Ana Sayfa » Müzik » İpek Önder’den Samimi Açıklama: “Kapı Kapı Gezip Şarkı Aramak Bana Göre Değil”

İpek Önder’den Samimi Açıklama: “Kapı Kapı Gezip Şarkı Aramak Bana Göre Değil”

oduller-reklam-banner

Müzik Onair’dan Evin Alasan’ın İpek Önder ile yaptığı röportaj yayınlandı. İşte o röportaj…

Dünyayı etkisi altına alan korona virüsü nedeniyle uzun zamandır hepimiz evdeyiz. Biz de Sevgili İpek Önder ile sosyal mesafe kuralına uyarak yazılı röportaj gerçekleştirdik :)

1- Umarım iyisiniz? Hazır konu açılmışken siz bu dönemi nasıl geçiriyorsunuz, neler yapıyorsunuz?

Çok iyiyim evimdeyim ve sağlıklıyım bu süreçte öncelikle her gün bunun için şükrederek güne başlıyorum. Başlangıçta adapte olmakta çok zorlandım, evde zaman geçirmeyi sevmeme rağmen istemdışı evde kalma durumu biraz psikolojik olarak yordu diyebilirim. Herkes gibi sıradan şeyler yaparak zaman geçiriyorum; diziler, filmler, kitaplar, mutfakta yeni tat keşifleri, çok müzik, çok uyku… Tabii bunun yanı sıra bol bol üretip yazdım, çizdim, besteledim kayıt yaptım ve stüdyoya girmek için sabırsızlanıyorum.

2- Bu dönem bittiğinde ilk yapılacaklar listenizde neler var? En çok neleri özlediniz?

Tatile gitmeyi, seyahat etmeyi çok özledim. İlk işim ailemle ya da arkadaşlarımla güzel bir tatil planı yapmak olacak sanırım.

3- Gelelim yeni şarkınız “Sarı Yalanlar”a . Hayırlı olsun… Söz müzik size ait, nasıl yazdınız? Hazırlık sürecinden ve kimlerle çalıştığınızdan kısaca bahseder misiniz ?

Teşekkür ederim. Şiir olmak için şairi terk etmek gerek sanırım hikaye böyle başladı ve sonra devam etti :) İçine duygu giren her iş her zaman bir adım öndedir benim için. Şarkı yazmanın bir matematiği yoktur plansız ve hesapsız dökülür kaleme… Sarı Yalanlar benim için öyle bir şarkı. Çok önemli isimlerle çalıştım stüdyo aşaması çok keyifliydi, neredeyse 50 şarkı içinden aynı anda “işte bu” dediğimiz günü hatırlıyorum. Kesinlikle paylaşılması gerekiyordu ve paylaştık, hatta paylaşmaya doyamadık yeniden paylaştık. Ne yeni ne eski, zamansız bir şarkı benim için bu yüzden 2 farklı enerji ve 2 farklı versiyonla sunmanın keyfini sürüyorum.

4- Şarkıyla ilgili nasıl yorumlar aldınız ?

Çalışmak için can attığım çok değerli müzisyenlerden destek mesajları aldım hatta birkaç tanesi tanışmamıza rağmen sosyal medya hesabında şarkımı paylaştı ve bu beni çok mutlu etti eleştiriler de oldu ama bunlara takılmıyorum, eleştiriler beni sadece besliyor.

5- Sizce pop müzikte nasıl bir boşluğu dolduruyorsunuz? Sizi hiç dinlememiş biri neden şarkılarınızı dinlemeli ?

Şarkılarımın aranjelerini kendim yapmaya başladığım bir dönemdeyim ve tabii ki bu beni ayrıcalıklı kılar. Kapı kapı gezip şarkı aramak bana göre bir iş değil, şarkılarımı kendim üretmiyor olsam bu işe asla kalkışmazdım. Bir gün çok güzel bir proje ya da tüylerimi diken diken eden bir şarkı aklımı karıştırsa başka birinin şarkısını tereddüt etmeden okuyabilirim; bu apayrı bir şey ama ben doğrudan gerçek İpek’i yansıtmayı tercih ediyorum.

6 – Albüm düşünceniz var mı ?

Kesinlikle var. Çünkü o kadar çok hit şarkım var ki tek tek paylaşmak çok zaman alacak. Hatta albümün adı bile belli.

7- Sizin gibi genç isimlerden beğendiğiniz ve takip ettiğiniz kimler var ?

Vizyonlu ve yetenekli bulduğum birkaç kişi vardı ama son zamanlarda yaptıkları işleri sevmediğim için isim vermek istemiyorum :) Hayran olduğum ve örnek aldığım isimlerden birini sorsaydınız en başta Kenan Doğulu derdim.

8- Başarılı bir söz yazarı ve besteci olarak sizin yolunuzdan geçmek isteyenlere vermek istediğiniz tavsiyeler var mı ?
Beklediğiniz şeyler size hep geç kalırken beklemedikleriniz burnunuzun dibinde bitiverir. En önemlisi sabretmek ve
vazgeçmemek. Olmuyor diye paniğe kapılıp asla yazmayı bırakmayın derim.

9- Biraz gülelim :))) Telefonunuzda olmadan yaşayamayacağınız uygulama var mı:)

En başta Spotify geliyor yeni şarkıları ilk keşfedenlerden biri olmaya bayılıyorum ve 2. sırada Instagram. Sevdiğim insanların hayat akışını izlemeyi mutlu olduğu anlara şahit olmayı; müzik, moda, gezi, sanat her kategoride beynime görseller çizmeyi seviyorum.

10- Herkesin sevdiği sizin nefret ettiğiniz bir kitap var mı, ya da tam tersi ?:)

Bugüne kadar kime tavsiye ettiysem geri dönüşü pek olumlu olmadı ama daima hayran olduğum yazar Fernando Pessoa ve Huzursuzluğun Kitabı en sevdiğim kitaplar arasında baş sırada.

11- Ailenizde sizle aynı mesleği yapan var mı?

Hayır yok. Ama annemin güçlü bir kulağı var her Türk sanat müziği söylediğinde hepimiz sesini çok kıskanıyoruz.

12- Günümüzde artık her şey daha çok sosyal medya üzerinden devam ediyor. Siz bununla ilgili ne düşünüyorsunuz.? Sizin sosyal medya ile aranız nasıl ?

Doğru kullanıldığında internetin ortaya çıkardığı en iyi şeylerden biri olduğunu düşünüyorum. Oldukça geniş bir kavram tek bir şekilde tanımını yapmak mümkün değil. Bence hepimizin hayatında vitrin görevini görüyor. Yaşayan bir platform ve etkileşim alanı. Doğru bir şekilde ve yerinde kullandığımı düşündüğüm için hiçbir zaman, zaman kaybı olarak görmedim. Hatta yakında çok güzel bir ekiple YouTube projemi hayata geçiriyoruz yeri gelmişken müjdeyi vermek isterim.

11- Son olarak önümüz bayram. (İyi bayramlar dileriz sizlere biz de şimdiden) Peki bayramlarla ilgili gelenekçi misiniz? Bayram harçlığı verir misiniz mesela? :)

Bu zamanın gerektirdiği kadar gelenekçiyim ama bence harçlık verme değil hala harçlık toplama yaşındayım diye düşünüyorum:))

 

Evin ALASAN | Müzik Onair

oduller-reklam-banner
● haberalani

İlginizi Çekebilir