Ana Sayfa » Muhabirler » Gurur Öyküm Güven » ORHAN EROKYAR | KARMATÜRK – İSTANBUL

ORHAN EROKYAR | KARMATÜRK – İSTANBUL

oduller-reklam-banner

ORHAN EROKYAR | KARMATÜRK – İSTANBUL

Karmatürk’ün sevilen radyo programcısı OZZY olarak bilinen Orhan Erokyar ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik…

İŞTE O RÖPORTAJ!..

Gurur Öyküm GÜVEN: Orhan Erokyar radyoya nasıl başladı?

Orhan EROKYAR: Herhalde bir 18-19 sene geçti üzerinden. Aslında başka bir eğitim almış olmama rağmen, okul sonrası, müziğe olan aşkımız bizi bu yöne doğru itti. Önce Kumla’da bir arkadaşımla eğlenmek amaçlı, insanlar bizi dinleyecek heyecanıyla bir şeyler yaptık. Asıl olarak Bursa’da Radyo 24’te başlayan bir macera oldu. Sonra İstanbul, Kadıköy’e döndüm. Bir yandan da müzik yapıyordum. 1995’te kurduğumuz RAPOR 2 adlı rap grubumuz vardı. Plak firmasından bir abimiz Star grubundan Rock FM’de yayıncı arandığını söyleyip beni oraya yönlendirmişti. Ben de görüşmeye gittim. Star grubu birden fazla radyoyu barındırdığı için diğer radyolarda da görev aldım. Lakin en fazla, yani test yayınları dâhil 13-15 senedir Rock FM içerisindeyim.

Gurur Öyküm GÜVEN: N.A.R Grup’a ait iki radyoda birden çalışıyorsunuz. Sizi Sound of Rock, Türkçe Rock, Fiesta gibi programlarla tanıyoruz. Şu anda kaç program yapıyorsunuz, içerikleri neler biraz bunlardan bahseder misiniz?

Orhan EROKYAR: Hafta içi her gün 14.00-17.00 arası Karma Türk’te canlı yayınlarımız var. Pop müzik çalan bir radyo olduğu için pop dünyasından konuklar ağırlıyoruz. Haftanın dört günü programın son bir saatinde müzisyenleri konuk ediyoruz. Rock FM’de 10.00-14.00 Sound of Rock programını sunuyorum. Müzik ve konser haberlerini paylaşıyoruz. Pazar günleri de 14.00-16.00 arası Ozzy’le Türkçe Rock var. Onda da Türk rock gruplarını canlı yayında konuk ediyoruz.

Gurur Öyküm GÜVEN: Konuk sıkıntısı yaşayıp, tıkandığınız oluyor mu?

Orhan EROKYAR: Karma Türk’te özellikle yaz dönemi geldiğinde sorun yaşayabiliyoruz. Malum, turneler ve festivaller oluyor ya da sanatçılar tatile gidiyor. Çok da ciddi bir sıkıntı oluşturmuyor.

Gurur Öyküm GÜVEN: Bu yoğunluk sizin için zor olmuyor mu, neler yaparak dinleniyorsunuz?

Orhan EROKYAR: Ben çalışırken de dinlenebiliyorum. Kafa dağılınca vakit de geçiyor. Dinlenmek istiyorum tabii insanız sonuçta, yirmi yaşında bir adam değilim, kırka dayadık merdiveni. ( Gülüyor) Keyif aldığı işi yapınca yorulmuyor insan. Ben bir de Beylikdüzü’nde oturup Altunizade’ye geliyorum her gün. Yolda geçirdiğim bir zaman var, haliyle yolda da yoruluyorum. Her programa ve programcılara ayrı ayrı zaman harcıyorum. Konuklarımı ve sorularımı kendim belirliyorum. Yoğunluk hoşuma giden bir şey ama bazen çok konuşmaktan beynim yanıyor. Hafta sonları müzik değil kendimi dinlemeye çalışıyorum. İstanbul dışına çıkmayı seviyorum.

Gurur Öyküm GÜVEN: Genellikle Ozan ismini OZZY şeklinde kısaltırız ama Orhan Erokyar’ı OZZY olarak tanıyoruz, neden bu ismi kullanıyorsunuz?

