Ana Sayfa » Yazarlar » Eflatun » Eser Sahipleri, Meslek Birliklerine Dava Açmaya Hazırlanıyor!..

Eser Sahipleri, Meslek Birliklerine Dava Açmaya Hazırlanıyor!..

oduller-reklam-banner

Eser Sahipleri, Meslek Birliklerine Dava Açmaya Hazırlanıyor!..

Bu yazı Türkiye Cumhuriyetinde müzik eserlerinin haklarını korumak için kurulan ve var olan iki meslek birliği MESAM Ve MSG’ye dava açmaktan başka çaresi olmayan bir grup eser sahibinin sesini dile getirmek için kaleme alınmıştır.

Bilindiği üzere eser sahipleri haklarını korumak üzere mevcut meslek birliklerini imzalı bir belgeyle  yaratımlarından doğan hakları korumak ve ortaya çıkacak hak edişlerini toplamak üzere yetkilendirmektedir. Meslek birliklerinin pek çok sorumluluğunun yanında kanun maddesiyle sabit olan en önemli görevi eser sahiplerinin maddi ve manevi aleyhine hareket edemez bu görevi suistimal edemez ilkesidir.

Bu ilkenin ihlali söz konusu mudur görelim;
Herkesin yakinen bildiği en büyük sosyal medya markası Youtube, dinlenilen müzik ve izlenen klipler üzerine meslek birliklerine para ödemektedir. Bu paranın miktarını meslek birlikleri yaptıkları anlaşmalarla netleştirerek üyelerine dağıtırlar. Alman meslek birliği Gema Youtube ile ortaya çıkan anlaşmazlık sebebiyle kendilerini dava etmiş ve ülkedeki youtube gösterimine geçtiğimiz senelerde yasaklama getirmişti. Bunu niye yaptı çünkü mevcut durum sorumlu olduğu eser sahiplerinin menfaatine değildi. Uzun bir süre sonunda Alman Meslek Birliği Gema belirli bir süre zarfında değil bir çok yılı kapsayan bir zaman dilimi içindeki hak edişlerini de tahsil ederek üyelerine dağıttı. Bahsedilen tahsilat milyon eurolar boyutunda bir maddi kazancı içermektedir.

Türkiye’deki meslek birliklerine dönelim onlar ne yapmış?

2014 senesinden önceki youtube hak edişlerini yok sayıp ülkedeki Fonogram sahibi meslek birliği MÜYAP’ın kasasına milyonlar girdiğini bildiği halde herhangi bir adım atmamıştır. (Müyap kendi hak edişlerini tahsil etmiştir) Meslek Birlikleri ellerinde bulunan onca avukat imkanına rağmen büyük bir atalet  içinde sessizliklerini korumaya devam etmişlerdir. Niçin Alman Meslek Birliği Gema gibi Youtube’a dava açıp büyük bir meblağ tahsil edip bunu üyelerine dağıtma yoluna gitmemişlerdir cevabı çok basit; çünkü söz konusu dava açımı  youtube kanalının yasaklanması sonucunu doğuracak ve bu yol paralarını alan MÜYAP kanalının hiç hoşuna gitmeyecekti. MÜYAP’ın kendi ticari çıkarlarını korumasına diyecek hiç bir sözümüz elbette yok ancak Meslek Birlikleri yönetim kurullarının içine kadar sızmış olan bu organizasyonun bu haksız durumun oluşmasında çok önemli bir rol oynadığı konusundaki kanaatimiz oldukça yüksektir.

Bundan sonra…

Meslek Birliklerine güvenimiz artık hiç yoktur. Mevcut durum çok açık bize göstermektedir ki kendileri eser sahiplerinin yanında değildirler sözün bir başka deyişi eser sahipleri uzun zamandır sahipsizdir.

Buradan ülkemdeki bütün eser sahiplerine sesleniyorum. Yetkilendirdiğiniz Meslek Birliklerine verilmek üzere birer istifa mektubu yazınız ve bunu cebinizde saklayınız. Parasız kalmak korkunuz olmasın hiç olmazsa Atatürk gibi düşünmenizi tavsiye ederim. Ülkemdeki özellikle telif geliri bir nebze yüksek olan 20 tane eser sahibinin istifa etmesi sistemi maddi manevi bizim lehimize ivedilikle dönmesinin tek ve tartışmasız yolu olmuştur. Emin olunuz bundan başka yol kalmamıştır. Ama aldığımız 3 kuruş telife ihtiyacımız var bu sistem böyle gelmiş böyle gider diyorsanız yollarımız burada sizinle ayrılıyor Allah’a emanet olun. Bizler Erdem Uyanık Editörlük başta olmak üzere hakkaniyetten uzak sürdürülen bu oyunu bozmak bu yanlışlığa bir son vermek için istifa dilekçelerimizi cebimize koyduk ve eserlerimizi meslek birliklerinin ataletinden kurtarma mecburiyetine girdik. Bu yaptırım maalesef istifa etmeyecek olan arkadaşlara da dokunacaktır çünkü meslek birlikleri bizler gibi en az 5 tane yüksek telif geliri olan eser sahibinin istifası sonucu çok ciddi zarara uğrayacak ve güç kaybedecektir. Dediğim gibi bu durum yıllar içinde tükenmiş yolların bir neticesidir. Böyle olmasını hiç istemediğimiz halde eserlerimize duyduğumuz manevi sorumluluk duygusu ışığında bu yaptırım hareketini sizlere duyurmayı bir borç biliyoruz. Bu davanın arkasında duran ve duracak olan eser sahiplerine selam olsun…

eFlatun | MüzikOnair

oduller-reklam-banner
Başlıklar