Ana Sayfa » Müzik » “Şarkım ‘Mesela’nın Çıkması Doğum Yapmak Gibiydi”

“Şarkım ‘Mesela’nın Çıkması Doğum Yapmak Gibiydi”

oduller-reklam-banner

Lider Şahin, Sabah gazetesinden Meltem Fıratlı’ya müzikal yolculuğu ve baba oğul ilişkileri hakkında samimi açıklamalarda bulundu.

İşte O Röportaj:

Selami Şahin gibi bir duayenin oğlu Lider Şahin. Müzikle iç içe büyümüş, sekiz yıl boyunca da ‘Selami Şahin okulu’nda eğitim görmüş. Geçen ay ilk single’ı Mesela’yı yayımladı. Mesela bir ayrılık şarkısı gibi görünse de aslında gideni geriye çağırıyor, “Gelsen mesela” diyor. Gece uyuyamayanlar, sabah uyanıp çayını kendi dolduranlar… Kısacası şarkının dokunduğu hayatlar çok… 34 yaşındaki Lider Şahin de bu durumdan çok mutlu. “Tam da zamanında okudum bu şarkıyı” diyor. İlk single’ını yayınlamak zaman alsa da Lider Şahin’in bundan sonra durmaya niyeti yok. Müzikteki hedefleri belli, bu yolda da ilerlemeye kararlı.

Müziğin içinde büyüdünüz. Mesela’yı yıllar önce çıkarabildiniz. Beklemek zor olmadı mı?
– Müziğin içine doğdum, evet. Sekiz yıl boyunca da Semi Jazz Orkestra’nın vokalistliğini yaptım. Selami Şahin’le aynı sahnedeydim. Bir yandan sahne devam ederken bir yandan da yazmaya başladım. Mesela’nın sözlerini yedi yıl önce yazmışım. Üç sene önce de bir karar aldık, “Hadi artık yazılan şarkıları gün yüzüne çıkaralım” diye. Aslında son sekiz sene için hazırlık süreci, diyebiliriz. Yani tüm bunlar dizayn edildi.

– Dizayn edildi derken Lider Şahin müzikal anlamda bir proje mi?
– Proje kelimesinin işin doğallığını ve masumiyetini bozsun istemem. Çünkü bu öyle bir iş değil. Tabii ki kariyerimi düşünürken önümdeki beş seneye bakıyorum. Şimdiden ikiüç senenin şarkıları belli. Ne zaman, hangisinin çıkacağına ilişkin planlar yapıldı. Bunları önden görmek güzel…

Bir şarkının dinleyici ile buluşmadan geçirdiği aşamaları önceden biliyor olmak size nasıl bir avantaj sağladı?

– Babam 1981’e kadar albümlerini farklı firmalardan çıkarmış. Ama o yıl “Ben üretiyorum, ben yazıyorum, niye kendi firmamı açmıyorum?” diyerek Lider Müzik’i kuruyor. Ben de o algıdayım. Yazdığım söz ve bestelerim var. Klip çekerken ya da şarkının düzenleme aşamasında ne istediğimi biliyorum. Şirkette birlikte çalışılan sanatçılarla yaşanan tecrübeleri gördüm. Kendi işimi kendim yapıyorum. Bu yüzden şanslıyım.

 Mesela’dan sonraki planlar nedir?
– Mesela’nın çıkması doğum yapmak gibiydi, Hatta yayınlandığımda ağladım. Ama çoğu konuda sabırlıyım. Her şeyin zamanı olduğunu ve zamanı geldiğinden yapılması gerektiğini düşünüyorum. Belki Mesela’yı yedi yıl önce okusam üzerime yakışmayacaktı. Dönüp baktığımda “Tam yaşında okuyorsun bu şarkıyı” diyorum. Çünkü çayını koyan bir adam var orada. Ben de olgun bir dönemimde olduğumu hissediyorum. Aralık ayında ikinci şarkımı, yeni yılda da maxi single çıkarmayı planlıyorum. Ondan sonra da sahne çalışmaları başlayacak.

– Şarkı yazarken işin matematiğine dikkat ediyor musunuz?
– Müziğin içinde elbette matematik var ama matematiğe endeksli bir şarkı yaptığınızda şarkının duygusunu kaybediyorsunuz ve dinleyiciye de geçmiyor. O yüzden bende de “Hadi bugün şarkı yazayım, şarkıyı bitireyim” gibi bir kafa olmuyor.

Babanız eleştirirken sert midir? Yoksa size kıyamaz mı?
– Bana herkes “Selami Şahin’in oğlu olmak sizde baskıya neden oluyor mu?” sorusunu yöneltiyor. Sonuçta bir duayenin oğlusunuz. Ama bu bende baskı yaratmıyor çünkü babam beni baskıyla büyütmedi. Tam tersi her zaman destekledi. Benim kendi jargonumu, müzik tarzımı bulduğumu söylüyor. Bunun üzerine gitmem için de destekliyor.

– Şarkılarınızdan beğenmedikleri oluyor mu?
– Hiç “Olmamış” dediğini duymadım. Ama revize etmem gerekenleri söylüyor. Ne büyük bir şans ki 50 yıllık bir tecrübeden alıyorsunuz bu tavsiyeleri. Fikirleri çok değerli.

 Babanız artık sahnede arkasına baktığında sizi göremiyor. Onun için de zor olmalı…
– Selami Şahin sahnesi bir okul. Ben oradan mezun oldum. Yerime genç arkadaşlar geldi. Onların da öğrenmesi gerekiyor. Selami Şahin’den bir şey öğrenmenin değerine paha biçilemez. Elbette benim açımdan da öğrenmenin sonu yok ama artık herkes kendi kariyerine yöneldi. Belki ileride tekrar bir araya geliriz.– Babanız söylemeniz için istediğiniz her şarkıyı verir mi size?
– Vermez mi! “Hepsi sana feda olsun” diyor zaten. Selami Şahin şarkıları arasında çok özel bulduklarım var. Ben Sevdalı Sen Belalı gibi…
oduller-reklam-banner
● Gri Ekran

İlginizi Çekebilir