Ana Sayfa » Yazarlar » Özcan Beylan » Pop Müzik Neden Çöktü?..

Pop Müzik Neden Çöktü?..

oduller-reklam-banner

Pop Müzik Neden Çöktü?..

Herkese merhabalar…

Ağustos’a giriyoruz ve hala bir pop müzik şarkısının patlamadığını görünce kalemi aldım elime…

Popçular bu yazı adeta rapçilere hediye etti yaptıkları hatalarla… Proje albümleri, coverlar, birbirinin aynı şarkılar, melodiler derken adeta yumurta kapıya dayandı…

Ama bu hatalar sadece popçuların değil tabii… Hataları detaylandırmak gerekirse;

Sanatçılar

Sadece gelecek ay kaç konser yaparız diye yaklaştılar. Uzun vadeli kariyer planı yerine önümüzdeki ay kaç lira kazanacağız diye baktılar.

Tembellik yaptılar , kendilerini geliştirmek , araştırmak yeni besteciler ve söz yazarları bulmak yerine, sadece konser düşündüler.

Menajerler

Sanatçıları sürekli hadi yeni bir şey yap, konserler alayım diye sıkıştırıp acele ettirdiler. Yeni gelişmeleri aktarmadılar. Sanatçıyla yatırım yapmak yerine sadece telefona bakan kişiler oldular. Kolaya kaçtılar.

Parayı en önemli şey gibi gösterdiler.

Kariyer, tavır, duruş, dinleyici ile doğru iletişim gibi konularda sanatçılarını yönlendiremediler…

Sanatçı kendisi hakkındaki doğruları bile öğrenemedi…

Yapımcılar

Sektöre yatırım yapacaklarına, dijital dünyayı doğru anlatacaklarına, sanatçıya doğru Bilgi vereceklerine, birbirlerine düştüler.

Sektör için hiç bir olumlu adım atamadılar. Boş suçlamalar, kıskançlıklar ile sektörü bitme noktasına getirdiler… İş sanatçıya yatırım yapmaya gelince battık zaten bizi oynadılar…

Eser sahipleri ( besteci ve söz yazarları )

Ticari olsun diye birbirine benzeyen şarkılar ürettiler. EGO’ları ile sanatçılar ile yarıştılar. Kendileri de şarkı söylemeye kalktılar. Para kazanmak tek düşünceleri oldu. Gittikçe aynı sözler ve bestelerle pop müziğin dibine dinamit koydular…

Aranjörler

Aranjörler hem sanatçılar hem eser sahipleri ile yarışmaya başladılar.

Kendilerini besteci gibi gördüler.

Sanatçılar ile yaşam tarzı olarak yarışmaya çalıştılar.

Lüks villalarda oturmak için, lüks arabalar için birer tüccara dönüştüler…

SONUÇ :

Sonuçta pop müzik duygusunu, heyecanını yitirdi…

Gençler ise sosyal medyadan bunların hepsini izledi. Ve kendi starlarını yarattılar…

Bugünden sonra pop müzik bir daha asla eski şaşalı gümlerine bugünkü isimleriyle gelemeyecek. Belki bir kaç kişi durumu gerçekten farkedip yeniliklere uyum sağlayacak.

Ama gerçekten büyük bir yenilenme süreci geldi kapıyı çaldı.

Şimdi popçular biz de rap söyleriz diyorlar hala yaptıkları hataların farkında olmamaları müziğimiz adına çok üzücü… Konuyu bu kadar basit mi sanıyorlar hala???

Herkes şapkayı önüne koyup düşünmeli, “ben yerel radyolarda para ödeyerek liste başı oluyorum. Sonra da bunu 1. oldum” diye insanları ve en önemlisi “kendimi kandırıyorum” demeli.

“Ben YouTube’a bu kadar reklam parası verdim. İzlenme oluşturdum. Sonra da insanlara bunu gerçek izlenme gibi inandırmaya çalıştım.” düşüncesi de çok yanlış. Artık bunların yerine batıdaki gibi sağlam bir menajer, yapımcı ile kariyerine yatırım yapmalılar…

Bunu yapanlar ayakta kalacak, diğerleri 90’ların unutulan yıldızları gibi 2000’lerin unutulan isimleri haline dönüşecekler.

Yoksa gençler hepsini yok sayıp kendi starları ile yola devam edecekler.

Uzun lafın kısası, pop starlar için tehlike zilleri çalıyor.

Özcan Beylan | MüzikOnair

oduller-reklam-banner
● Gri Ekran

İlginizi Çekebilir