Ana Sayfa » Müzik » Gökhan Türkmen: “4-5 Şarkılık Albümler Daha Fazla Dinleniyor”

Gökhan Türkmen: “4-5 Şarkılık Albümler Daha Fazla Dinleniyor”

oduller-reklam-banner

Demirören Haber Ajansından Gürkan DURAL’a konuşan Gökhan Türkmen, dijitalleşme ile birlikte değişen müzik dünyasını anlattı.

İşte O Röportaj:

Dijitalleşme ile birlikte albümler yerini ‘single’ parçalara bırakırken, sanatçılar da albümlerinde 10’un üzerinde şarkılar kullanmak yerine daha az şarkılara yer vermeye başladı. ‘Mini albüm’ olarak da bilinen müziğin yeni hareketi ile sanatçılar, dijitalleşmeye ayak uyduruyor. Son zamanlarda çıkardığı şarkılarla da özel bir hayran kitlesi yakalayan pop müziğinin sevilen isimlerinden Gökhan Türkmen de kendisi ve müzik dünyasının değişimine dair Demirören Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

Albümlerdeki 10-12 şarkının, insanların çok çabuk kontrol edebildiği bir şey olmadığını dile getiren Türkmen, “O yüzden 4-5 şarkılık albümler, insanların bütün şarkıları daha fazla dinlemesini, irdelemesini sağlıyor. Ne anlatmak istediğimizi anlayabiliyorlar. Baktığınızda çok hızlı bir tüketim var. Bir an önce bitirilmek isteniyor, yeni bir şeyin gelmesi bekleniyor. Ancak iyi şarkı yapmak kolay değil. Öyle alıştırıldı ki, sıradan şarkıların çokluğu, albümün içerisinde birkaç şarkının güzel olması, göz boyama durumu oluyor. Biz de genelde bu olmuyor, emek vererek özenle şarkılarımızı üretiyoruz. 4-5 şarkılık albümler hemen dinleyiciyi albüme adapte edebilmek için yeterli oluyor. Bu yüzden de böyle bir şey tercih ediyoruz” dedi.

Aslında sıklıkla ‘single’ tercihi yapan bir sanatçı olmadığının altını çizen ünlü sanatçı, “Her albümün bir hikayesi var. Eser dediğimiz şey yalnızca şarkılar değil, şarkıların, kapağından yazı karakterine kadar bir bütün oluşturması lazım. Bir hikaye anlatıyorum aslında. O yüzden ‘En Baştan’, ‘Sessiz’ albümleri eserdir. Bir süre uzun hikayeler yerine, kısa hikayeler anlatmaya başlayacağım” diye konuştu.

Kaynak: Gürkan DURAL, DHA

oduller-reklam-banner
● Gri Ekran

İlginizi Çekebilir