Ana Sayfa » Müzik » Mesam Genel Kurulu Sonrası Kayyum Heyetinden Açıklama!

Mesam Genel Kurulu Sonrası Kayyum Heyetinden Açıklama!

oduller-reklam-banner

Mesam’ın 31 Mayıs’ta tartışmalı geçen genel kurulu sonrası Ahmet Selçuk İlkan, Coşkun SABAH, Işın KARACA, Recep ERGÜL ve çok sayıda üye, kapsamlı bir basın toplantısı düzenledi.
Mesam’ın olağanüstü genel kurulundan bir gün önce Coşkun Sabah’ın da başkanlığını yaptığı kayyum heyeti, Arif Sağ, Cahit Berkay, Ali Rıza Binboğa gibi isimlerin olduğu yaklaşık 30 üyeyi ‘Mevzuata aykırı hareket ettikleri’ gerekçesini öne sürerek ihraç etmişlerdi.
Genel kurulu terk eden Ahmet Selçuk İlkan, Coşkun SABAH, Işın KARACA, Recep ERGÜL ve çok sayıda üye, bugün kapsamlı bir basın toplantısı düzenledi.
Konuyla ilgili açıklamada;

Mesam uyarı vermiş ama bakanlığın uyarılarını tanımamışlar. Bu meslek birlikleri özerk olur o zaman çıkıp, bakanlık bana müdahale edemez diyebilir.
116 sahte üye diye basında konuşulan asıl üyelik kriterlerine uymadığı halde, seçme ve seçilme hakkı vermişler bu üyelere. Bir eseri var bizde yararlanan üye olabilir. Tutmuşlar 9’la aranje göstermişler. Halbuki aranjörler mali hak sahibi fakat eser sahibi değildir. Biz tespit etmedik bakanlığın müfettişleri tespit ettiler.

Arif Sağ büyük bir sanatçı olabilir, bu kendisini ilgilendirir. Orhan Gencebay, Arif Sağ yahut bir başkası fark etmez bunlar yasaların üstünde değildir. Söz konusu suistimalin altında onun imzası varsa onunla ilgili de işlem yapılır. Bu işlem yapılmıştır.

Genel kurulda önceden planlama yaptıkları çirkin bir organizasyonla kurula katılan sanatçılara salondan çıkarmak için zorbalık yaptılar. Bakanlık Teftiş Kurulu Müfettiş Kurulu’nca ve çok sayıda usulsüzlük tespit edilen inceleme raporlarının okunmaması için korkunç bir kargaşa çıkarmışlardır. Küfür etmek, yuh çekmek, tehdit etmek v.b her türlü çirkinlik karşısında üyelerimizin büyük bir bölümü sükunetini koruyarak karşılık vermemiştir.

Konuya ilişkin Mesam Haysiyet Kurulu Başkanı ise şu ifadeleri kullandı;
Biz haysiyet kurulu olarak verdiğimiz kararların sonuna kadar arkasındayız. Biz göreve gelmeden önce basında ‘ Mesam’da kıyım başladı’, ‘Arif Sağ grubu Mesam’dan ihraç ediliyor’ eklinde haberler yapıldı. Bu algı operasyonunun parçasıdır. Haysiyet kurulu olarak önümüze gelen 38 dosyayı, adil, vicdani yasalara ve tüzüklere dayanarak doğru karar verdik. Öyle ki İlk gelen 6 dosyaya tkaipsizlik kararı verdik. ‘Hani biz kıyım yapıyorduk?’ Ondan sonra gelen dosyalarda kınama, uyarı gibi mecbur kaldığımız kararlar verdik. Daima biz üyeye en hafif cezayı nasıl veririz? diye düşündük. Bütün cabamız bu oldu. 38 dosyada 11 ihraç kararımız var. Bunların br kısmı yönetim bir kısmı haysiyet kurulu üyeleri.
Biz burada inceleme raporunun gelmesini bekledik. Bir haftalık savunma süresi vermek zorundaydık. Hukuk görüşünü de alarak kararımızı verdik. Aldığımız kararların hiçbirisi yargıdan yürütmeyi durdurma kararı alması mümkün değil. Bu konuda yönetim kurulunun en ufak bir empozesi olmadı. Ama bu arkadaşlar ayın 29 ‘unda tebliği aldıkları gün ben şahsen mail attırdım, bugüne kadar böyle bir uygulama olmamıştır. Ama mağdur etmeyelim, tebligat teslimi gecikebilir, bunları mail atalım dedik. Sadece yapacakları mahkemeye başvurup, bu başvuruyu Mesam’a vermeleri gerekiyordu. Biz Genel Kurul’da ihraç edilen ve üyeliği düşürülen arkadaşlarımızı toptan bir kararla Divan’da çözeriz dediler. Alınan karar hukuksuzdur. Ve bu genel kurulun iptal gerekçesidir.

Mesam Genel Kurulu Sonrası Kayyum Heyetinden Açıklama!

oduller-reklam-banner
Başlıklar

İlginizi Çekebilir