Ana Sayfa » Yazarlar » Özcan Beylan » Haziran 2018 Radyo Reyting Analizi

Haziran 2018 Radyo Reyting Analizi

oduller-reklam-banner

Haziran 2018 Radyo Reyting Analizi
Radyoların reytingleri sabah saatlerinde başlar.

Nasıl başlarsanız öyle gider ya aynen öyle.

Sabah saatinde ne kadar dinlenir ise sonraki saatleri de o kadar etkiler.

Bu ay gelen reytinglerde buna baktım.

Hangi radyoda sabah saati ne durumda?

Sabah programcısı kaçıncı sırada? Radyosu kaçıncı sırada?

Kral Fm, TRT FM, Metro Fm, Powertürk, Kral Pop, Power Fm, Best Fm, A Haber, Best Fm, Süper Fm ….

Bu radyolar sabahları en çok dinlenen radyolar.

Mesela Alem FM sabah programı 21. Sırada olunca Sibel Toprak hemen oraya bir operasyon yaptı ve yerinde bir değişiklik yaptı. Serdar Gökalp Alem FM’e çok yaramamış görünüyor. Umut Kuzkaya ise Alem FM’in en iyi transferi olmuş görüntüsü verdi bu ayki sonuçlar…

Pal Nostalji bile 20. sırada yer alırken, yılların Alem Fm’inin bu sırada olması sabah programının performansının düşük olduğunu ve diğer saatleri de etkilediği bir gerçekti ve doğru bir hamle oldu.

Mesela Radyo D sabah saatinde 18. sırada. Genel sıralamada da 18. sırada.

Ben en çok bu radyoya şaşırıyorum.

Kimsede olmayan imkanlar bu radyoda var. Hatta sabah ve akşam yayın yapan kişinin son yıllarda Kanal D, CNN Türk TV ve D-Smart kanallarında o kadar reklamı yayınlanıyor ki sokakta görenler bile artık programcıyı tanıyor. Düşünün radyonun tanıtımından bile daha fazla bu arkadaşın tanıtımı yapılıyor. Nasıl bir kafa anlamadım ben de bunu? Bu kadar tanıtım yapılacak ve 18.Sırada olacaksın şaşılacak hayret edilecek bir durum vallahi.

Bu kadar tanıtıma böyle bir radyoda hala 18.Sırada isen arkadaş sende bir problem vardır.

Bakın sabah saatleri iyi olan tüm radyolar ilk 10’da yer alıyor.

Bir de radyosu ilk 10’da olup da kendisi ya da kendileri daha aşağı olanlar var, onlar da radyolarının reytingi altında kalıp ezilmişler ama sanırım bu radyoları yönetenler farketmemiş bunları.

A Haber Radyo’nun sabah saatinin ilk 10’da olması da A Haber’e olan güveni ortaya koyuyor ve tabii ulusal olan rakibi NTV Radyo’ya da böylece tokat atmış oluyor.

Bu arada Radyo Turkuvaz derinden gelmeye devam ediyor, gittikçe denek sayısını arttırıyor, kumbara gibi dinleyicileri biriktiriyor.

Gelelim Show Radyo ve Best Fm rekabetine. Bu arada sabah yarışından ziyade, diğer saatlerde Best Fm kaybedenice Show Radyo ilk 10 a girmiş ve Best Fm ilk 10’dan çıkmış.

Ben Radyo 7 ve Radyo Seymen’i anlayabiliyorum ama Radyo 1’in reytingini anlayamıyorum. Maçların dışında dinleyemiyorum bu radyoyu ama gelin görün ki ilk 15’ten hiç inmiyor. Kardeş radyosu TRT FM’de ise gündüz dinlemek istedim dayanamadım frekans değiştirdim. Şimdi düşünüyorum bu 2 radyoda demek ki devletin imkanları ile tüm Türkiye’de erişim fazlalığı nedeniyle bu kadar dinleniyor. İçerik bu 2 radyoda ikinci planda gibi geliyor. Yani insanlar özel radyoların olmadığı şehirler arası yollarda ve özel radyoların yayında olmadığı merkezlerde TRT FM’i dinlemek zorunda kalıyor.

Bir de öz eleştiri özel radyocuların olduğu dönemde TRT FM’e bir hareket gelmişti, şimdi bu hava ortadan kalkmış, yorgun yaşlı bir radyoya dönüşmüş TRT FM. Bir dinleyin anlayacaksınız ne demek istediğimi.

TRT FM İstanbul’da herkesin rekabetin eşit ortamda olduğu en önemli ilde neredeyse yok.

Türkiye genelinde 2.sırada yer alırken İstanbul’da taaaa 20. sıralarda.

İstanbul demişken Kardeniz FM’i tebrik ediyorum İstanbul’da ilk 10’da.

Genel sıralamada ilk 10’da yer alan Slowtürk ve Show Radyo İstanbul’da ilk 10’da yoklar.

Best FM İstanbul’da ilk 5’te yer alırken Radyo Fenomen de İstanbul’da ilk 10’da iyi bir yerde.

Powertürk ise İstanbul’da genel sırlamasından daha yukarıda 2. sırada.

Eğer bu araştırmaya inanıyorsanız, reytingleri iyi okumanız gerekiyor. Reklam vereni ilgilendiren kırılımlar şehirler saatler ile karşılaştırmalara iyi bakmanız ve ona göre bir durum değerlendirmeniz gerekir.

Özcan Beylan | Müzik Onair

 

oduller-reklam-banner
Ezgi
Başlıklar

İlginizi Çekebilir