese taktım böyle gideceğiz.

Sanatçı olmasaydın ne olurdun?

Birçok şey olmak isteyebilirdim. İlkokul öğretmeni, dansçı ya da oyuncu olmak isterdim. Yönetmen de olmak isterdim. Hatta klibimle ilgili bir sürprizim var.

Hayatındaki 3 değerli şey nedir?

Sevdiklerim, gökyüzü-yeryüzü-hayvanlar-doğa, müzik ve iç dünyam.

Hayatında dönüm noktam dediğin bir an var mı?

2 tane var. Bir tanesi Selim Çaldıran’ın beni keşfettiği an. Ben dükkanda sabun paketlerken beni Mustafa Sandal aradı. Yıllar önceydi daha Emrah Karaduman bu kadar meşhur değildi, aranjör olmamıştı. Biz evde demolar yapıyorduk. Biz çok eski arkadaştık. Emrah’la yaptığımız bir demo Mustafa Sandal’ın kulağına gitmiş. Ben dükkanda çalarken Mustafa Sandal beni aradı. “Merhaba Elif, ben Mustafa Sandal düet yapabilir miyiz?” Ben tabi ki “Hadi oradan canım” dedim. “Bir Bilebilsem” şarkısı da müzik dünyasındaki dönüm noktam oldu.

İzlediğin dizi var mı?

Ezel izliyorum. Ben yeni başladım izlemeye.

Aslen nerelisin?

Ordu Fatsa’lıyım.

Dinlediğin radyo var mı?

TRT3’ü dinliyorum özellikle sabah uyandığımda.. Kalsik müziği çok seviyorum. Radyo Eksen’i seviyorum. Eskiden Metro FM de dinliyordum.

Kaç yaşındasın?

28 yaşındayım ama 40 yaşında olsam ne fark eder ki..  Beni böyle sevsinler.

Sia’nın klibinde kullandığı saç modelini sen öncesinde yapmıştın. Herkes Elif Kaya neden Sia’ya özendi diye soruyorlar?

Bu soruyu ben de çok alıyorum. 2014 yılında yapıldı bu saç bana ve benim fikrim değildi. O zaman çalıştığım PR ve sanat yönetmeninin fikriydi. O zamanlar böyle saçı olan kimse yoktu. Sia 2016 yılında bu modeli yaptı. Biz ondan etkilenmedik. Her yerde resmi kayıtlar var.

Sevgilin var mı?

Sevgilim yok, sevdiğim var. Aslında kendi içimde sevgiler yaratıp, birilerine aşık olup, platonik yaşayıp kendiliğinden biten bir sürecim var. Ben aşkı başka boyutta yaşıyorum. Kendi içimde yaşayıp, sevdiğim şeyleri, yazdığım şeyleri daha güzelleştirdiğini düşünüyorum. Sevgilim dinleyicilerim kabul ederlerse eğer…

Bir erkek giyinişi, duruşuyla nasıl olmalı?

Köydeki adamları düşünün, ahıra ineği sokmaya çalışan, köyde yetişmiş bir insanın giyimle kuşamla ilgili bir kaygısı olmaz. Sakalıyla, duruşuyla bakışıyla sofraya oturuşuyla bir erkektir. İşte benim bir erkekte aradığım bu doğallık. Poz değil yani.

Sarışın mı esmer mi?

Hiç öyle bir ayrım yapmam. Göbekli, şişko da olabilir. Hani biz kendimizi beğenmiyoruz ya bazen. İnsan kendisinin iyi göründüğünü düşünüyorsa o enerjiyle bütün bakışını algını değiştirebiliyorsun. Benim için bir erkeğin sarışınlığı, göbeklisi falan değil, doğal olması önemli.

Türkiye’de örnek verebileceğin rol model erkek var mı?

Mehmet Günsür’ü beğeniyorum. Yeni James Bond oynayan kişiyi çok seksi buluyorum.

İnstagram’da hikayeleri izler misin?

Takip ettiklerime bakıyorum ama her gün illa düzenli bakayım diye takıntılı değilim. Yakaladığıma bakıyorum.

MüzikOnair’ı takip ediyor musun?

MüzikOnair’dan gelen tüm haberlere bakıyorum. Size de teşekkür ediyorum. Özellikle beni düşündüğünüz için güzel haberler yaptığınız için de ayrıca teşekkür ederim.

İkili canlı yayınımızı beğendin mi?

Bence çok keyifli bunu süsleyip canlı müzikler, spor günleri yapabiliriz mesela. Ben pilates yapıyorum bu yayınları süsleyebiliriz mesela.

Yakında tarihte konser, proje var mı?

7 Mart gecesinde Ataşehir Andromeda “Shot” adlı mekanda olacağım. Ayda bir kere de Ortaköy Akustikhane’de sahne alıyorum. Ne istiyorsak onu çalıyoruz. Yeni klibim geliyor söz müziği bana ait. Klibi de ben çekeceğim. Yıldız Tilbe’yle de bir projemiz olacak.

MüzikOnair takipçilerine ve sevenlerine mesajın var mı?

Bugün burada sohbetimize katılan herkese çok teşekkürler. Yazdığınız mesajları okumamış olabilirim ama emin olun sevgi büyüyor. Kendinize iyi bakın, kadınları ve çocukları üzmeyin.

Elif Kaya ile yapılan röportajın video kaydı

oduller-reklam-banner
● Selin Bar
Başlıklar

İlginizi Çekebilir