Ana Sayfa » Reklam PR » Pandemi Reklam Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Pandemi Reklam Sektörünü Nasıl Etkiledi?

oduller-reklam-banner

Global salgın pazarlama ve reklam dünyasını derinden etkiledi. Reklamlarını durduran kuruluşların yanı sıra yeni kampanyalar hazırlayan kuruluşlar da oldu. Pandeminin ilk dalgasını geride bırakırken, reklam ajansları ve reklam verenler kontrollü bir biçimde ofislere geri dönüyorlar. Reklamcılar Derneği Başkanı Volkan İkiler Reklam ve pazarlama iletişimi sektörünün koronavirüs süreci hakkında Dünya’dan Fatoş Karahasan’a konuştu.

Türkiye gibi stabil olmayan ülkelerde kriz yönetmenin ve duruma adapte olmanın çok iyi bilindiğini söyleyen İkiler,  şöyle konuştu:

”Gelişen mecralar, değişen tüketim alışkanlıkları, yenilenen çalışma modelleri, günlük iş akışlarımızın verimi, ofis sistemleriyle ilgili kafamızda beliren alternatifler… Liste uzun… Her bir madde teker teker üzerine düşüneceğimiz ve geliştireceğimiz noktalar. Yeni ofis modelleri, yeni prodüksiyon sistemleri, yeni proje yönetim biçimleri bizleri bekliyor.

Bu dönemde markaların gündemle ilgili nasıl bir duruş sergilediğini göstermesi çok değerli. Marka olmanın yalnızca ürünün iletişimini yapmak olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz, bunu en doğru şekilde göstermemiz gereken ve hatta gösterdiğimiz günlerdeyiz.

Türkiye’de de reklamverenler ve reklam ajansları el ele yürüyor, yürümeye de devam etmeli. Reklam ajansları olarak bizim uzmanlık alanımız markaların iletişimine en doğru ve yaratıcı şekilde yön vermek. Ve bu günler, bizim uzmanlığımızı ve yol göstericiliğimizi en çok kullanacağımız dönem.

‘Açıkhava, Sinema, Basın ve Radyoda Düşüş Var’

Aslında 2020’ye gayet iyi başlamıştık. İlk çeyrekte medya yatırımları 2019’un ilk çeyreğinin üstünde seyrediyordu. Şu anda da TV ve dijitalde yatırımların seyrinin iyi gittiğini söylemek mümkün. Ancak pandeminin etkisiyle açıkhava, sinema, basın ve radyoda düşüş gözlemliyoruz. Mart ortasından nisan sonuna kadar geçen dönemde, medya yatırımlarında en büyük pastaya %51 oran ile TV sahip. Onu ortalama %40 ile dijital takip ediyor. Açıkhava, basın ve radyo, %4, 3 ve 2 ile oldukça küçük oranlara sahip, sinema da beklendiği üzere şu an 0’da.

‘Hepimiz Sektörde Küçülme Olacağını Biliyoruz’

Tabii ki hepimiz sektörde bir küçülme olacağını biliyoruz, ancak 2020’nin iyi başlayan rüzgarının bu küçülmeyi minimumda tutacağını umuyorum. Reklamcılar Derneği olarak üyelerimizle sıkı iletişim halindeyiz. Sektördeki gelişmeleri ve beklentileri bir araya gelerek paylaşıyoruz. Nisan sonu itibariyle, projelerde %41 oranında bir erteleme ve/veya iptal ve %22 oranında da yeni proje üretimi söz konusu. Bu veriler doğrultusunda da, Eylül itibariyle %7-8, yıl sonunda da %8-10’luk bir küçülme gözlemleyeceğimizi tahmin ediyoruz.

‘Yeni Proje Yönetim Biçimleri Bizi Bekliyor’

Hepimizin aklındaki soru, peki bundan sonra ne olacak? Hayat ne zaman normale dönecek? Öncelikle günlük hayatta olduğu gibi reklam ve pazarlama sektörü için de yeni normalleri tanımlamamız gerekiyor. Gelişen mecralar, değişen tüketim alışkanlıkları, yenilenen çalışma modelleri, günlük iş akışlarımızın verimi, ofis sistemleriyle ilgili kafamızda beliren alternatifler… Liste uzun… Her bir madde teker teker üzerine düşüneceğimiz ve geliştireceğimiz noktalar. Yeni ofis modelleri, yeni prodüksiyon sistemleri, yeni proje yönetim biçimleri bizleri bekliyor.

Tüm sektör dayanışma içinde çok çalışacağız, verimli çalışacağız ve inanıyorum ki en kısa zamanda bu dönemi en az hasarla atlatacağız.”

oduller-reklam-banner
Ezgi

İlginizi Çekebilir