Ana Sayfa » Yazarlar » Özcan Beylan » Nisan 2018 Radyo Reyting Analizi!..

Nisan 2018 Radyo Reyting Analizi!..

oduller-reklam-banner

Nisan 2018 Radyo Reyting Analizi!..

Ramazan ile beraber geldi reytingler…

Öncelikle mübarek Ramazan ayının herkese hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Nisan reytinglerine bakıyorum da neredeyse 1 yıl önceki sayılar ve sıralar neredeyse aynı, hiçbir şey değişmemiş.

En büyük değişiklik Show Radyo’da olmuş, 2017 Nisan’da 6.Sırada iken 1 yıl sonra ne olmuşsa 259 denek kaybederek 11. sıraya düşmüş. Show Radyo ve Radyo Viva’yı Nihat Sırdar, Zeki Kayahan Coşkun ve Doğancan Özadlı’nın başarılı yayınları, Özay Şendir’in kıvrak zekası ve Sevin Ergun’un iyi yöneticiliği götürüyor. Bu beş kişiyi çıkarın, Show ve Viva tarih olur Radyo Tatlıses, Radyo Müzik gibi…

Nisan 2017’de 4. sırada olan Süper FM ise aradan geçen bir yılda tam 269 denek kaybederek 6.sıraya inmiş. Süper FM neredeyse 24. sırada yer alan bir radyonun denek sayısı kadar kaybetmiş. Şaşırdık mı? Hayır. Süper FM sabah yayınlarında sürekli bir arayış içerisinde yok Zuhal Topal yok şimdi de Geveze vs.

Sabahları sunucunun enerjisi olması lazım, güne uyananlar enerjik ses duymaları lazım. Geveze’yi dinlediniz mi hiç? Maalesef her sabah yataktan yayın yapan uyuyan bir adam var mikrofonda. Ayrıca demode bir yarışma ve demode espriler ile Süper FM sabah yayınında resmen çuvallıyor. Artık eski radyocular prim yapmıyor, daha taze daha genç sesler duymak istiyor dinleyiciler.

Beni yanlış anlamasınlar ama artık Bay J, Geveze, Cem Ceminay emekli olsunlar. Zaten Geveze şansını zorlarken Bay J ve Cem Ceminay miladlarını doldurdular yedek kulübesine geçtiler bile.

Bir de tabii radyolar eskisi kadar para kazanamıyor. Kötü yönetilmekten, proje üretememekten ve dijital ile birleşememekten kaynaklı sorunlar maddi olarak negatif yansıyor gelirlere.

Bu nedenle de yüksek paralar alan programcılar yerine daha ucuz ve daha yeni isimler radyolarda yer almaya başladı.

Bunun son örneği Best FM’de yaşandı. Serdar Gökalp Alem FM’e gitti ama onun yerine Adem Metan ile anlaştılar.

İnanın Emrah Hattat ne Bay J ne de Cem Ceminay’ı aklına bile getirmemiştir.

Devir tasarruf devri.

Kral Pop Radyo 1 yıl öncesine nazaran 100 küsür denek arttırarak, 5.likten 4.lüğe yerleşmiş. Bir daha da 4.sıradan inmemiş.

Demek ki ete süte karışmayan sadece şarkı çalan bir radyo böyle yükseliyor. Ya da bütün radyolar çeşitli eventler yaparken veya tanıtımlar yaparken tutmuyor, sadece Kral Pop Radyo’nun yaptıkları reytinglere yansıyor. Ya da yapmadıkları.

Ben Kral Pop’un bu sırada olması konusunda hala aynı fikirdeyim, bu akışı ve bu tarzı ile bu sırada olamaz. Bu benim fikrim. Ama bu araştırmada 4. sırada olmayı başarmışsa da tebrik ederim ne diyeyim.

Ben aynı şekilde Kral FM’in 1. sırada olmasını da tuhaf karşılıyorum, bu benim fikrim tabii.

TRT FM dinledim gündüz sürekli takip ettim ama gördüm ki maalesef TRT FM de içerik ve akış konusunda beni hayal kırıklığına uğrattı. Ne olmuş TRT FM’e böyle demekten kendimi alamadım. Bence bu yayın akışı ile özellikle şehirlerde asla TRT FM dinlenmez diye düşündüm. TRT FM’i 1 hafta dinledikten sonra bu sırada olması da beni şaşırttı. Kesinlikle 2. radyo olmamalı diye düşündüm.

