Ana Sayfa » Müzik » Müzik Yapımcılarından Rap Müzik Yorumu

Müzik Yapımcılarından Rap Müzik Yorumu

oduller-reklam-banner

Ünlü müzik yapımcıları MüzikOnair’e rap ve pop müziğin gidişatı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cengiz Erdem – Avrupa Müzik

Dünyada rap ve R&B müzik türüne 30 yıldan fazladır yatırım yapan yapımcılar oldukça fazla sayıda. Amerika önemli bir vitrindir orada fenomen olan her şey dünyaya kısa sürede yayılırken rap müzik türünün ülkemizde bu kadar geç popüler olmasının bence birkaç nedeni var. Bu müzik türünü anlamamız oldukça uzun sürdü çünkü çok gelenekseliz. Şarkıların yayımlanması için mecrası yoktu. Önce geniş band internet, akıllı telefonlar ve küresel müzik servisleri ile uzaklar yakınlaştı. YouTube gibi UGC özelliği olan platformlar sayesinde herkes dilediği müziği dünyanın her yerine ulaştırdı. Rap, Türk dizileri sayesinde aradığı tanıtım mecrasını da bulmuş oldu. Artık bu müziğe yatırım yapan yapım şirketleri de var. Yeni solistler çıkartarak dijital mecralarda büyümeye devam edecekler ancak unutulmamalıdır ki rap ve R&B esas gücünü her daim ana akımdaki pop müzikten ve arabesk müzikten aldı. Bu nedenle de büyümeye devam edecek.

Müzik Yapımcılarından Rap Müzik Yorumu

Samsun Demir – DMC

Ben pop müzik ölmedi , ölmeyecek ancak kendini yenilemeli , yeni mecraları daha iyi kullanmalı, ve daha iyi şarkılar üretmeli, diyorum…Pop müzik ve Rap – hip hop şarkıcıları birlikte de bir şeyler yapmalı diyorum. Yeniliklere hep açık olmalıyız ve birlikte sadece güzel şarkılar yapmalıyız. Yeni isimler bizleri zenginleştirir pop müziği öldürmez…

Müzik Yapımcılarından Rap Müzik Yorumu

Abdullah Özdoğan – 2645 Müzik

Pop müzik diye birşey yoktur, popüler müzik vardır.
Her dönemin ruhuna göre de bazı müzik türleri popülerleşir.
Son 3 senede benim adına ‘Yeni Akım’ dediğim bir müzik türü ön plana çıkmaya başladı.
Bir dönemin Arabesk akımına benzetebiliriz.
Sözleri daha sahici ve sokağa ait olan, söylemleri müzikalite açısından tartışılsa da ‘sokağın’ yani gerçekleri yaşayan insanların benimsediği, sahip çıktığı, dinlediği ve anlamlandırdığı bir müzik türü.
Buna Rap deyip geçemezsiniz. Bunun içinde Rap ögeleri de var, arabesk tınıları da, pop müzik dediğiniz müzik türünün soundları da.
Ölen birşeyler varsa Türk müziğinde, yıllarca kendilerini yenilemekten korkan, ‘bir yol tutturduk, aman bundan şaşıp da kaosa girmeyelim’ diyerek aynı motifler, temalar ve sözler üzerinde dönüp dolaşan ruh halleri ölüyor.
Kimse kimseyi çekiştirip durmasın. Birinin kötü olması, sizin iyi olmanızı sağlamaz.
Herkes iyi olsun yaptığı işte. Emek versin. Arayışlarını bitirmesin.
Çünkü müzik bitmez.
Bu arada sokağa da kulak vermek lazım.

Müzik Yapımcılarından Rap Müzik Yorumu

oduller-reklam-banner
● Gri Ekran
Başlıklar

İlginizi Çekebilir