Ana Sayfa » Müzik » Orhan Helvacıoğlu: “Sezen Aksu İle Düet Yapmak İsterim”

Orhan Helvacıoğlu: “Sezen Aksu İle Düet Yapmak İsterim”

oduller-reklam-banner

Müzik dünyasının son dönemde öne çıkan isimlerinden müzisyen Orhan Helvacıoğlu’nun Müzik Onair’dan Alper Ergez ile yaptığı keyifli röportaj yayımlandı. İşte o röportaj…

Merhaba Orhan Bey, hoş geldiniz nasılsınız? 

Merhaba hoş buldum. İyiyim çok teşekkür ederim. Siz nasılsınız?

Öncelikle sizleri tanımayanların daha yakından tanıyabilmesi için biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Tabii ki; 23.06.1994 yılında İzmir’de doğdum. Aslen Muğla’nın ilçesi olan Milaslıyım, ailem orada ikamet ediyor. Liseye kadar Milas’ta eğitim gördüm. Liseyi yetenek sınavı ile Muğla Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik bölümünü kazandım ve oradan mezun oldum. Üniversiteyi Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Türk Sanat Müziği bölümünde okudum, daha sonra okulun açmış olduğu ses eğitimi bölümünü kazanarak 2017 yılında TSM ses eğitimi bölümünden mezun oldum. Aynı zamanda  Marmara Üniversitesi’nden pedagojik formasyon aldım öğretmenlik için. Hayatım daha çok müzik üzerine eğitim almakla geçti. Üniversitenin son yıllarında albüm çalışmalarına başladım ve çocukluğumun hayaline ilk adımı atmış oldum.

Peki şu an içinde bulunduğumuz Covid-19 süreci işinizi ve kişisel yaşamınızı nasıl etkiledi?

Covid-19 herkes gibi beni de çok etkiledi, hayatıma hem olumlu hem de olumsuz etkileri oldu. Olumsuz olarak en çok üzüldüğüm konu, sahnelerin iptal olması ve müziğin “canlı müzik” anlamında durdurulması oldu, sahnelerimin başlayacağı bir dönemde sağlığımız için evlerimize izole olduk. Tabii ki her şeyden önce sağlık daha önemli. İnşallah en kısa sürede dünyaca bu salgının üstesinden geliriz. Umarım daha fazla can kaybımız olmadan bu süreci en hafif şekilde atlatırız. Müzik dışında sosyal yaşantımı da etkiledi. Spor,  gezmek, eğlenmek vb gibi aktivitelerimi etkiledi. Dostlarımla aynı ortamda görüşememek de beni olumsuz etkileyen maddeler arasında.

Olumlu yönlerine gelirsem de kendime vakit ayırma fırsatım yeterince oldu, ailemle vakit geçirme imkanım oldu çünkü onları sıklıkla göremiyorum uzakta oldukları için ama her şeyden önemlisi de kendi kendime kalıp besteler yapmak oldu.

Orhan Helvacıoğlu: “Sezen Aksu İle Düet Yapmak İsterim”

Müzik ile tanışmanız nasıl başladı?

Müzikle tanışmam şöyle oldu; kendimi ilk kez babamın aldığı bir org ile televizyondan duyduğum reklam ve çizgi film müziklerini çalmaya çalışarak keşfettim ve daha sonra müzik serüvenim başladı. Bulunduğumuz ilçede gitar dersi almaya başladım amatör olarak ve lise dönemine gelince de Güzel Sanatlar Lisesi müzik eğitimimin başlangıcı oldu.

“KEREMCEM AİLE DOSTUMUZ”

Daha önce çıkan bir haberinizde ‘’Benim üzerimde Keremcem’in emeği çoktur’’ demiştiniz. Biraz anlatır mısınız Keremcem ile tanışmanız nasıl oldu?

Evet gerçekten Keremcem’in emeği üzerimde çoktur. Keremcem hem hemşehrim hem de aile dostumuzdur. Albüm yapmak istediğimi ilk onunla paylaştım ve bir araya geldik, elinden gelen her şeyi yaptı diyebilirim. Şebnem Sungur, Serdar Aslan, Murat Güneş gibi değerli isimlerle tanışmama vesile oldu. Önemli bir isimdir benim için, ona da sizin aracılığınızla tekrar çok teşekkür ederim.

