Ana Sayfa » Yazarlar » Özcan Beylan » Mayıs 2015 Radyo Reyting Analizi

Mayıs 2015 Radyo Reyting Analizi

oduller-reklam-banner

Mayıs 2015 Radyo Reyting Analizi

Değerli okurlarım;

Öncelikle Uryad-Nielsen araştırması hala hane bazlı yapılıyor.Nisan ayına oranla 335.240 dinleyen hane eksilmiş.

Dinleyen hane sayısı azalınca bir çok radyo kayıp yaşamış, bu kayıptan en çok nasibini alan radyo 68.488 hane ile Metro Fm olmuş.Buna rağmen türbülanstan kurtulup yükseliş gösteren radyolar da var. Burada ki aslan payı 51.228 dinleyen hane sayısı ile TRT Fm’e ait.

TRT FM Birinci!

Arabesk yapısı nedeni ile Kral Fm’i listenin kenarına çekersek TRT Fm genel sıralamada birincilik koltuğunda oturmaya devam ediyor.Kardeş radyosu Radyo 1 ise 9.316 hane kaybıyla TRT Fm’i uzaktan takip ediyor.

Karnaval Radyoları!

Geçen araştırmada 3. sıraya kadar yükselen Metro Fm eminim İshak Antika başta olmak üzere fon yönetimindekileri de şaşırtmıştır.Bu konuda bir takım itirazlar olduğunu da biliyoruz. Ama konunun hassasiyeti nedeni ile uzaktan takip ediyoruz. Nitekim Metro Fm bu araştırmanın en çok kaybedeni olarak karşımıza çıktı ve 1 basamak düşüş yaşadı. Yine de Metro Fm grubun amiral gemisi olmaya devam ediyor. Yani yatırımcısını en çok memnun eden radyo konumunda.

Peki Süper Fm’e neler oluyor? Süper Fm 29.115 hane kaybıyla “tutun kollarımdan düşerim şimdi” şarkısını söylüyor.

Joy Türk aynı şekilde 1. Lig dediğimiz ilk 10 radyodan koptu. 2. Lige düştü. Bu dönem 45.927 hane kaybıyla akustik düşüş yaşıyor. Virgin Radio performansı en düşük radyo. Joy Fm ise etliye sütlüye karışmıyor üç aşağı beş yukarı yuvarlanıp gidiyor.

Satış Ofisi Radyoları

TMSF döneminde bile yatırım eksikliği ve marka yüzü eskimesine rağmen Show Radyo hiç bu kadar kötü gitmemişti.

Radyo Viva ise resmen çöktü.Radyo Viva bu sıraları rüyasında görse inanmazdı herhalde. Düşünün bu radyo bir aralar 4. sıradaydı. Radyo Viva Hop Dedik Ayhan ile Ömer Erişmen ile Doğancan ile Özay Şendir ile kısaca bu kadroyla olmayacağı gayet net açık berrak şeffaf ve kesin olarak ortada.

Radyo Viva’nın havasını bulamadığını bu kadronun komple yenilenmesi gerekip tecrübeli bir müzik direktörü ile Türkçe müziğin keyfine geri dönmesi gerekir.Show Radyo ise yaptığı transferlerin altında kaldı.Nihat Sırdar ve saz ekibi markanın önüne geçti. Öyle ki, Nihat Sırdar, Güçlü Mete, Matrax en çok dinlenenler olurken dinleyici radyonun adını unuttu. Bunun nedeni de bu programcılar sadece kendilerine yatırım yapıp kendi isimlerini parlatıyorlar. Örneğin Matrax’ın programını dinlediğinizde programın içinde Show radyonun jingle’ının değil adının bile geçmediğini farkedeceksiniz.

Show Radyo’da çok iyi bir müzik direktörü ve yayın yönetmeniyle acilen iyi müziğe ve müzik radyosuna dönüş yapmalı.

