Ana Sayfa » Müzik » İşte 2018 Yılına Damgasını Vuran Yerli Albümler!

İşte 2018 Yılına Damgasını Vuran Yerli Albümler!

oduller-reklam-banner

Yerli sahnenin yeni isimlerini ve en çok beğenilen sanatçılarımızın albümlerini araştıran RedBull.com, ‘En İyi Yerli Albümler’ listesini derledi. Herhangi bir sıralama gözetilmeden hazırlanan listede Ah! Kosmos’dan Altın Gün’e, Gaye Su Akyol’dan Mabel Matiz’e 34 müzisyen yer alıyor.

Yerel sahneyi mercek altına alan RedBull.com elektronik müzikten caz’a, pop müzikten rock’a muhtelif janralardaki sanatçıların bulunduğu ‘En İyi Yerli Albümler’ listesini hazırladı. Yıl boyunca 100’e yakın ismin yeni çalışmalarını değerlendiren RedBull.com’un 2018 özetinde 34 isme yer verildi.

Ah! Kosmos- Beautiful Swamp

2014 yılında Tokyo’da gerçekleşen Red Bull Music Academy’ye katılan elektronik müzik bestecisi ve prodüktör Başak Günak, ‘Ah! Kosmos’ projesiyle, ikinci uzun çaları Beautiful Swamp ile takdir topladı. Son albümü ile yeni müzik gruplarına yer veren müzik sitesi The Line of Best Fit tarafından övgü yağmuruna tutulan Günak, en son Hindistan turnesi gerçekleştirmişti.

İşte 2018 Yılına Damgasını Vuran Yerli Albümler!

Altın Gün- On

Hollanda çıkışlı Altın Gün, ikisi Türk olmak üzere altı müzisyenden oluşuyor. Anadolu seslerini psikedelik bir müzikle yorumlayan Altın Gün, ilk albümleri “On”u yayınladı. Selda Bağcan, Barış Manço ve Erkin Koray gibi isimlerden ilhamla hazırlanan albümde duyulmamış türküler eşi benzeri görülmeyen versiyonlarıyla yeniden hayat buluyor.

Gaye Su Akyol- İstikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol, üçüncü ve son albümü ‘İstikrarlı Hayal Hakikattir’ ile her geçen gün daha büyük bir kitleye ulaşıyor. Akyol, dünya çapındaki eleştirmenlerin nazarında, ‘mükemmelliği arıyor’. Son albümüyle İngiliz müzik dergisi Songlines’a kapak olan Akyol, ayrıca The Wire Dergisi’ne de röportaj verdi. İngiliz The Times Gazetesi, Akyol’un albümüne 5 üzerinden 4 yıldız verdi ve ‘İstikrarlı Hayal Hakikattir’ hakkında övgü dolu bir eleştiri yazısı yayınladı. Daha önce Kuzey Avrupa’nın en büyük müzik festivallerinden Roskilde’de sahne alan şarkıcı, bu yıl da müzik fuarı WOMEX’te müzikseverlerin karşısına çıkmıştı.

İşte 2018 Yılına Damgasını Vuran Yerli Albümler!

İpek Görgün- Ecce Homo

Elektronik müzikle uğraşan İpek Görgün, aynı zamanda ses sanatçısı olarak da performans gösteriyor. Red Bull Music Academy 2014 Tokyo mezunlarından olan Görgün, son albümü ‘Ecce Homo’ ile; ‘Resident Advisor’, ‘Indie Rock Mag’ ve ‘Pitchfork’ gibi prestijli müzik yayınlarından tam not aldı. İnsanın güzellik ve yıkım arasında gidiş gelişini konu alan “Ecce Homo”da ince bir ses işçiliği gözlemleniyor.

Kerem Akdağ- Kerem Akdağ

İstanbullu prodüktör Kerem Akdağ kendi adını taşıyan albümünü İngiliz şirket Dimensions Recordings aracılığıyla yayınladı. Albüm hip hop, house, funk, beats gibi müzik türlerinden esintiler içeriyor. Dengeli ve bütünlüğü olan albüm, dinleyicisine ‘rahatlama hissi’ vaat ediyor.

İşte 2018 Yılına Damgasını Vuran Yerli Albümler!

Mabel Matiz- Maya

Mabel Matiz’in iki yıldır üzerinde çalıştığı albümü “Maya”, 24 şarkıdan oluşuyor. Müzikal açıdan Anadolu’nun folklorik seslerini elektronik müzikle birleştiren Mabel Matiz, albüm çalışmalarında çeşitli disiplinlerden müzisyenlerle buluştu. Albümün elektronik altyapısında alanında uzman isimlerle çalışan Mabel Matiz, vokalde Sıla Gençoğlu, Özge Fışkın, Gülden Karaböcek gibi popüler müzik tarihimizin önemli kadın müzisyenlerine de yer verdi.

oduller-reklam-banner
● Tuğba Beyaz
Başlıklar

İlginizi Çekebilir