Ana Sayfa » Müzik » Lil Zey: “Erkekler Sürtük Olamaz mı?”

Lil Zey: “Erkekler Sürtük Olamaz mı?”

oduller-reklam-banner
Son zamanlarda RedKeys Müzik etiketiyle yayınladığı “Ötede Dur” ve “Yolumuz Yol Değil” ile müzik listelerine hızlı bir giriş yapan Lil Zey, Müzik Onair’e özel açıklamalarda bulundu. İzmir’li şarkıcı, yepyeni bir albüm hazırlığında olduğunun müjdesini verdi.
Rap dünyasına “Ötede Dur” ve “Yolumuz Yol Değil” şarkılarıyla hızlı bir giriş yaptınız. Lil Zey kimdir herkes merak içinde. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Berklee College of Music mezunuyum ve bundan sonrasında 2 sene Atlanta, Georgia’da idolum olan besteci ve prodüktör ikilisi The Dream ve Tricky Stewart’ın şirketinde A&R olarak çalıştım. Müzik işletme alanında çalışırken kendi parçalarımı da bir andan yapıyordum ama Türkiye’ye döndükten sonra sanatçı kimliğime daha çok ağırlık verdim. Aynı zamanda DJ’lik yapıyorum.
Türkiye’de Rap dünyasına baktığımız zaman kadın rapçi sayısının bir hayli az olduğunu görüyoruz. Bu senin için avantaj mı dezavantaj mı?
Dışarıdan bakıldığında avantaj gibi görünüyor olabilir, ama ben çok fazla kadın rapçi olsaydı da yine kendi tarzımı icra edeceğim için ilgi çekerdi diye düşünüyorum. Şu an böyle bir zamanda kadın rapçi olup trap müzik yapmak çok güzel, bir şeyleri başlatan olmak çok heyecan verici. Ama kendi müziğimi kimseyle karşılaştırmadığım için bu çok da önemli değil, anlatabildim mi?

Lil Zey: “Erkekler Sürtük Olamaz mı?”

“ERKEKLER SÜRTÜK OLAMAZ MI?”
Hip-Hop kültüründe şarkılar oldukça küfürlü. Bunun yanında müziklerde kullanılan sözlerde ya da kliplerde kadın bedenin aşağılandığını ve obje olarak kullanıldığını da görüyoruz. Kelimelerini seçerken dikkat ediyor musun? “Bu düzeni yıkacağım ya da kendi kariyerimde bu şekilde yol almayacağım” gibi bir iddian var mı?
Tek savunduğum şey, herkesin istediği şeyi anlatma özgürlüğü. Ben gidip benim üzdüğüm bir insanın dilinden şarkı yazabilirim. Ya da bir söz yazarı başkasının yaşadığı bir hayatı anlatabilir bir parçasında. Sinirlenip s*rt*k diyebilirim mesela ve o kelime hep illa bir kadın olmayabilir. Erkek s*rt*k olamaz mı? Buradaki önemli olan onu benim söyleme özgürlüğümle ilgili. Herkes istediği şeyi anlatmakta özgür, buna benim müziğimde de rastlayabilirsiniz. İnsanların kelimelerini yargılamak gibi bir iddiam yok. Hoşlanmadığım bir şey varsa kendim kullanmayı seçmem sadece.
“İNGİLİZCE DÜETLER YAKINDA”
Metth ile birlikte Turn me Cold ve Don’t @ Me şarkılarında düet yaptınız. Şarkınızın yorumlarında İngilizce aksanınızın gayet iyi olduğuna dair birçok yorum var. İngilizce bir albüm düşünüyor musunuz?
Why not? İngilizce parçalarım var. Album ya da EP çalışması yapabilirim yakın gelecekte. RedKeys ekibinden arkadaşlarımla da hazırladığımız İngilizce düetler yakında!
Yeni şarkılar yolda gibi gözüküyor… Yakında bir albüm haberi alır mıyız?
2020’de bir albüm veya EP… Evet düşünüyorum. #RDKYSZN
Khontkar ile birlikte söylediğiniz “Yolumuz yol değil” çok sevildi. Yeni bir düet gelir mi?
Neden olmasın? Onunla her zaman birlikte çalışmak isterim.

Lil Zey: “Erkekler Sürtük Olamaz mı?”

RedKeys Müzik ile anlaştıktan sonra “Ötede Dur” ve “Yolumuz Yol Değil” şarkılarıyla trap müziğe farklı bir yorum getirdiniz. Geleceğin kadın trap yıldızı mı bekliyor bizi yoksa her müzik dalında seni görecek miyiz?
Aynı zamanda DJ’lik de yapıyorum ve hip hop ve trap çalıyorum. Sevdiğim müzik türü, beni heyecanlandıran ve motive eden şey bugün bu. Yarınki sound’uma bir kısıtlandırma getirmek istemem.
Türkiye’de şarkı sözlerinden dolayı tutuklanan ya da sansürlenen rapçiler var. Ezhel ve Khontkar gibi isimlerin başından geçen olaylar seni korkutuyor mu yoksa daha da mı cesaretlendiriyor? Çıkaracağın yeni parçalarda toplumsal olaylara değinen bir Lil Zey görecek miyiz?
Ülkemizde bazı haksızlıklar yapılıyor ama bu yaptığımız işin sanat olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Arkadaşlarımıza yapılan bu haksızlıkları da üzüntüyle takip ediyoruz, maalesef… Dünya’da başka bir örneği yok. Belki İran’da vardır ama burada olması üzüntü verici burası Ortadoğu’nun Amerikası. Konu bu şekilde devam ettiği sürece yalnız ben değil herkesin bu olaylara değinmesi gerekir.
Gamze Doğan – Müzik Onair
oduller-reklam-banner
● Gri Ekran

İlginizi Çekebilir