Ana Sayfa » Yazarlar » Özcan Beylan » Radyolarda Şarkılarını Yayınlatmak İsteyen Sanatçıların Yeni Taktiği

Radyolarda Şarkılarını Yayınlatmak İsteyen Sanatçıların Yeni Taktiği

oduller-reklam-banner

Radyolarda Şarkılarını Yayınlatmak İsteyen Sanatçıların Yeni Taktiği

Değerli okurlarım;

Bir süredir takip ediyorum. Benim kişisel twitter hesabım yok ama MüzikOnair’ın twitter hesabından bakıyorum da, bazı sanatçılarımız radyolarda şarkılarını yayınlatmak maksadıyla bir takım hamleler yapıyorlar… Burada sanatçı adı verip kimseyi rencide etmek istemiyorum ama uygulanan bu taktik bence genel ahlak yapımıza biraz aykırı geldi bana… 

Yorumu size bırakacağım….

Birkaç twitter hesabı açılıyor. Çoğu hesap sahte. Farklı isimler kullanılıyor. Birkaç kişi bu hesaplardan radyolara ve radyoculara şarkı isteği gönderiyor. Ama gönderilen şarkı istekleri de hep aynı şarkıcıya ait… Birkaç farklı kişiden bu isteği gören radyocu, şarkıya talep var düşüncesiyle şarkıyı yayınlıyor ve radyo veya radyocu hesabından “Az sonra X kişinin şarkısı X adlı radyoda yayında” şeklinde duyuruyor. 

Şarkıyı isteyen kişiler bu tweet’i hemen retweet veya fav yaparak radyocunun mesajının okunma sayısını artırıyor. Bu da doğal olarak radyocunun hoşuna gidiyor. Başka bir zaman retweet veya fav almayan radyocu hemen o sanatçının şarkısını yayınlar değil mi? 

Normal gibi görünen bu olayın perde arkasında neler var biliyor musunuz?..

Sanatçı 4-5 kişiyle belli ücrette anlaşıyor. Bu kişiler twitter’dan sürekli farklı radyo ve radyoculara şarkı isteğinde bulunuyor. Radyocu bu sanatçının şarkısını yayınlayınca da amaca ulaşılmış oluyor. İsteği yapanların zaten radyoyu dinlediği falan da yok. Bu nedenle bazen arabesk yayın yapan radyoya pop müzik isteği de düşebiliyor. Hatta bu kişiler istek yaparken “programınızı beğenerek takip ediyoruz, yayın şöyle güzel, böyle iyi gidiyor” şeklinde sanki gerçekten de radyo programını takip ediyormuş gibi bir imaj veriliyor. Radyocu da bundan hoşnut olup “Ne güzel, x sanatçının fanları beni takip ediyor, sürekli şarkı istiyor, dinleyicimiz çok” şeklinde düşünceye sahip oluyor. Burada radyocu resmen kandırılıyor maalesef. 

Şimdi size soruyorum… Sanatçı kimliğine yakışır mı bu yaklaşım? 

Sevgi ve saygılarımla…

Özcan Beylan

MuzikOnair.com 

oduller-reklam-banner
● MüzikOnair
Başlıklar

İlginizi Çekebilir