Şimdi herkes ne diyor biliyor musunuz? Radyoculuğu bilmeyen Sevin Ergun çok başarılı bir yönetici olmasına rağmen bu işe girmeyecekti.Bizim bu tespitlerimizi aslında danışmanlık yapıp dünya kadar para kazanan insanların tespit etmesi gerekirken, hadi bunlar bizden Sevin Hanım’a kıyak olsun.

Best Medya

Öncelikle Best Fm önceden de iyi müzik çalmıyordu. Kaybettiği starlarının yerini iyi programcılarla dolduramamıştı fakat şu son aylarda takip ediyorum “demode” şarkılar çalıyor. Abdullah Özdoğan’ın gelmesi ile belki ufak çaplı pozitif değişiklikler olabilir ama bu kadrodan bazı şeyler ve en önemlisi Emrah Hattat’ın kafa yapısının değişmesi lazım.10.000 hane kaybetmesine rağmen bence bu sırada olması bile kurum için şimdilik başarı sayılabilir. Ama aslında uzun süredir sinyal vermeye devam ediyor. Emrah Bey’e nacizhane bir tavsiye de Baba Radyo için yapacağım. Artık sevdiğiniz şarkıları bir kenara bırakır mısınız lütfen? Sizin sevdiğiniz şarkılar bu devirde “demode”, o yüzden siz bence onları bir cd’ye çekip kendiniz dinleyin. Sonuncu tavsiye dijital çağın çok gerisinde kaldınız. Acaba yaş ilerledikçe bazı kararları geç mi alıyorsunuz bilmiyoruz ama acilen dijital radyo platformunuzu oluşturmalısınız.

Saran Grup Radyoları!

Belkıs Gülcan’a daha önce bir formül tavsiye ettik. Dedik ki siz iyi bir reklamcısınız, belki de iyi bir genel müdür olabilirsiniz, ama bu saatten sonra sizden genel yayın yönetmeni ve müzik direktörü olmaz. Hatta sevdiğiniz ve güvendiğiniz birisini oraya koyup eş başkanlık yapar gibi eş yayın yönetmenliği de olmaz. Her işi hak edene teslim edeceksiniz. O değişik, buna güvenmem, ben bilirim ben yaparım ile olmuyor maalesef. Detaya girmiyorum tablo ortada. Dost değiliz ama yine de acı söyledim, kusura bakmayın. Sanırım Sadettin Saran için de Radyo Trafik “forever”. Radyo Müzik için de tespitlerimi kendime saklıyorum. Bu konuda ücretsiz danışma hattı gibi danışmanlık hizmeti vermek istemiyorum. Sevin Hanım’a yaptığım kıyağı başka radyolara yapmak istemiyorum:)

Doğan Grubu Radyoları

Her ne kadar seçim döneminde bir partiye benzer algı kampanyası yürüterek reklam kampanyası yapsa da dinleyici bunu yemedi. Yani algı başarılıydı ama Radyo D ikinci plandaydı. O yüzden de eşi benzeri görülmemiş bu tanıtıma rağmen Radyo D’de büyük bir sıçrama gerçekleşmedi. Hane sayısında 1.535 hane artışı gerçekleşti. Zaten içi boş, yıldızı olmayan ve müziği de sıradan bir radyonun reklamını ne kadar yaparsanız yapın bir işe yaramaz.

Bu dönem Slowtürk 24.988 hane artışı yapsa da ilk 5’e veda etti geri dönemez.B uradaki sorun ne biliyor musunuz? Tıpkı Belkıs Gülcan’da olduğu gibi reklam kökenli bir genel müdürün bu yaştan sonra yayın yönetmenliği ve müzik direktörlüğünü eş başkan olarak yapmaya çalışması. Koskoca Doğan Grubu’nun imkanları sinerjisi varken Radyo D’nin 16. sırada olması ilk 5’te olmaması ve olamayacağı bu saatten sonra bu durumun reklamlara da negatif yansıyacağı anlamına gelir. Oradaki bu başarısızlığın artık Arzuhan Doğan Yalçındağ tarafından görülmesinin zamanı geldi.

