Ana Sayfa » Müzik » MÜYAP Sahte İzlenmeleri Araştıracak

MÜYAP Sahte İzlenmeleri Araştıracak

oduller-reklam-banner

Yeni Çağrı’dan Hakan Kanburoğlu, yeni yazısında müzik sektörünü değerlendirdi.

MÜYAP YÖNETİM KURULU BAŞKANI: SEKTÖRE ZARAR VERDİLER

Hafta sonu MÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Seyhan ile görüştüm. Reynmen’in Tren Ayayorgi sahnesinden paylaştığım video hakkında aradı. Bülent Seyhan, Reynmen gibi birkaç ismin algı operasyonu yaptığını belirterek “Keşke Ajdar’ı bu kadar benimseseydik. Gerçekten Ajdar’a haksızlık ettik. Ajdar, “Çikita Muz” diyerek daha güzel şarkı söylüyordu Ajdar’a haksızlık etmişiz. Ajdar zararsızdı ama sizler sektöre zarar verdiniz sektörün dengesini bozdunuz size destek veren boş sanatçılar menfaat uğruna boş olduklarını kanıtladılar.” diyerek Hadise ve Ebru Polat’ı da eleştirdi.

SEYHAN: SAHTE İZLENME ÜZERİNDEN ALGI OPERASYONU YAPANLARI ARAŞTIRACAĞIZ

Reynmen gibi birçok isim YouTube’dan sahte dinlenme izlenme satın alıyorlar diyen Seyhan, “Sonra sahnelerinde hiçbir şey yapamıyorlar. Ses desen yok, şov desen yok. Tam bir hayal kırıklığı. MÜYAP olarak sahte dinlenme ve izlenme üzerinden algı operasyonu yapanları araştıracağız.” dedi. Sonrasında “Peki bu piyasa düzelecek mi? “ diye sordum ve Bülent Bey, “Mecbur düzelecek, elimizden geleni yapacağız. Şu an sektör çok kötü, masrafı çıkarmak artık çok zor. Ama düzelecek.” yanıtını verdi. Müzik piyasası umarım iyiye doğru gider. Hep birlikte iyileştirebiliriz ya da en azından hakkaniyetleştirebiliriz.

MÜYAP Sahte İzlenmeleri Araştıracak

“MEKANIN SAHİBİ HALKTIR”

Biliyorsunuz geçen hafta Hadise Harbiye’deki konserini ”Mekanın sahibi geri geldi” notuyla kendi Instagram hesabından paylaşmıştı. Hadise böylelikle büyük bir polemik başlatmış oldu. Peki, Harbiye Açıkhava’da altı üstü iki tane konser veren Hadise nasıl olur da kendisine mekanın sahibi diyebildi? Muhakkak hatırlayanlar olacaktır; 2011 yılında verdiği Harbiye konseri, Milliyet gazetesinde “Hadise’ye 5 TL Şoku” diye haber olmuştu. 2019’da Hadise’nin Harbiye konseri dolu doluydu fakat Ajda Pekkan, Sezen Aksu ve Tarkan varken Hadise nasıl “Harbiye’nin sahibi benim” olarak anlaşılan “Mekanın Sahibi Geri Geldi” yorumunu yapabildi? Harbiye’nin sahibi olabilmek çok zordur, kaldı ki mekanın sahibi büyük isimler yerine halktır. Halk olmazsa orada hiçbir sanatçı olamaz, halk sizi desteklemezse bomboş sahnede tek başınıza kalırsınız öylece. Sıla örneğinde gördüğünüz gibi… Yani “Mekanın Sahibi” her zaman halktır. Belki Hadise şunu yazabilirdi “hem dans edip hem şarkı söyleyenler arasında mekanın sahibi benim” diyebilirdi. Çünkü çok güzel şov yapıyor. Yiğidini öldürüp hakkını yemeyelim, sahne Hadise’nin işi.

MÜYAP Sahte İzlenmeleri Araştıracak

Pop Öldü mü?

