Ana Sayfa » Yazarlar » Özcan Beylan » Mayıs 2018 Radyo Reyting Analizi

Mayıs 2018 Radyo Reyting Analizi

oduller-reklam-banner

Mayıs 2018 Radyo Reyting Analizi

Geçmişe bakıyorum, 1 yıl öncesine, daha öncesine ve bazı radyoların günden güne cepten yediğini görüyorum.

Süper Fm, Slowtürk, Radyo D, Best Fm, Joytürk, TRT FM…

Kazananlar da var elbet, Karadeniz Fm, Pal Nostalji, Pal Station vs…

Tabii bir zamanların 1 numarası Süper Fm’e ne oldu da 7.Sıraya geriledi? Yayın sorumlusu, Karnaval yöneticileri ve fon yönetimi kendi ayaklarına ateş ettiler. Yanlış programlar, stratejiler ve en önemlisi radyoya tv gibi bakmaları vs bu sonucu doğurdu.

Joytürk’te ise yaklaşık 2 yıldır içerik değişti, slow radyo olmaktan çıktı, sonuca yansıması ise kötü oldu, radyo ilk 10’dan çıktı.

Slowtürk ise Joytürk’ün sabah şovmen kullanmasına, müzik radyosundan çıkmasına ve slow müzik yayınını bırakmasına rağmen kendi kulvarında tek kalmasına rağmen denek kaybetmeye devam ediyor. Demek ki bazı şeyler yanlış gidiyor. Onu da ben söylemeyim artık.

Show Radyo’da Nihat Sırdar muhaliflikten çıkıp başka boyuta geçince dinleyici terkedip, müzik radyolarına kaymaya başladı. Radyonun da reytingi düştü tabii. Bu arada Konuşan bir diğer program Matrax’ta da heyecan kalmadı, onun da reyting kaybında etkisi var.

Alem Fm ah Sibel Hanım vah Sibel hanım,sadece Serdar’a bel bağladın. Bak görüyorsun tek bir programcı ile bu iş olmuyor olamıyor. Bi kere bu radyo işi deneme yanılma ile olmaz. Kaldı ki Serdar’ın kendine faydası yok sizin Süperman’iniz olamaz, olmayacak da göreceksin. Senin orada başka sorunlar var maalesef.

Radyolardaki en büyük sorun ne biliyor musunuz?

Yayınları ya patronların ya da reklam kökenli genel müdürlerin yönetmesi, virgül, nokta…

Bak Gezegen abimize yayından gelen birisi para pul önemli değil, bütün Doğuş Grubu’nun sonsuz imkanları ve türlü türlü atraksiyonlarla 1. Ve 4. Radyo oldu.

Kurumu zarar ediyor ama olsun reytingde iyi. Sahi Cumhurbaşkanına yaptığı neydi? Sayın Cumhurbaşkanımız Gezegen’in atmaya çalıştığı golü görmüştür herhalde. Duyduğum kadarıyla Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yayından sonra basmış fırçayı, bir daha kimse radyo programına çıkmayacak demiş.

Neyse dedikodu sevmem dönelim tekrar reytinglere…

Karadeniz FM kendi yağında büyük başarılara imza atıyor, CRI Türk çok özveri ile çalışıyor, listedeki yerel radyoların başarısı ortada.

Pal Nostalji oldukça iyi gidiyor, bu radyolara reklam payı neden hakettikleri kadar ayrılmıyor?

Reklam Ajansları:

Reklam verenlere ve reklam ajanslarına bir uyarım var. Siz bu sektöre hiçbir katkı sunmayıp ancak gelen reklamlardan komisyon almayı biliyorsunuz. Lütfen ayağınızı denk alın ve bu sektöre katkı sunun. Yoksa Radyolar bir şekilde firmalardan direk reklam almaya başlayacak ve siz ortada kalacaksınız.

Hiç bir radyoda bir proje üretmeyip, gelen reklamlar üzerinden sadece prim almakla ajans olunmaz.

Ratem:

Ratem sen ne yapıyorsun? Bu sektörü temsil etmiyorsun, kule sorunu yeni telif yasası konusunda radyolara ne gibi katkı sağladın açıkla ama somut olsun.

Yoksa Rtük seni çağırıp emir mi verdi? İstanbul’da bazı radyoları kapat dedi de sen de radyoları toplayıp kim kapanacak karar verin mi dedin* Dediysen ayıp ve yuhhh sana !!!!

Sen neden RTÜK ve ilgili bakanlığa baskı yapıp yeni kule ile dijital yayıncılığa geçişi zorlamıyorsun?

Yeni bir kule kuruludu, hiç bir radyo kapanmadan dijital yayına geçiş yapmak daha kolay hem kimse kapanmaz hem de daha fazla radyo (1 Frekansta 8 radyo) net ve kesintisiz yayın yapar.

Uryad:

Uryad, sen de bu konularda ne gibi bir somut adım attın açıkla ?

Özcan Beylan | MüzikOnair

oduller-reklam-banner
Ezgi
Başlıklar

İlginizi Çekebilir