Ana Sayfa » Müzik » Müzik Listelerinde Neden Rap Şarkı Yok?

Müzik Listelerinde Neden Rap Şarkı Yok?

oduller-reklam-banner

Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, bugünkü köşesinde Radyo Televizyon Takip Sistemi’nin (RTV Takip) açıkladığı 1 Haziran ile 30 Ağustos arasını kapsayan dönem içinde en çok çalınan sanatçıların listesini kaleme aldı. Başarılı köşe yazarı, listenin ilk 10’daki şarkıcıların popçu olmasıyla ilgili olarak “Müzik dünyasında rap müzik patlaması yok muydu? Popçuların yerini rapçiler almamış mıydı?” sorusunu akıllara getirdi.

Eyüboğlu, son zamanlardaki rap müziğinin yükseldiği dönemde listede ünlü popçuların yer almasıyla ilgili tutarsızlıktan bahsetti. Bununla ilgili Müzik Onair Genel Yayın Yönetmeni Özcan Beylan’da bir açıklama yaptı.

Beylan yaptığı açıklamada, “Ali abi güzel bir konuya değinmişsin. Teşekkür ederiz. Listelerde yanlışlık yok ne yazık ki. Çünkü radyolarımız hala rap müziğin gücünü fark edemediler. Rap müzik çalmamakta ısrar ediyorlar. Ama yeni nesli yakalayamıyor, o yüzden de yeni kuşak hep Youtube’ta, radyoyla henüz tanışamadılar… O yüzden radyo listesi de doğru, rapçilerin ortalığı kasıp kavurduğu da… Youtube’ta ne kadar manipülasyon yapılıyorsa radyolarda da aynı oranda yapılıyor emin olabilirsin.” sözlerini paylaşarak Ali Eyüpoğlu’na cevap verdi.

İşte o yazı:

“1 Haziran ile 30 Ağustos arasındaki üç aylık dönemde, radyolarda şarkıları en çok çalınan sanatçılar kimler?

Radyo Televizyon Takip Sistemi’nin (RTV Takip) yayınladığı 10 şarkıcı şöyle:

Demet Akalın, İrem Derici Hande Yener, Berkay, Ozan Doğulu, Tarkan, Merve Özbey, Yalın, Ziynet Sali ve Göksel.

İlk 10’daki şarkıcıların hepsi popçu. Bir rapçinin bile radyolarda şarkıları en çok çalınanlar arasında olmaması normal mi? Hani, ‘Müzik dünyasını epeydir rapçiler domine ediyor’du?

Otoriteler, “Artık pop müzik out, rap müzik in” demiyor muydu?

Müzik dünyasında rap müzik patlaması yok muydu?

Popçuların yerini rapçiler almamış mıydı?

Rap müzik yapanların yeni şarkıları, dijital platformlarda dinleme rekoru kırmıyor muydu?

Yıldızı parlayan rapçierin konserleri tıklım tıklım dolmuyor muydu?

O halde bu ne?

Ya ‘rap patlaması’ yalan -ki YouTube verileri aksini gösteriyor’ ya da radyocular, rap müzik ve sevenlerini yok sayıp, kendi zevklerine göre şarkı çalıyor…

Var mı bu konuda bilgisi olan?”

oduller-reklam-banner
● İbrahim Aydemir
Başlıklar

İlginizi Çekebilir