Ana Sayfa » Müzik » Motive: ‘Pop Camiasından Reynmen İle Çalışmak İsterdim’

Motive: ‘Pop Camiasından Reynmen İle Çalışmak İsterdim’

oduller-reklam-banner
Rap müziğin yükselen ismi Motive, Müzik Onair’dan Mehmet Çelik’in sorularını yanıtladı. Motive, ünlü fenomen Reynmen ile bir iş birliği içerisine girmek istediğini belirtti.
İşte o röportaj;
1 – Yeni nesil MC’ler arasında herkesin saygı duyduğu ve az eleştiri alan isimlerden birisin, özellikle senin yaşında bunu kabullendirmek gerçekten istikrarlı bir yol haritası gerektiriyor. Sen bu başarıyı nasıl sağladın?

Yaptığınız işe olan inancınızla yürüdüğünüz sürece sizi kötü etkileyecek dış eylemlerden gitgide arınmış oluyorsunuz, ne kadar iyi olursanız bunu korumakta bir o kadar zorlaşıyor.

Buna iş gibi bakıp istikrarlı bi şekilde kararlar alarak kendi bildiğiniz biçimde uyguladığınız sürece yaptığınız şeyi korumayı yavaş yavaş öğreniyorsunuz diyebilirim.

2 – Sürekli üretim içindesin ve yer aldığın her proje hem dinleyici hem izleyici ile buluştuğunda güzel sonuçlara ulaşıyor. Bunun sırrı nedir?

Sevdiğim ve saygı duyduğum isimlerle çalışmak kendi başıma müzik yapmaktan daha keyifli geliyor. Bunu sevdiğim için iyi bir enerjiyle yansıtabiliyorum kendimi . Buda benden ziyade dinleyiciyi de etkiliyor olacak ki pozitifliği hissedip dinlemeden kapatmak yerine kulak verip sevdiklerini dile getiriyorlar.

3 – Geçtiğimiz günlerde “Yüce Aşk” isimli bir single yayınladın. Bize biraz yeni çalışmandan ve bizi bekleyen yeni projelerinden bahseder misin?

Evet 8 Mayıs’ta yayınlandı. Yaklaşık 10 aydır bekeyen bir single idi artık sizlerle buluşması beni çok sevindiriyor. Şuan Uğur Öztürk ile Şehir ve Işıklar isimli bir albüm hazırlığı içerisindeyiz.İçerisinde yaklaşık 6-10 arasında şarkı olacak. Yüce Aşk bu heyecanı arttırabileceğini düşündüğüm bir Single idi. Albüm için bekleyenlerin benim kadar heyecanlı olduklarını hissedebiliyorum bunun hakkında çok soru geliyor:) Beklediğimize değecek umarım.

4 – Senin için dünyada ve Türkiye’de HipHop müzik nerede?

Benim için dünyanın tam ortasında. Ama Türkiye’nin yeni yeni kenar köşelerinden çıkıp son 4-5 sene içerisinde merkezine yerleştik. Bizler büyüdükçe etki alanlarımız genişliyor ve her kesimden her noktadan insana değinmeye başlıyoruz. Bu gün geçtikçe daha da artacak ve Türkçe sözlü rap müzik diğer müzik stillerine göre çok daha büyük başarılar elde edecek. Kendi insanımız bizlere türk müzisyenlerine sahip çıktığı sürece ülkemizin ismini çok daha iyi  yerlere taşıyacağız.

5 – 90’lar HipHop mu günümüz HipHop mu?

90’lar hiphop’ı bilenler için başkadır tabii benim için de öyle(ne kadar 2000’lerde doğmuş olsamda). Ama günümüzün müziği hayatın akışı ile yaşadığımız, sosyal aktivitelerimizi gerçekleştirdiğimiz her alan ile daha kolay entegre olabiliyor, anlaşabiliyor. Böylelikle bulunduğunuz her alanda türkçe rap dinleyebiliyorsunuz. Bunun dönemle alakalı olduğunu da düşünüyorum. Bir çoğumuz hissiyat olarak 90lar demek isteriz zira bende öyle fakat soruya cevabım ‘Günümüz Hiphop’ ı.

Motive: ‘Pop Camiasından Reynmen İle Çalışmak İsterdim’

6 – Camiada ki son bir senede alevlenen tartışmaların popülerliği konusunda ne düşünüyorsun?

Birlik ve barışın bize savaştan daha çok şey kazandırıp öğretebileceğini düşünüyorum ve bu düşünceyi savunuyorum. Hiphop özgürlükçü bir eylemdir birbirimizin müziğinde neyi neden yaptığımızı tartışmak bu işin özüne hakaret etmektir. Hepimiz doğru bulmadığımız şeyleri söylemek, bize yanlış gelen şeyler hakkında düşüncelerimizi paylaşmak isteriz tabiki. Benim yanlışlarım başkalarının doğruları olabilir, müzisyenler karakterleri hakkında tartışırken bunu göz önünde bulundurmalı. Bunları popüler kılan şeyler tartışmaların içerikleri oluyor, Konu eğer müzik hakkında ise her zaman sonuç kimin daha iyi olduğu sorusuna varıyor. Ben kendimin en iyi versiyonu olabilmek için çalışıyorum. Niteliklerim başkaları ile kıyaslanabilir, ama asla bu işi birilerinden daha iyi olmak için yapmıyorum.

7 – Playlistinde ki ilk üç ismi bize sayar mısın?

Tabi. Şu an Playlistimdeki ilk üç isim Tory Lanez , Nipsey Hussle ve Popcaan.

8 – Hayatında seni etkileyen en büyük olay nedir?

Beni hayatımda en çok etkileyen olay en yakınlarımdan birini, Vio’yu kaybetmemdi. Sevgiyle anıyorum.

Motive: ‘Pop Camiasından Reynmen İle Çalışmak İsterdim’

9 – İlham aldığın bir müzisyen var mı?

İlham aldığım birçok şey var , tabi buna müzisyenler de dahil. Birkaç isim sayamayabilirim çünkü bana ilham veren şeyin mükemmeliyet veya süper etkileyici olmasına gerek uymuyorum. En ufak şeyden bile ilham alabilirim yeter öki o an çakralarım açık olsun.

10 – Türkçe pop müzikten biri ile düet yapacak olsan kim olsun isterdin?

Pop camiasından Reynmen ile çalışmak isterdim.

11 – Son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?

Son olarak söylemek istediğim şudur, dinleyicilerimiz her şekilde müzisyenleri bir kıyas içine soktukları için kendi içimizden geleni yakalamamız biraz vakit alıyor. Bizi kendi kusurlarımızla kabul etmek ve sevdiği için dinlemek yerine yapabildiğiniz onlarca şeyi hiçe sayıp sadece kusur arayıp bulduktan sonra bunu size söylemekten başka bir eylemde bulunmuyorlar. Bizler elimizden geldiğince çok çalışıp bu işe en önemli şeyimizi vaktimizi zamanımızı harcayıp son enerjimizle ortaya koyabildiğimizin en iyisini koymaya çalışıyoruz. Kötü olan şeyin nedenini sorgulamak yerine onlara iyi gelen şeylerin sürekliliğini sağlamaları gerekiyor. Vakit ayırıp okuyanlara ve bana bu satırlar için yer verenlere teşekkür ediyorum.

Motive: ‘Pop Camiasından Reynmen İle Çalışmak İsterdim’

                                                                          Mehmet Çelik | Müzik Onair

oduller-reklam-banner
Ezgi

İlginizi Çekebilir