Ana Sayfa » Yazarlar » Doç.Dr. Michael Kuyucu » Merak Ettiklerim!..

Merak Ettiklerim!..

oduller-reklam-banner

Merak Ettiklerim!..

Bugün size Radyo mecrası ile ilgili merak ettiğim ve arada bir aklıma gelen kafama takılan konuları yazacağım. İşte merak Merak ettiklerim….

Bir zamanlar Alem Fm diye bir radyo vardı. İlk, 1994 yılının Şubat ayında kurulan bu radyo, Türkiye’nin şampiyonluğa oynayan her daim en iyi kadrolara sahip bir radyoydu. Bu radyo çok patron değiştirdi, patronların hep küçük zavallı çocuğu oldu ve çok kan kaybetti. Şu an Türkiye’deki özel radyolar içinde en yüksek maaşları verdiği halde en başarısız radyolarından biri konumunda. Alem Fm dedin mi eskiden sular dururdu, şimdi ise yaş ortalaması orta ve üstü olan bir dinleyici profili tarafından arada bir dinlenen bir radyo…

Merak ediyorum acaba Alem Fm’in patron ve yöneticileri buna bir çözüm bulma niyetinde değil mi?

Not: Serdar Gökalp’ı aldılar diyebilirsiniz, çok cici bir çocuk Serdar, efendi ve çalışkan. Sektördeki dedikoduya göre sponsoru dahil aylık 15-20 bin TL gibi bir aylık paraya transfer olmuş. Bugün radyoda böyle bir para yok, eğer Serdar kardeşim bu parayı alıyorsa helal olsun diyeceğim, çok iyi satmış kendisini. Serdar kurtarır mı Alem Fm’i ? Ronaldo bile olsa kurtaramaz…

 

Bir zamanlar Radyo D vardı. Alem Fm – Best Fm ile beraber şampiyonluk mücadelesi veriyordu. Taaa ki 2005 yılında yaşanan depreme kadar. Doğan Grubunda Kanal D’nin genel müdürü olan Murat Saygı, yakın iş arkadaşı Sezgin Onat’ı (o zaman duyduğum kadarıyla 30 bin TL’ye) radyoların CEO’su yapmıştı. Bu ciddi bir yaprak dökümü yaşattı Radyo D’de. Otuz kişinin hakkı kaldı o radyoda, hani Aydın Doğan en son helallik istemişti ya medyasını satarken, o helallik için eski Radyo D çalışanlarına da sorması lazımdı.. Şimdilerde yine piyasada dedikodu var, Kanal D’ye yine genel müdür olan Murat Saygı, Sezgin Onat’ı yine Radyo D’ye alacağına dair dedikodular dolaşıyor piyasada…

Merak Ediyorum bu bir dedikodu mu? Yoksa gerçeklik payı var mı? Eğer gerçeklik payı varsa merak ediyorum, Demirören Grubu bu kadar saf olabilir mi?

 

Bir zamanlar Kral Grubu ve Gezegen vardı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a gönülden bağlı ve ona itaat eden bir arkadaşımızdı.

Merak ediyorum, acaba ne oldu da Gezegen, Cumhurbaşkanımıza “Ben şöyle şöyle olursa HDP’ye oy veririm” dedi. Yine merak ediyorum “Gezegen’in bu Sıla sevgisi nereden geliyor…” Tarafsız bir taraf olmayı başarmak büyük bir yetenek ister, ağabeyimiz bunu nasıl başarıyor merak ediyorum.

 

Bir zamanlar radyolarda çok sağlam Show programları vardı. Özellikle doksanlı yıllarda bu programlar fenomendi. İki bin onlu yıllarda Y kuşağının toplumda aktifleşmesi ile beraber, yani yeni neslin ortaya çıkması ile beraber, yeni nesil “ben radyoda Show – Konuşma programı istemiyorum, adam gibi müzik yayını istiyorum” dediler. Bu nesil radyo yayıncılığının seyrini değiştirdi.

Merak ediyorum, sayısı azalan bu konuşma – Show programcıları ve onların patronları bu 1990 model esprileri daha ne kadar radyolarda yapmaya devam edecekler. Ve biz bunlara daha ne kadar katlanmak zorunda kalacağız?

 

 

Bir zamanlar İpsos KMG vardı, herkes onları söverdi, laf sokardı, eleştirirdi. Ama şimdi arar oldu.

Merak ediyorum da acaba bu radyo reytinglerindeki ilk beş, hatta ilk on ne zaman değişecek? Sanırsınız ki denekler bir heykel olmuş ya da her ay robot gibi aynı radyoları dinliyor ve aynı radyoları aynı sıralara yerleştiriyor. Bu komedi daha ne kadar sürecek?

 

 

Bir zamanlar çok kaliteli yerel radyolar vardı. Ulusallarla mücadele edecek kalitede yayın yapıyordu, hatta ulusal radyolara meydan da okuyordu. Şimdi yerel radyolar pazarcı edasıyla bağıran, konuşma programcılarıyla doldu. Yerel radyolarda “ağabey” ilişkileri had safhada.

Merak ediyorum, bu yerel radyolar ne zaman pazarcı gibi bağırıp çağıran, ahbap ve çavuşlarına şarkı armağan eden kahvehane ağzı ile konuşan programcılardan kurtulacak?

 

 

Veee merak ediyorum. Türkiye’nin en başarılı muhalif haber show programcısı Nihat ve ekibi Show Radyo’dan hangi radyoya gidecekler?. Eğer radyom olsaydı transfer edeceğim tek programcı o olurdu, konuşan programcılar arasında. Ekimde muhtemelen yeni bir radyoda başlayacak. Herkes bir iddiada bulunuyor. Ben de bir bahis açtım. Radyo D’ye gider mi? Eğer içeriğini Demirören’e göre ayarlarsa olabilir. Bu durumda muhalif yayın yapmaması lazım. Süper Fm’e gider mi? Eğer Karnavalcılar reklam pay dağıtma politikalarını yumuşatırsa olabilir, Saran Grubuna gider mi? Neden Olmasın, bence olabilir. Piyasada şu an âtıl durumda olan bir ulusal radyo var, ona ortak olarak gider mi? Neden olmasın (ama bu onu Acun’un durumuna düşürür, zarar eder). Bu dört ihtimal konuşuluyor piyasada, bunlardan biri mi olur yoksa başka bir ihtimal mi merak ediyorum.

 

Doç.Dr.Michael Kuyucu | Müzik Onair

oduller-reklam-banner
Ezgi
Başlıklar

İlginizi Çekebilir