Alem Fm

Sibel Egemen Toprak reklam kökenli bir yönetici ve reklam görevinin yanı sıra o da eş yayın yönetmenliğini üstlendi. Beraberinde teknik müdür Baygün de hali hazırda eş müzik direktörlüğü yapmakta ve çöküş kaçınılmaz maalesef.Alem Fm eşittir gittigidiyor.com

Power Group

Power Fm, Powertürk Fm toplamda 25.000 hane sayısını arttırıp basamak atlarken, Fenomen 27.176 hane kaybıyla sıralamada kaybetti. Ancak genel anlamda 3 radyonun da durumu ve toplam dinlenme oranları gayet iyi diyebiliriz. Cem Hakko’ya tek bir tavsiye Power Love olmadı olmuyor. Oraya bir operasyon şart.

Kral Radyoları

Kral Fm arabesk tarzı kemikleşmiş dinleyicisi ve programcılarıyla zirvedeki krallığı devam ettiriyor. Bu başarıda en büyük pay sahiplerinden biri de Afrikalı Ali ve onun dinlenme oranları. Aslında bu kategoride iyi bir rakip olmadığı için insanlar Kral Fm’i terketmiyor.Rakiplerin başarısızlığı kral’ın başarısı oluyor. Kral Pop Radyo yükselişini tamamladı 46.659 rekor hane kaybıyla gerileme dönemine girdi. Başka bir şey yazmayacağım. Kulağıma gelen dedikodulara göre Gezegen Mehmet yapılan eleştirilere fena bozuluyormuş. Şimdi durup dururken kurduğu toz pembe dünyasını karartmayım. Sahi Mehmet abi, radyocuların en zengini olduğun konuşulurken Sn.Cumhurbaşkanının yakın dostuyken, Akp’nin gözbebeği olduğun konuşulurken yani kısaca kariyerinde büyük bir mertebeye erişmişken, asgari ücretle geçinen gariban Özcan’a niye bozuluyorsun ki? Senin biraz daha bu işleri aşmış olman lazım. Bir kardeş tavsiyesi.

Radyo Seymen 29.795 dinleyen hane artışıyla ilk 5’ten kopmadı. Haber radyolarında CNN Türk 20.703 kayıp yaşarken, güçlü rakibi Ntv Radyo sadece 800 hane kaybetti. Kanaltürk Radyo “Öyle bir radyo mu var?” dedirtecek kadar hafızalardan ve frekanslardan silindi ve yine 9.824 hane kaybederek girdapta ilerlemeye devam etti.

Karacan Radyoları

Radyo Viva’nın rekor düşüşü ve o sıralardaki diğer radyoların düşüşü Number1 Türk gibi içi boş, playlistleri kötü ve bin bir sorunu, problemi olan bir radyonun basamak atlamasına neden oldu. Aynı şekilde Radyo Fenomen’in büyük kayıp yaşaması Number Fm’e yaradı. En azından düşmedi yerinde saydı. Ben bu grup hakkında o kadar çok sorun biliyorum ki marka değerine saygı gösterip o konulara girmiyorum. Sadece iyi olurlar inşallah diyorum.

Radyoya hafiften bulaşmış hatta bırakın ulusal radyoculuğu internet radyoculuğu yapmış olan zeki bir radyocu benim gördüklerimin çok daha fazlasını görüyordur. Neden, nasıl, niçin, kim sorularını bir tarafa bırakarak sorunlarınıza kafa yorup ha bir de dedikoduları bi tarafa bırakıp sanırım radyonun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Aksi halde kendiniz çalıp kendiniz oynarsınız.

oduller-reklam-banner
● MüzikOnair

İlginizi Çekebilir