Ana Sayfa » Yazarlar » Özcan Beylan » Mart 2017 Radyo Reyting Analizi!..

Mart 2017 Radyo Reyting Analizi!..

oduller-reklam-banner

Mart 2017 Radyo Reyting Analizi!..

Mart reytingleri belli oldu.

Üzgünüm ama çok olumlu şeyler yazmayacağım.

Sıralamaya bakıldığında 3 aşağı 5 yukarı aynı görünüyor.

Show Radyo ile Best FM benzer yayın yapan, neredeyse program türleri ve saatleri benzer olan 2 radyo.

Show Radyo 6. ise ve Best FM 9. sıradaysa geriye tek seçenek kalıyor.

2 radyonun playlisti sıralamaya etkili oluyor. Doğal olarak Hakan Demir Show Radyo’da iyi liste yapıyor ki Best F’M’i diğer müzikli saatlerde geride bırakıyor.

Şimdi gelelim Kral Pop’un “inanılmaz!” yükselişine!.. 25 Yıllık Süper FM ile Kral Pop aynı oranda dinleniyorsa burada ciddi bir sorun var demektir.

Radyo camiasında şuanda en çok şaibe burada üretiliyor. Süper FM müzik listeleri ve sabah akşam show programlarıyla oldukça başarılı grafik çiziyor.

Aynı şekilde özellikle büyük şehirlerde nereye baksam sabah akşam pop radyoları ya da yabancı radyoların show programları ile müzik radyoları dinlenirken, Kral FM nerede dinleniyor ve ne ara arayı açıyor merak ediyorum!..

Nihat Sırdar sabahları en çok dinlenen programcıydı hatırlarsınız.

Fakat Sırdar’ın dinlenme payı Kral Fm’in sabah programının anca 4 te 1’i kadar. O zaman Kral FM’in sabah programı en çok dinlenen olmuyor mu?

Beyin yandı resmen :)

Sabah showu yapmak çok zor ve risklidir. Alem FM’de Adem Metan’ın çok ciddi rakipleri vardı. Adem iyi hazırlanıyordu yayınlarına. Ancak yük ağır geldi. Adem Metan Alem FM’den gitti, müzik yayınları başladı kanalda. Şuanda Alem FM’in en çok dinlenen saati, sabah saatleri. Sibel Toprak Egemen’in Alem FM’i müzik ağırlıklı programlarla reytingleri yükseltme niyetinde olduğunu duydum. İlk adımı da attı ve Alem FM yukarı doğru hareketlenmiş görünüyor… Mehmet Ayan ile olmayacağını zaten defalarca dile getirmiştik. Mehmet Ayan Lig Radyo’da kral olursun, Alem FM’de bütün karizman çizilir demiştim, öyle de oldu… Gençlerin önünü açan Sibel Toprak Egemen bence çok doğru bir karar olmuş!.. Kendisi Alem FM’i hakettiği yerlere taşır!.. Yeniden rakipleriyle rekabet etmeye başlar bence…

Metro FM 4.’lükten 8. sıralara nasıl düştü ve düşmeye de devam ediyor, sanırım gerçek yerine doğru yani ilk 10 dışına doğru gidiyor.

Daha dünkü Pal Nostalji tanıtımsız kampanyasız bir anda Baba Radyo’nun da üstüne çıktı, burası da biraz beni düşündürmedi değil? En mantıklı cevap sanırım ulusal yayın yapıyor olması ve Nostaljiye özlemin göstergesi diye düşündüm. Hal böyleyse daha da üst sıralara tırmanabilir, Slowtürk ve Joytürk’ün sıkıcı playlistlerine karşı alternatif olabilir. Pal Nostalji’yi yürekten kutlarım!..

Radyo Spor ulusal oldu ama pek reytinge yansımamış görünüyor. Radyo Slowtime ise Joy FM taklidi ile son sıralara kapattı kendini. Sanırım burada da değişiklik şart olduğu aşikardır, daha dinamik ve elverişli bir radyo ile devem edilmelidir. Sadettin Saran Bey’e duyurulur. Hatta Radyo Tatlıses’i bile Slowtime yerine geri getirebilir, ya da alternatif tarzda bir müzik radyosu yapabilir. Bence bu konuda etrafındakilerden değil de dışarıdan danışmanlık hizmeti alabilir.

Radyo D 20. sırada. Görünen o ki Sezgin Hanım döneminde bile Radyo D 20. sıraya kadar düşmemişti. Aldığım duyumlara göre bu radyoda da birtakım önemli değişikliklere gidilecekmiş. 2-3 yayıncı ile yollar ayrılabilir. Erdem Seçkin Bey iyi bir yönetici. Radyo D’nin durumunun farkında. Radyo D’nin potansiyelinin de farkında. Bir atak yapacaktır Radyo D. Ama genel yayın yönetmeni Şafak Ongan’ın biraz daha tutarlı çözümler üretmesi ve radikal kararlar alması lazım. Erdem Seçkin çünkü Şafak Ongan’ı seviyor ve güveniyor. Şafak Ongan’ın da bu güveni boşa çıkarmayacağına inanıyorum. İyi bir sinerji ile Radyo D’yi güzel günler bekleyecektir…

Son olarak Radyo 7’nin nerede ve nasıl, kimler tarafından dinlendiğini de çok merak ediyorum. 3 Büyükşehirde reytingi olmayan bir radyo nasıl olur da bu kadar üst sırada çıkabiliyor, anlaşılır gibi değil… Sanırım Anadolu’da diğer radyolara oranla çok sayıda frekansının olması ve Anadolu kültürüne hitap eden yayınları Radyo 7’yi ön plana çıkarıyor.

Şimdilik gözüme ilişen önemli hususlar bu kadar. Bir sonraki reyting analizinde görüşmek üzere…

Özcan Beylan | MüzikOnair

oduller-reklam-banner
Başlıklar

İlginizi Çekeblilr