Ana Sayfa » Keyif » Mutlu Yaşamın Sırları Açıklandı!..

Mutlu Yaşamın Sırları Açıklandı!..

oduller-reklam-banner

Dünyanın kocaman bir global köy haline geldiği,şehirlerin betonlaştığı,trafik çilesinin insanlığın temel sorunu haline geldiği ve çalışılan kapalı ortamlarda güneşten, çimenden ve sosyal hayattan uzak uzun çalışma saatleri sonucu insanlar mutsuzlaştı ve asosyal oldu.

Yaşamın tadını çıkarmak, azalan sevinci geri getirmek ve anın tadını çıkarmak için uzmanlar hayata daha olumlu bakmanın 10 yolunu açıkladı. İşte mutluluğu doyasıya tatmanın 10 farklı yolu:

1-KONTROL EDEMEDİKLERİ ŞEY KONUSUNDA TAKINTILI OLMAYIN: Ülke ekonomisi, maaş ve zor hayat şartları… Herkes gibi haberleri takip edin fakat sadece öğrenme amaçlı. Asla kontrol edemeyeceğiniz şeyi kafanıza takıp, karamsarlığa kapılmayın.

2- MÜCADELELERİNİ AKILLICA YÖNETİN : Duygusal olarak zeki insanlar savaşta kazanan taraf olmak için her gün yeni bir mücadele olduğunu biliyorlar. Doğru olan da bu zaten. Çünkü duygusal olarak mücadele ettiğinizde eğer soğukkanlı davranmaz ve panik halinde olursanız asla çözüm yolu bulamazsınız tam tersi her geçen gün kara deliğinin daha çok içine girersiniz. Bu yüzden olan oldu diye düşünün sıra çözüm yolunu bulmakta.

3- UYKU İYİ ALINMALI: Yeterli miktar uykunun önemini yıllar boyunca okuduk, dinledik ve izledik. Ama nedense halen bunu ciddiye almayıp sabahlara kadar ayakta duranlar var aramızda. Halbuki uyuduğunuz zaman beyin kendini şarj ediyor. Sabaha daha enerjik uyanmak isteyenlerin mutlaka gece erkenden yatıp en az 8 saat uyumaları gerekiyor.Ayrıca uykusuzluğun stres, hafıza kaybı ve agresiflik gibi hiç ihtiyacını olmayan negatif duyguları da tetiklediğini unutmayalım.

4- KENDİNİZDEN ÖDÜN VERMİYORLAR: Karşıdaki kişiye “HAYIR” demek kadar zor bir şey yok biliyoruz! Fakat saygı çerçevesinde dürüst olup sonradan pişmanlık, tatminsizlik gibi duygulardan uzaklaşabilirsiniz.İstemeyerek yaptığımız her şey bizi mutsuz eder aynı zamanda da özgüvenimizi azaltır. Böyle bir şeye özellikle de böyle bir dönemde ihtiyacınız yoksa neden karşınızdakiler yerine kendinize “hayır” diyorsunuz ki?

5- DÜZENLİ SPOR YAPIN: Günde en 30 dakika bile olsa mutlaka egzersiz yapın! Bristol Üniversitesinde yapılan son bir araştırmaya göre hafta içi spor salonunda soluğu alanların hem modunun hem de performansının daha yüksek olduğu açıklandı.

Mutlu Yaşamın Sırları Açıklandı!..

6- OLGUN OLUN VE GENİŞ DÜŞÜNÜN: Kişi ya doğuştan ya da sonradan düşünme şeklini değiştirir. Doğuştan gelen zihniyetteki kişiler “Sen sensindir ve asla değişemezsin” diye düşünür. Bu fark etmeseler de bu kişiler üstünde büyük problem oluşturur çünkü kaldırabileceğinden daha fazla dertle uğraşmak zorunda kaldıklarında ne yapacaklarını bilemez ve ümitsizliğe kapılırlar. Ama sonradan zihniyetlerini değiştirenler çabalayıp çalışırlarsa her şeyin üstesinden gelebileceklerine inanırlar. Böyle zorluklara karşı pratik çözümler üretebilir ve kısa sürede huzura kavuşabilirler.

7- DAĞINIKLIK OLMAYIN: İş yerinde ne kadar çok vakit harcadığınızın farkındasınız değil mi? Peki masanız sizi gerçekten yansıtıyor mu? Haftanın 5 veya 6 günü vakit geçirdiğiniz bir masanın sizi mutlaka motive etmesi gerekiyor. O yüzden eşyalarınız belli bir düzende kullanın ve sizi mutlu edecek bir resim, bir obje mutlaka bulundurun!

8- YARDIM EDİN: Çoğumuzun aksine mutluluğun anahtarı başkalarına da yardım etmekten geçer. Bu belki iş arkadaşı ya da aile fertlerinden biri olabilir. Bilmeniz gereken bir şey varsa o da diğer kişilere yardım etmek vücutta serotonin hormonunun salgılanmasına yol açar ve bu da sizin modunuzun yükselmesine ve daha mutlu olmanızı sağlar.

9- AKIŞINA BIRAKIN: Amerika’daki Chicago Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre bazı durumlarda akışına bırakmak en doğru tercihtir. Bir iş üstündeysek, tamamlamak için fazlasıyla mücadele verdiğimiz zaman beyin stresten kendini kitler ve daha iyi düşünmeyi engeller. Bu durumda rahat olup, stresin sizin üstünüze gelmesine engelleyebilirsiniz, doğru bir organizasyon şeması ile hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

10- TEBRİKLER! DAHA İYİ BİR HAYAT SİZİ BEKLİYOR: “Hayırlı olsun” diyerek bazı şeyleri geçiştirmek yerine gerçekten “Her şeyin daha iyi olacağına” inanın! Geleceğe karşı pozitif olmak sizi sadece mutlu etmez, kişisel gelişiminizi de daha iyiye götürür.

Gelişmeleri MüzikOnair’dan takip edebilirsiniz!..

oduller-reklam-banner
● Damla Sayman
Başlıklar

İlginizi Çekeblilr