Ana Sayfa » Müzik » MÜYORBİR’in 9. Olağan Genel Kurulunda İsyan Sesleri Yükseldi!..

MÜYORBİR’in 9. Olağan Genel Kurulunda İsyan Sesleri Yükseldi!..

oduller-reklam-banner

Müzik Yorumcuları Meslek Birliği’nin (MÜYORBİR) 9. Olağan Genel Kurulu İstanbul’daki Akatlar Mustafa Kemal Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Oldukça çekişmeli ve zaman zaman tartışmaların kavgaya dönüştüğü  anların yaşandığı toplantıya sanatçıların ‘hakkımızı alamıyoruz’ isyanı damga vurdu.

Son iki yıldır seçimler, terör, ekonominin bozulması, turizmin çökmesi sonucu Müyap, Mesam , MSG, Müyorbir gibi kuruluşlara telif hakkı ödeyen yerlerin kapanması ve müziği dinleyiciye ulaştırması neredeyse tamimiyle dijitale dönüşmesiyle müzik yapımcıları taktik değiştirdi.

Yapımcısıyla anlaşabilen dijitalden hakkını kendi hesabına aktarabilir iken, bu bilgi, erişim, ve pazarlık şansına sahip olmayan  üyelerinin çoğu için Müyorbir’e hala ihtiyaç var.

Toplantıya katılan Dilber Ay, aldığı 3 bin liralık telif ücretinin 700 liraya düşürüldüğünü öne sürdü ve ”Hakkım en az 5 bin lira. Yöneticilerin ceplerine gidiyor param.Hep indiregandi yapıyorlar” dedi.

Arif Sağ ise genel kurula katılmayıp oy kullanmayan sanatçıları eleştirdi. ”Ünlü olmuşsun, popüler olmuşsun, burada toplanan paranın en büyüğünü sen alıyorsun ama bu tür toplantılarda yoksun. Ukalalıktan, kendini beğenmişlikten gelmiyorlar”dedi.

Toplantıda gelmeyen ünlü isimlerin yerine verilen vekaletlerle oylamalar yürütüldü.

Toplantıda bulunan pop müziğin tanınan isimlerinden Işın Karaca ve Gökhan Türkmen de meslektaşlarına sitem etti; ”Sistemin komple değişmesi lazım. Ama kimse gelmiyor bu tür toplantılara.Her sene aynı terane” diyerek tepki gösterdi.

2000 kişiye yakın üyenin yaklaşık 400 üyesinin katılıp oy kullandığı kurulda eski yönetim bir değişiklikle yeniden seçildi.

Toplantının sonunda Dilber Ay’ın eşi ve diğer katılımcılar arasında tartışma çıktı. Taraflar birbirlerinin üzerine yürüdü, sesler yükseldi. Hakkını alamayan Dilber Ay sitem etti.

oduller-reklam-banner

İlginizi Çekebilir