Ana Sayfa » Müzik » Müzik Onair Spotify’a Dava Açma Hazırlığında!

Müzik Onair Spotify’a Dava Açma Hazırlığında!

oduller-reklam-banner

Müzik sektörü, gelişen teknolojilerle birlikte değişiyor ve son zamanlarda bu değişim, sektörde YouTube, Spotify gibi dijital platformların ön plana çıkmasını sağlıyor. Ancak bu platformlardaki içeriklerin denetlenmemesi gün geçtikçe daha büyük sorunları beraberinde getiriyor.

Türkiye’de ve dünyada milyonların kullandığı Spotify ve YouTube platformlarında yer alan 63 Styla tarafından söylenen “63 Style Serseri Diss” adlı şarkı müzik dünyasına vereceği zararla gündemde. Müzik Onair Genel Yayın Yönetmeni Özcan Beylan konuyla ilgili “Spotify bu şarkıyı yayınlamakla kalmadı aynı zamanda viral listesine de aldı. Bu uygulamaları küçük çocuklar da dahil her yaştan insan kullanıyor. Spotify gibi büyük bir kurumun böyle bir hataya düşüp editörlerin baştan aşağı küfürden oluşan bir şarkıyı denetlemeden yayınlamaları kabul edilemez” dedi.

Müzik Onair Spotify’a Dava Açma Hazırlığında!

“SPOTIFY MÜZİK SEKTÖRÜNÜ ÇÖPLÜĞE DÖNÜŞTÜRDÜ”

Tamamı cinsiyetçi küfürlerden oluşan şarkı aynı zamanda YouTube’da da amatör bir klip çekilerek yayınlandı. YouTube’da 2 milyondan fazla dinlenen şarkının Spotify listelerinde de denetimsiz bir şekilde yer alması tepki çekti. Bu tip içeriklerin sektöre zarar verdiğini belirten Beylan, “Spotify’da bir başıboşluk mevcut. Bu tip içeriklere bir el atılması lazım çünkü bu şekilde müzik sektörü de çöplük haline geliyor” diyerek son zamanlarda sosyal medyanın çöplüğe dönüşmesi söylemlerine vurgu yaptı.

KADIN EDİTÖR CİNSİYETÇİ ŞARKIYA YER VERDİ!

Öte yandan müziklerin denetlenmesinden ve yayınlanmasından sorumlu olan Spotify Türkiye Editörü Nazlı Yırtar’ın bir kadın olarak her dakikasında cinsiyetçi küfürler içeren bir şarkının yayınlanmasına izin vermesi, sektör adına kabul edilmeyecek bir durum. Müzik sektöründe doğru yayıncılığın yer alması gerektiğini belirten Beylan bu amaçla dava açacağını söyledi. Beylan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Bu sektör başıboş bir sektör değildir, biz Müzik Onair olarak doğru listeler ve doğru analizler yapılması için elimizden geleni yapıyoruz. Spotify yetkililerini derhal göreve davet ediyoruz. Konunun takipçisi olacağız, dava açacağız. Gerekli yasal işlemleri avukatlarımızın nezdinde başlatacağız”

İşte O Şarkı:

Şarkıyı Spotify’da görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

oduller-reklam-banner
● haberalani

İlginizi Çekebilir