Ana Sayfa » Müzik » Ezra : ‘Gülşen’in Yeğeni Olmak Baskı Oluşturuyor’

Ezra : ‘Gülşen’in Yeğeni Olmak Baskı Oluşturuyor’

oduller-reklam-banner

“Avaz Avaz” adlı şarkısıyla müzik piyasasına iddialı bir giriş yapan Ezra, MÜZİKONAIR’a konuştu. Şarkısının ortaya çıkış aşamasını anlatan başarılı şarkıcı, sorularımızı içtenlikle yanıtlarken; son zamanlarda gündemde olan aranjör ücretleriyle ilgili de net konuştu: “Aldıkları ücretleri sonuna kadar hak ediyorlar.”

Şarkınız “Avaz Avaz” hayırlı olsun. Sektöre iddialı bir giriş yaptınız, nasıl yorumlar alıyorsunuz?

Çok teşekkür ederim. Geri dönüşlerden çok memnunuz ve güzel yorumlar alıyoruz.

Bu güzel yorumlar da beni fazlasıyla motive ediyor.

Şarkının ortaya çıkışı nasıl oldu?

Çok uzun bir süre şarkı aradık. Çok dinledik ama bana uygun ve içime sinen bir şarkı bulamadık. Sonrasında Erdem Kınay beni Can Tosun’la tanıştırdı. Sıfırdan bana uygun bir şarkı yapıp üzerime dikti. Çok yakıştırdık ve “Avaz Avaz”la çıkmaya karar verdik.

Müziğe nasıl başladınız; eğitim aldınız mı?

Şarkıcılık, benim çocukluk hayalimdi. Kendimi müziğe adadım ve kariyer planlamamı bu doğrultuda yaptım. Herhangi bir müzik okulu çıkışlı değilim fakat uzun süre şan eğitimi aldım ve almaya devam ediyorum.

Gülşen, sektöre kendini yıllar önce kabul ettirmiş; önemli bir yıldız. Onun yeğeni olmak sizde baskı oluşturuyor mu; dinleyicilerin beklentisini yükseltiyor olabilir mi?

Evet baskı oluşturuyor .Sonuçta senelerini bu işe vermiş, dinleyici tarafından sevilmiş ve sahiplenilmiş; sadece şarkıcı kimliğiyle değil söz yazarı ve besteci kimliğiyle de ön planda olan bir şarkıcının yeğeni olmak, ister istemez üzerimde bir sorumluluk hissettiriyor. Bununla birlikte de beklenti yüksek oluyor.

Türkiye’de ünlü olmak da, sektörden kaybolup gitmek de bir anlık mesele haline geldi. Siz kalıcı olacağınıza inanıyor musunuz; sizin için “Avaz avaz geliyor” diyebilir miyiz?

Eğer doğru ve içinize sinen bir iş yaparsanız sektörde kalıcı olursunuz. Bu iş biraz da paket işi diye düşünüyorum.Baştan sona bu işi bilen insanlarla çalışırsanız yeriniz de zamanla sağlamlaşıyor ve emin adımlar atabiliyorsunuz.Bu yüzden bu konuyla alakalı bir endişem yok kaliteli işler her zaman yerini bulur. Kısacası Avaz avaz geliyorum.

Ezra : ‘Gülşen’in Yeğeni Olmak Baskı Oluşturuyor’

Müzikseverler, Türkiye’de müziğin kalite kaybetmeye başladığını sıkça dile getiriyor. Siz de katılıyor musunuz; katılıyorsanız, sizce sebepleri nelerdir?

Bence Türk pop müziğinin eskisi kadar kaliteli değil. Bunun en büyük sebebinin, üreticiliğin her geçen gün biraz daha azalması olduğunu söyleyebilirim.

Son günlerde polemik haline gelen “Aranjör ücretleri” hakkında ne düşünüyorsunuz; sizce de aranjörlere, gereğinden fazla paralar mı ödeniyor?

Yeni bir şarkı oluşturmak zannedildiği kadar kolay bir iş değil. Tahmin edilenden çok daha fazla zaman ve emek harcandığına bire bir şahit oldum. Bu nedenle aldıkları ücretleri sonuna kadar hakettiklerini düşünüyorum.

Gülşen’i hiç tanımıyor olsaydınız ya da bu alanda size örnek olacak kimse olmasaydı, müziğe yine bu kadar ilgi duyar mıydınız?

Gülşen’in bende yarattığı rol model etkisi yadsınamaz bir gerçek ama olmasaydı da müziğe ilgi duyar ve bu işi yapardım. Sonuçta müzik, yetenek işi ve ben de yetenekliyim.

Peki sizin için size saygı duyulması mı daha önemli; yoksa daha çok kişi tarafından tanınmak mı?

Saygı duyulması daha önemli. Çünkü ülkemizde saygınlık kazanmış müzisyenlerin piyasadaki yerinin kalıcı olduğunu görüyorum.

Sizce müzikseverlerin sizi neden dinlemesi gerekir; diğer şarkıcılardan farkınız nedir?

Son dönemde çıkış yapan ve kalıcı olabilen çok az insan görüyoruz. Bunun da nedeni yapılan işin ne kadar kaliteli olduğuyla bağlantılı. Eğer yapılan iş kendini diğerlerinden ayrıştıyorsa insanlar sizi dinliyor ve zamanla sevip sahipleniyor. Diğer şarkıcılardan farkım nedir bilmiyorum ama dinleyen herkesten güzel yorumlar alıyorum. Bu da beni çok mutlu ediyor.

oduller-reklam-banner
Ezgi
Başlıklar

İlginizi Çekebilir