Ana Sayfa » Müzik » İrem Derici’nin Şarkıları Mercek Altında!..

İrem Derici’nin Şarkıları Mercek Altında!..

oduller-reklam-banner

İrem Derici Best Fm’de katıldığı Yasemin Şefik’le Hitnoz programında ‘Aleyna Tilki’nin şarkısı kamyon arkası yazısı gibi’ demesi üzerine Milliyet Molatik’ten Rüya Salik, İrem Derici’nin şarkı sözlerini mercek altına aldı.

Dantel
Dantellenmiş geceler
Kan kırmızı ojeler
Kesik kesik cümleler
Cık cık cık daha neler

Edebi değeri son derece yüksek olan ‘Dantel’ parçasıyla İrem Derici, bize en güzel kafiye örneklerinden birini sunuyor. Dilbilgisi kitaplarında ders niyetine okutulabilecek bu mükemmel mısra, Serdar Ortaç şarkılarından sonra Türkçe müzik tarihinde yerini alabilecek manasızlığa sahip. Kamyon arkası yazısı bile olmaz. Ama belki bir deterjan reklamının cıngılı olabilir. Ayla Çelik yazmış, İrem Derici çok beğenip almış. İşin enteresan tarafı, bu şarkı bayağı da dinlendi zamanında…

Tektaş
Yıldızlar yanında sönük
Aşkı kalbi kadar büyük
Bir gün kapımı çalacak biliyorum,
Elinde tektaş bir yüzük

Bu şarkının yazarı Çağrı Telkıvıran, yukarıdaki dizeleri, direkt sakızın içinden çıkan maniden almıştı hatırlarsanız. Maninin yazarı Salih Gültekin, sosyal medyadan açıklama yapmış, hatta sakız paketini ve şiirini de göstermişti. Kendine ‘şarkı sözü yazarı’ diyen bir insanın başına daha kötü ne gelebilir acaba? Herhalde İrem Derici’nin başına gelen gelebilir: Sakız manisini orijinal şarkı sözü sanmak!

Ben Tek Siz Hepiniz
Ben tek siz hepiniz
Aynaya baktı mı hiçbiriniz
Takmıyorum takmıycam
Kimsenin yanına bırakmıycam

Arabasının arkasına atarlı giderli sözler yazmayı seven dostlarımıza bu şiiri önerebiliriz. Özellikle “Aynaya baktı mı hiçbiriniz” mısrası, kamyon arkası dizesi olmaya son derece uygun. Hem ciks hem giderli.

Peki ‘Dipsiz Kuyum’ çok mu iyi?

Aleyna Tilki ve İrem Derici’nin söylediği şarkılardan kimse bir Yıldız Tilbe performansı beklemiyor. Neticede ikisi de birer pop ikonu. Dönemin atmosferine ve beğenisine uygun şarkılar üretmeleri bize de, onlara da yetiyor. Yıllar sonra açıp ‘Dantel’ şarkısını dinlemeyi kimse arzu etmeyeceği gibi, ‘Dipsiz Kuyum’u da popülerliği geçince kimse mumla aramayacak. Bu ‘nitelik’ savaşına gireceksek eğer, önce bir kendimize bakalım derim ben. “Aleyna Tilki’nin şarkı sözleri kamyon arkası sözü gibi” benzetmesini yapabilecek kalibredeki insan bir Sezen Aksu, bir Şehrazat, belki Mazhar Alanson filan olabilir ancak. İrem Derici’nin bu seviyeye gelebilmesi için kırk fırın ekmekten fazlasını yemesi, öncelikle bir sakız manisini şarkı yapmaması gerekiyor.

Kaynak:Milliyet Molatik | Rüya Salik

oduller-reklam-banner
Ezgi
Başlıklar

İlginizi Çekebilir