Ana Sayfa » Müzik » Redd’in Solisti Doğan Duru’dan Kişisel Özel Ses Atölyesi!..

Redd’in Solisti Doğan Duru’dan Kişisel Özel Ses Atölyesi!..

oduller-reklam-banner

Redd grubunun solisti, bas gitaristi, söz yazarı, besteci ve tenor Doğan Duru, Cihangir’deki stüdyosunda ses atölyeleri gerçekleştiriyor. Kişinin seviyesine göre gerçekleşen tek kişilik derslerde ses eğitiminden vokal ve kayıt koçluğuna geniş bir yelpazede çalışmalar yapılıyor.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlayan Doğan Duru, opera çalışmalarına özel bir davet üzerine gittiği Milano’da, Scuola Musicale Di Milano’da bulunan Scala Operası’nda Carlos Del Bosco’la birlikte devam etti. 2002 Mart ayında Türkiye’ye dönen ve sınavlarını kazandığı İstanbul Operası’nın sözleşmeli sanatçısı olan Duru, koro ve operalarda çeşitli roller aldı. Farklı ülkelerde, birçok önemli bestecinin aryalarını seslendiren sanatçı, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Eleştirisi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’ndeki yüksek lisans eğitimini Eylül 2006’da popüler kültür üzerine yaptığı tez çalışması ile tamamladı. Redd grubu ile müzik çalışmalarını sürdürmekte olan sanatçı; Cemil Ağacıkoğlu’nun “Eylül” filmi için hazırladığı müziklerle 6. Dadaş Film Festivali’nde En İyi Film Müziği Ödülü’nü, yine Ağacıkoğlu’nun “Tarla” filmi için hazırladığı müziklerle ise 35. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Özgün Müzik Ödülü’nü kazandı.

Geçmişte, Sabancı Üniversitesi ve Aralık Derneği’nde de dersler veren Doğan Duru, atölye çalışmalarına Cihangir’de kendi stüdyosunda devam ediyor. Müzik kulağına sahip herkesin katılımına açık olan dersler, kişiye özel ve ayda 5 ders olarak gerçekleştiriliyor. Öğrencilerin dilediği sürece devam eden derslerde; ses tekniği, sesi ve nefesi doğru kullanma gibi çalışmalar gerçekleştiriliyor. Ayrıca, kişinin seviyesi ve istekleri doğrultusunda temel seviyeden profesyonel seviyeye kadar ses eğitimi, vokal ve kayıt koçluğu da veriliyor. Duru atölyede aynı zamanda, Konservatuvara hazırlık veya konservatuvar şan öğrencileri ile repertuvar çalışmalarını da sürdürüyor.

DOĞAN DURU KİMDİR?

Üniversite öğrencisi iken kardeşi Güneş Duru ile kurdukları Invictus Band grubu ile uzun süre İstanbul’da çeşitli mekanlarda konserler verdi. 1996 yılında Berke Hatipoğlu ile Ten grubunu kurdu. Daha sonra, gruba Güneş Duru ve İlke Hatipoğlu’nun katılmasıyla grup çekirdek kadrosunu oluşturdu. Bu grupla 2002 yılına kadar İstanbul’da çeşitli barlarda sahne aldılar. Ten grubu, adını Redd olarak değiştirerek 2000-2004 yıllarında albüm için çalışmalara başladı.

Doğan Duru 1993-2000 yıllarında, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Bu dönemlerde İtalya’dan gelen özel bir davet üzerine Milano’ya gitti ve opera eğitimini burada devam ettirdi. Scuola Musicale Di Milano’da bulunan, Scala Operası’ndan Carlos Del Bosco’la birlikte opera çalışmalarına devam etti. 2001 yılında Ripatransone Workshop çalışmalarına, konuk sanatçı olarak davet edildi ve bu orkestra ile İtalya’nın güney bölgesinde verdikleri konserlerde solist olarak Puccini aryalarını seslendirdi. 2002 yılında, İtalyan hükümeti tarafından, özel yetenekli öğrencilere İtalyan hükümeti tarafından verilen sanat bursuna hak kazandı. Guisseppe Verdi Konservatuvarı’nda opera ile ilgili araştırmalarını ve çalışmalarını sürdürdü. Bu dönemlerde Milano’da şan resiltalleri ve konserler verdi.

2002 Mart ayında Türkiye’ye dönen Doğan Duru, İstanbul Operası’nın sınavlarını kazanıp İstanbul Operası’nın sözleşmeli sanatçısı oldu. Korolarda ve operalarda çeşitli roller alan Doğan Duru, 2002’de İstanbul Operası’ndan ayrıldı. 2002 yılında Temmuz ayında İspanya’da yapılan II. Uluslararası Malaga Jimena Festivali’ne davet edilen Duru, Malaga Pablo Ruiz Picasso orkestrası ve Coda Ensemble grubu ile orkestra şefliğini Andrés Rodrigo López’in yaptığı konserlerde solist sanatçı olarak sahne aldı. Burada Missa Brevis ve Mozart Requiem seçkin eserlerini seslendirdi.

Yönetmenliğini Tunca Yönder’in yaptığı, Kemalettin Tuğcu’ya ait iki ayrı dramanın film müziklerini yapan Doğan Duru, 1997 yılında, yönetmenliğini Mehmet Birkiye’nin yaptığı, Atilla Birkiye’nin yazdığı, Serdar Yalçın’ın bestelediği “Anlat Şehrazat” müzikalinde yaklaşık 1,5 yıl kadar oyunculuk ve şarkıcılık yaptı.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bulunan Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde, Sanat Eleştirisi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’ndeki yüksek lisans eğitimini 2006 yılı eylül ayında popüler kültür üzerine yaptığı tez çalışması ile tamamlayan Doğan Duru, 2007 yılında Sabancı Üniversitesi’nde şan dersleri, 2008 – 2009 yılında da Aralık Derneği’nde de opera tarihi dersleri vermiştir. 14 Ağustos 2008 tarihinde müzik yönetmenliğini Sabri Tuluğ Tırpan’ın, denetmenliğini Işıl Kasapoğlu’nun yaptığı “Rock on Broadway” müzikalinde yer aldı.

1996’dan bu yana birlikte müzik yapan, 2005 yılında ilk albümleri olan 50/50’yi yayınlayan Redd grubu ile çalışmalarını sürdürmektedir. 50/50 (2005), Kirli Suyunda Parıltılar (2006), Plastik Çiçekler ve Böcek (2008), Gecenin Fişi Yok DVD (2008), Prensesin Uykusu (2010), ve Hayat Kaçık Bir Uykudur (2012) albümlerinde şarkı sözlerinin tamamı, müziklerin büyük bir bölümü Doğan Duru’ya aittir. 2011 yılında Fox TV’de yayınlanmaya başlayan “Derin Sular” dizisinin jenerik müziğinin besteleyen ve sözlerini yazan Doğan Duru, 2011 yılında da yönetmenliğini ve senaryosunu Cemil Ağacıkoğlu’nun yaptığı “Eylül” filminin müziklerini hazırladı. Film, 6. Dadaş Film Festivali’nde En İyi Film Müziği dalında ödül kazandı. Sanatçı, yine Cemil Ağacıkoğlu imzasını taşıyan “Tarla” filmi için yaptığı müziklerle ise 35. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Özgün Müzik Ödülü’nü kazandı. Redd, son albümü Mükemmel Boşluk’u ise 2016 yılında Pasaj Müzik etiketiyle müzikseverlerin beğenisine sundu.

oduller-reklam-banner

İlginizi Çekebilir