Orhan EROKYAR: Özgür, Osman veya Ozan’lara Ozzy diyorlar. Bu benim abimden kalan bir şey. Abimin adı Osman, arkadaşları ona Ozzy derdi. Ben de küçükken hep onlarla takılırdım ve bana “Küçük Ozzy “ derlerdi. Bir yerden sonra herkes Ozzy demeye başladı, birden gelişti ve herkes böyle kabul etti. RAPOR 2 grubunda sahne adım Ozzy, radyo camiasında da Orhan değil Ozzy olarak biliniyorum, annem bile Ozzy der bana. Birçok kişi hâlâ gerçek adımı bilmez benim.

Gurur Öyküm GÜVEN: Rock sizin için neyi ifade ediyor neden özellikle bu türle ilgilendiniz?

Orhan EROKYAR: Bir hayat biçimi olduğunu herkes gibi ben de kabul ediyorum. Çok da iyimser, yufka yürekli bir adam değilim; agresifimdir. Rock’ın havasını soluyup kültürünü benimsiyoruz. Bunu zorda kaldığımız için ya da moda diye yaşamıyoruz. Biz böyleyiz, camia ve çevremiz rockerdır. Asi ruhu yaşayan insanlarız. Rock müzikte kendimi buluyorum onunla kendimi ifade ediyorum ve yaşıyorum. Diğer türleri de dinleyip seviyorum, diğer türlere kapalı değilim ama ağırlıklı olarak rock dinleyeniyim.

Gurur Öyküm GÜVEN: RAPOR 2 adlı bir rap grubunuz var, şu an aktif olarak çalışmalar yapıyor mu ya da yapacak mı?

Orhan EROKYAR: Türkiye’nin ilk albümlü legal rap grubu. 1994 yılında bir araya gelip kurduk. En son 2008’de full bir albüm yaptık. 2009-2010’da Almanya’da dj ve rapper arşivciler için bir best of plak yayınladık. Üç dört yıldır çok aktif değiliz çünkü grup arkadaşım şehir dışında yaşıyor. Sosyal ağlar dışında böyle senin gibi yüz yüze gelemiyoruz. Yan yana olamayınca o ruhu paylaşamadan rap olmuyor. Birçok arkadaşımız soruyor bunu. Maalesef vakit darlığından, iş sebebiyle yapamıyoruz. Belki yeni yılla birlikte üç dört şarkılık yeni bir şey yapabiliriz.

Gurur Öyküm GÜVEN: Rap ve rocktan kimleri seviyorsunuz diye sorsak…

Orhan EROKYAR: Gripin ve Kolpa yı severim. Türkçe rapten Pit10’u başarılı buluyorum ve Ege Çubukçu’yu seviyorum. Türkiye’de çok fazla rap grubu olmadığı için arkadaşımla bu konuyu çok fazla konuşuyoruz ve eksikliği gidermek istiyoruz.

ORHAN EROKYAR | KARMATÜRK – İSTANBUL

Gurur Öyküm GÜVEN: Son olarak da Müzik Onair hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Orhan EROKYAR: Sizin sayfanızı ilk gördüğümde çok mutlu oldum. Türkiye’de nasıl ki rap uzun zamandır var olma savaşı veriyorsa, radyoculuk mesleği de böyle. Mesleğin tanıtılması ve desteği konusunda, gazete ve dergilerin desteğini uzun süre göremedik. Ben bir radyocunun haberinin dergi veya gazetede çıktığını görmedim. Biz varsak varız, birileri dinliyorsa tamamdır, sevenlerimizin reklamı yeterlidir. Ama sizin Müzik Onair’i gördükten sonra bu çok hoşuma gitti. Siz programcıları tanıtıp onların hayat hikâyelerini paylaşıyorsunuz ve programcılara ciddi destek oluyorsunuz. Destek, benim için çok önemlidir. Bu konuda sana ve diğer çalışanlara çok teşekkür ediyorum ve sizleri takdir ediyorum. Sayenizde hem radyoculuk, hem radyo programcılarının hayatı hem de müzik çok daha kaliteli bir şekilde dinleyici ve okuyucularına ulaşıyor. Başarılarının devamını diliyorum, umarım uzun soluklu olur. Benim gibi bu işi yapan diğer arkadaşları da tanırız, tanıtırız ve takip ederiz. Sevdiğimiz bir sayfa açıkçası.

Hazırlayan: Gurur Öyküm GÜVEN | Müzik Onair

oduller-reklam-banner
● MüzikOnair
Başlıklar

İlginizi Çekebilir