Ana Sayfa » Müzik » Müzik Onair Youtube ve Spotify’dan Açıklama Bekliyor!

Müzik Onair Youtube ve Spotify’dan Açıklama Bekliyor!

oduller-reklam-banner

Son zamanlarda müzik dünyasını sarsan, listelerdeki sahtecilik iddialarıyla ilgili Müzik Onair olarak Youtube ve Spotify yetkililerinden açıklama beklemekteyiz.

Çok konuşulan, hatta şarkıcıların tek tek Instagram hesabından izlenme oranlarını paylaşmasına neden olan bu iddialarla ilgili Spotify ve Youtube yetkililerinden Müzik Onair olarak açıklama bekliyoruz. Bu iddialarla ilgili açıklama yapılmadığı takdirde iddiaların doğruluğu güçleneceği kanısındayız.

İddialar, sosyal medyada gündem olunca televizyon kanalları da duruma el attı ve Habertürk’ten Gizem Türemen’in haberine göre durumu Kadir Has Üniversitesi’nden Akademisyen Anıl Aban araştırdı. Aban, öne çıkan şarkıların Spotify ve Youtube’ta para ile satın alınabildiğini Habertürk’e şu sözlerle anlattı:

“Bu şirketler bu listeleri dünyanın çeşitli yerlerinde tekrara alıp sabah akşam döndürüyorlar. Yani aslında o şarkılar gerçekten çalınıyor ama bir dinleyicisi yok. Hindistan, Malezya, Almanya, Amerika ve Türkiye’de bu iş yapılıyor. 1000 Youtube izlemesi 3 dolara tamamen risksiz olarak 1 gün içinde satılıyor. ”

Aban, sahtecilik iddialarını doğrulamak için yaptığı araştırmayı ise şu sözlerle dile getirdi:

“Bir müzik bulup olmayan üstüne iki dakikalık bir konuşma koyup olmayan bir şarkı kaydettik. Bu şarkıyı bu hesaplara yükledik. 10 dolara bizim şarkımızı Spotify’a yüklediler. Biz o şarkının linkini kullanarak bu sahte takipçi satın alma sitelerine gidip linki verip parayı ödeyip Spotify ve Youtube’taki izlemeleri satın aldık.” Aban yaptığı bu araştırmayla, şarkı bile olmayan bir çalışmanın para ödedikleri takdirde daha çok dinlendiğini aktardı.

İşte O Haber:

Spotify ve Youtube yetkilileri televizyon haberlerinin ve bilimsel araştırmaların da ilgi odağı olan konuyla ilgili bir açıklama yapmadığı takdirde kamuoyunda bir güvensizlik oluşturacağı kanısındayız. Bu amaçla, kendilerinden Müzik Onair olarak açıklama beklemekteyiz.

oduller-reklam-banner
● haberalani
Başlıklar

İlginizi Çekebilir