Hande Yener, hazırlık aşamasında olduğu yeni albümü için sevgilisiyle ortak projeler yaptıklarını ve sevgilisinden 3 şarkı daha aldığını dile getirdi. Rap müziğin popun önüne geçmesi hakkında ise, “Tıkanan pop müzik, ben değilim” demiş. Bu açıklamayı duyanlar “E tıkatmasaydınız!” demezler mi? Mesela “Kuş” ve “Krema” şarkıları gerçekten Hande Yener’in içine sinen şarkılar mıydı? Hande Yener, o şarkılarla yaza gerçekten damga vurabileceğini düşündü mü? Bu şarkıları duyduktan sonra Hande Yener’in şarkı bulmakta tıkandığını söyleyebilirim. Yani pop müzik tıkandıysa bunun sebebi tutacak şarkı bulamamanız. Şu da bir gerçek popun tıkanıklığını giderebilecek olan iki isimden birisi Hande Yener’dir diğeri ise Gülşen’dir. Benzer açıklamalar Yıldız Tilbe’den de geldi. Tilbe, “Pop, rap, hepsi müzik. Benim için farkı yok. İkisini de seven var, sevmeyen var. Bu söylemlere katılmıyorum. Pop müzik öldü bitti diyenin kafası ölmüştür.” demiş. Evet katılıyorum, hiçbir müzik tarzı ölmez, hepsinin popülerliği farklı zamanlarda yeniden canlanabilir. Ama rap müziğin popüler olması, popçulara çok büyük ders oldu. Kendilerini bir şey sanan popçulara özellikle… Egolarından önünü görmeyen popçular artık popülerlik korkusu yaşayarak daha dikkatli olacaklardır.

KEŞKE DAHA İYİ BİR YAZ ŞARKISI SESLENDİRSEYDİ

Burcu Güneş, “UFO”’ adlı single çalışmasını müzikseverlerin beğenisine sundu. Söz ve müziği Burcu Güneş’e ait eğlenceli ve sıra dışı şarkının düzenlemesini ise Mustafa Ceceli yapmış. Burcu Güneş’in sesini Türkiye’de kolay kolay bulamayacağımız bir gerçek. Eşsiz benzersiz bir sese sahip fakat bu şarkı o sese uymamış. Keşke daha iyi bir yaz şarkısı seslendirseydi. Ayrıca Burcu Güneş “Ufo” şarkısını söylemek istediği zaman kimse “Bu şarkı senlik değil” diye uyarmamış mı? Herkesin gönlüne yer etmiş şarkıları olan Burcu Güneş, nasıl olur da vıcık vıcık bir pop şarkısı yorumlar?  Dile dolanan bir şarkı evet, bu yüzden tebrik de edilebilir fakat benim duymak istediğim Burcu Güneş; Ay Şahit’teki Burcu Güneş, Gözlerinde Bıraktım Aşkı şarkısındaki Burcu Güneş. Hem seksi, hem güzel, hem sesi fark edilir hem de olgun Burcu Güneş.

MÜYAP Sahte İzlenmeleri Araştıracak

ÇOK İYİ BİR YOUTUBER OLABİLİRSİNİZ AMA SAHNEDE OLMAK BAMBAŞKADIR!

Reynmen 16 Ağustos Cuma Günü Alaçatı’daki Tren adlı mekanda sahne aldı. Birçok eşim dostum Alaçatı’dan bana videolar yolladı. Reynmen’in sahnesi son derece kalabalıkmış fakat sahne performansı çok iyi değilmiş. Birçok kesim “Vakit geçmesi lazım tabii n’apsın, ailesinin doğum gününü sahnede kutladı.” yorumunu yaptı. “Hangi günahın bedeliydi bu sahneye gelmek” diyen de vardı. “Hayatımda geçirdiğim en kötü geceyi geçirdim, bir gece ne kadar kötü olabilir ise o kadar kötüydü ve buna herkes şahit” diyen de vardı. Hiç abartmıyorum hepsinin ekran görüntüsünü de kaydettim. Tabii ki Reynmen sevenler de bu konserde çok eğlenmişti. Beğenen de var eleştiren de… Bir de bu konserin haberleri şu şekilde gündem olmuştu, “Loca 40 bin TL.” Vallahi bir araba parasını Reynmen’e verenler varsa zengin bir ülkeyiz. Hele ki sahnesinden videoları görünce o kadar paraya yazık oldu dememek elde değil. Arabesk söyleyen Reynmen’in şapka, şort, tshirt, çorap ile sahneye çıkması da bana rapten çok uzak geldi. Çok iyi bir YouTuber olabilirsiniz ama sahne ve sanat bambaşkadır.

BU YAZ NEDEN BİTMELİ?

Mustafa Sandal’ın aşk haberlerinden sıkıldım. O yüzden derhal bitmeli. Bu yaz kaç tane kadınla görüntülendi bilmiyorum ama ben Mustafa’yı aşk hayatıyla duymak değil müzik kariyeriyle görmek istiyorum.

Teknede aşk haberlerinden çok sıkıldık.

O zayıfladı bu kilo aldı haberlerinden de gına geldi.

Halkın serbestçe güneşlenip denize gireceği alanların beachlere peşkeş çekilmesinden de gına geldi, bu yaz bitmeli.

Rap müzik tartışmalarından dolayı bu yaz bitmeli.

Kaynak: Hakan Kanburoğlu, Yeni Çağrı

oduller-reklam-banner
● Gri Ekran
Başlıklar

İlginizi Çekebilir