Ana Sayfa » Radyo » Her Neslin Tercihi, Radyolar

Her Neslin Tercihi, Radyolar

oduller-reklam-banner

Günümüzde müzik dinleme platformlarının ortaya çıkmasına rağmen radyolara olan ilgi azalmadı. Yıllardır radyoya emek emek verenlerin ve dinleyenlerin anlatımıyla radyonun kısa hikayesi görüntüye döküldü.

Yeni Şafak Gazetesi’nden Yeni Şafak Gazetesi’nde İzzet Akay, Erhan Konuk, Bay J, Hop Dedik Ayhan ve Adem Metan gibi önemli isimlerin yer aldığı programda kişiler radyo deneyimlerini paylaştılar.

Bundan tam 92 yıl önce 6 Mayıs 1927 yılında Türkiye’de ilk radyo yayının yapıldığı gün olarak tarihe geçti. Sirkeci postahane binasının kapısı üzerine yerleştirilen hoparlör yardımıyla yayın yapılmaya başlandı. Amaç halkın radyo yayınlarını dinlemesi ve çevresine anlatmasıydı.

Radyo serüvenin ilk perdesi Eşref Şefik’in anonsuyla başladı. Sirkeci’den yayılan bu ses zamanla tüm Türkiye’yi etkisi altına aldı. Evlerdeki en önemli yerini aldı. Haber yayınları, arkası yarın kuşağı ve ailece dinlenen şarkılar da hep o sesli kutudan dinlendi. Dinleyiciler hayal kurmayı öğrendi. Radyo hayatımızdaki yerini hep sürdürdü. Küçük bir hoparlörden yayılan o ses artık bugün devasa boyutlara ulaşmış durumda.

Teknolojinin gelişmesiyle önemini hiç kaybetmedi. Radyo evimizin ayrıcalıklı köşesinden ayrıldı ama otomobillerde ve cep telefonlarıyla radyo tutkunlarını hiç yalnız bırakmadı. Biz de tutkuyla radyo sunuculuğu yapanlar ve dinleyenlerin anlatımıyla radyonun kısa hikayesini görüntüye döktük.

İşte O Video:

Kaynak: Yeni şafak,İzzet AKAY

oduller-reklam-banner
● Misafir
Başlıklar

İlginizi Çekebilir