Bu arada geçtiğimiz aylarda 5 şarkıdan oluşan ‘’Baş Selamı’’ isimli maxi single çalışmanızla müzikseverlerle buluştunuz. Maxi single çalışmanız nasıl gidiyor, bu albümde kimlerle çalıştınız, şu ana kadar gelen tepkiler nasıl oldu, biraz bahsedebilir misiniz?

‘’Baş Selamı’’ şarkımızla çok güzel bir çıkış yakaladık diyebilirim. Dinleyicilerden ve radyolardan aldığım tepkiler hep olumlu yönde. Böyle güzel dönüşler almak ve söylemiş olduğum müziğin beğenilmesi beni çok mutlu ediyor. Sahnelerin iptal olması dışında her şey istediğimiz gibi gidiyor. Maxi single çalışmamın içeriğine gelince beş şarkıdan oluşuyor, birbirinden değerli söz yazarı ve bestecileri barındıran albümde beş şarkının aranjesi Erhan Bayrak imzası taşıyor. Şebnem Sungur, Ayla Çelik, Gökhan Tepe, Serdar Aslan, Murat Güneş ve Sezen Aksu gibi çok önemli isimlerin söz ve bestelerini içeren ve birbirinden değerli müzisyenlerin eşlik ettiği albümün Vokal koçluğunu da değerli abim Cihan Okan yaptı.

Şimdi 2. klibinizi ‘’Sebebim Olsun’’ isimli duygusal şarkınıza çektiniz. Öncelikle yeni klibiniz hayırlı olsun. Bu klipte kimlerle çalıştınız? Şarkının söz ve bestesi kime ait, nasıl bir klip oldu bahsedebilir misiniz?

Çok teşekkür ederim. Baş Selamı şarkımda olduğu gibi Sebebim Olsun’un klibi de Ecem Gündoğdu (Sunfilm production) yönetmenliğinde çekildi. Görüntü yönetmenliğini de Veli Kuzlu üstlendi. Klip Maslak Orion Stüdyoları’nda hem iç hem dış mekan olarak çekildi. Duygusal bir şarkı gerçekten klibi de bu yüzden siyah/beyaz olmasını istedik, çok güzel bir klip oldu. Konusu bir ayrılığı, unutmayı, sebep aramayı anlatıyor. Klipte ayrılığın vermiş olduğu o üzüntüyü, aslında unutmaya çalıştığını ama unutmadığını, hatırlanan o anılarla baş başa kalıp üzüntüsünü yaşamayı, kurulan hayaller gibi duyguları canlandırmaya çalıştım. Sebebim Olsun’un sözleri değerli Şebnem Sungur’a ve bestesi değerli Gökhan Tepe’ye ait. Sebebim Olsun’a YouTube üzerinden klibine ulaşabilir okuyucularımız.

Orhan Helvacıoğlu: “Sezen Aksu İle Düet Yapmak İsterim”

“SEZEN AKSU İLE DÜET YAPMAK İSTERİM”

Örnek aldığınız hatta düet yapmayı da düşündüğünüz sanatçılar var mı?

Örnek aldığım sanatçılar tabii ki var. MFÖ, Tarkan, Sezen Aksu gibi sayabileceğim isimler var. Çok kaliteli müzik yapıyorlar. Sahnede duruşları, seyirciyle diyalogları, şarkıların yorumu vs. gibi yönlerini örnek alırım hep. Düet için aklıma gelen isim şarkısını da yorumladığım değerli minik serçemiz Sezen Aksu’yla düet yapmak isterdim ve inşallah bir gün bu hayalim de gerçek olur. Güzel bir proje olursa bir kadın ile düet yapmak tabii ki de isterim.

Son olarak Müzik Onair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Öncelikle bu keyifli röportaj için size çok teşekkür ederim. Müzik Onair  okuyucularına selamlarımı gönderiyorum ve beni seven, dinleyen herkese çok teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarım orhanhelvacioglu’ndan bana ulaşabilir ve haberdar olabilirler. Pandemi sürecini en çabuk sürede sağlıkla atlatıp şarkılarda ve sahnelerde buluşmak dileğiyle sağlıkla kalın.

Alper ERGEZ | Müzik Onair

oduller-reklam-banner
● haberalani

İlginizi Çekebilir