TRT Radyo Daire Başkanı Ahmet Akçakaya artık Türkiye’de gençler her şeyi tüketiyor ve yönetiyor. Dinleyicilerde diller, yaşlar, algılar, seçimler, espriler o kadar değişti ki, inanın TRT FM’de kullanılan içerikler çok demode oldu. Göreve geldiğiniz gün yeni nesil radyocuları arttırmak yerine yeniden spikerlere önem verdiniz ve büyük hata yaptınız. O koltuklar gelip geçici, önemli olan geride bıraktıklarınız olacak.

Bakın eski başkan Amber Türkmen, özel radyocuları oyuna dahil etmiş ve yeni nesili yakalamaya başlamıştı sizi yönlendirenler maalesef ilk gelip bunları ortadan kaldırttı. Yanlış yaptınız.

TRT halkın, yani hepimizin radyosu. Sizin yönetmeniz size ait olduğu anlamına gelmez. O yüzden size yanlış kararlar aldıranları acilen gözden geçirmenizde fayda var.

Radyo Turkuvaz adım adım yukarıya doğru yükselmeye devam ediyor, Füsun ve Ayhan burada önemli rol oynuyor, 1-2 yıl içerisinde ilk 10’da yer alacak gibi gözüküyor. Bu arada bana gelen haberlere göre her iki programcının TRT FM’deki programları çok özleniyormuş.

Alem FM’de Serdar etkisi mi bilemiyorum ama geçen aya göre hafif bir kıpırdanma olmuş. Sırası aynı kalmasına rağmen denek sayısı artmış. Önümüzdeki ay Serdar’ın etkisi daha ciddi anlamda hissedilecektir diye düşünüyorum. Alem FM’de 2 tane çürük var onun dışında pırıl pırıl bir kanal… Hilal Özgani’den Serdar Gökalp’ine, Umut Kuzkaya’sına kadar…

Best FM de denek sayısında artış göstermiş… Bunda yayıncılardan da çok Emrah Hattat’ın başarılı yönetiminin rolü büyük… Adam süper yönetiyor radyoyu. Serdar gitti Best bitti diyenlere kapak olsun bu da… Serdar gider, Adem gelir… Önemli olan kurumların başarısıdır. Kişiler gelip geçer, kurumlar kalıcıdır. Bu arada Adem Metan halk çocuğudur. Hani derler ya bizim mahallenin delikanlılarından… Yerellerden geldi. Ayrı bir kitle getirecektir Best FM’e…

Power FM ile Fenomen bu ay da ilk 10’da… Valla Cem Hakko Bey’i tebrik ediyorum. Tekrar hatırlatıyorum ilk 10’da bu 2 radyosu yokken nasıl da ortalığı ateşe vermişti. Şimdi gıkı çıkmıyor.

Joytürk bütün Karnaval Radyoları gibi kötü yönetiliyor, güzelim tarzını değiştirdi, tek rakibinin olduğu kulvarı gitti Slowtürk’e bıraktı. Şimdi kendisi 13. sıraya düştü, rakibi hiçbir şey yapmadan 7.sırada keyif yapıyor kıs kıs gülüyor…

Kocaman bir alkış Radyo D’ye… 1 yılda hep aynı, ne uzamış ne kısalmış. 18.sıraya demir atmış gidiyor, Allah yardımcısı olsun. Çok iyi olmalıydı halbuki Radyo D. Hala Sarı Şeker Sema’lar, Sunny’lerle gidiyor Radyo D. Olmaz. Değişim şart!..

CNN Türk Radyo, A Haber Radyo ve NTV Radyo gibi haber radyoları son yıllarda haber ve siyaset ağırlıklı yaşantımızın bir parçası oldular ve hakettikleri reytingleri yakalamaya başladılar, daha da yukarı çıkabilirler.

20.sırada Pal Nostalji diye bir radyo oldukça dikkat çekiyor, meğer ne çok severmişiz nostaljik şarkıları. Tebrikler, bu sırada rakipsiz bir tematik radyo olarak reklam pastasından da payını alması lazım.

Bu araştırmada yer alan İmbat FM gibi yerel radyoların da başarıları takdire şayandır.

Bu arada Radyo Seymen’e ne oluyor bilen var mı ?

Bakıyorsunuz önceki zamanlarda ilk 5’te yer alan bu radyo şimdilerde zar zor ilk 15’te yer buluyor kendine. Kesin bir sorunu var ama ne? Ya ulusaldan yerele döndü ya da içerik değiştirdi, ya da doğrudan satışları arttırıp dinleyici kaçırdı. Hangisi acaba?..

Özcan Beylan | MüzikOnair

oduller-reklam-banner
Başlıklar

İlginizi Çekebilir