Ana Sayfa » Muhabirler » Gurur Öyküm Güven » Seda Şenyurt Yanık & Gamze Yaşar | N.A.R. Group Radyoları

Seda Şenyurt Yanık & Gamze Yaşar | N.A.R. Group Radyoları

oduller-reklam-banner

Seda Şenyurt Yanık & Gamze Yaşar | N.A.R. Group Radyoları

N.A.R. Group Radyoları reklam ekibi ile gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajı aşağıdan okuyabilirsiniz!..

İŞTE O RÖPORTAJ!..

GURUR ÖYKÜM GÜVEN: Öncelikle reklam geçmişinizden ve N.A.R Grup’taki görevlerinizden biraz bahsedebilir misiniz?

GAMZE YAŞAR: Ben daha önce farklı bir sektördeydim. N.A.R Grup radyolarında 1 yıldan beri çalışıyorum.

SEDA ŞENYURT YANIK: Ben 11 yıldır radyo sektöründeyim. Her alanda çalıştım. Aslında radyo programcısıyım ama o kadar meraklıyım ki hem reklamı hem prodüksiyonu hem yayını iyice öğrenmeye çalıştım. Reklamcılık kariyerim Number One’da başladı. Orada reklam/rezervasyonu iyice öğrenip İstanbul FM’e geçtim ve şimdi de N.A.R Grup’ta görev alıyorum.

GURUR ÖYKÜM GÜVEN: N.A.R Group Medya’da hangi radyoların reklamlarından sorumlusunuz?

GAMZE YAŞAR: Kendi bünyemizde 5 tane radyo kanalımız bulunmakta: Radyo Alaturka, Rock FM, Karma Türk, Radyo Ahenk ve Karma Love. Bunların içinde Karma Love bir tek internet üzerinden yayın yapıyor ve hepsinin reklam ve satın almasından sorumluyuz.

GURUR ÖYKÜM GÜVEN: Peki bu radyolar arasında en fazla reklam dilimine sahip olan hangisi ve sizce neden?

GAMZE YAŞAR: Radyo Alaturka bizim lokomotif kanalımız ve ardından Rock FM gelmekte. Radyo Alaturka en fazla reklam alan kanalımız çünkü kendi kanal dalında alternatif bir kanalı yok. Eski Türkçe pop, 60’lar – 70’ler, Türk sanat musikisi gibi türleri çalmakta ve şu an bu tarz yayın yapan başka kanallar yok. O yüzden bu kanalımızı çok tercih ediyorlar. Aynı şekilde Rock FM de Türkçe-yabancı Rock müziği yapıyor ama sadece Rock değil; belirli saatlerde Blues/Jazz gibi tarzlar da yayınlanıyor ve yine alternatifi yok. Bunların dışında Karma Türk, pop; Radyo Ahenk ise arabesk/fantezi tarzında çalıyor ve bunların alternatif kanalları olduğu için reklamda üçüncü dördüncü sıradalar.

GURUR ÖYKÜM GÜVEN: Sektör dağılımına baktığımızda, en fazla hangi sektör/firmalardan reklam geliyor?

GAMZE YAŞAR: Biz reklamları en fazla gıda, finans, otomotiv sektöründen alıyoruz. AKBANK, Yapı Kredi, Renault, Ülker Grubu, Coco – Cola gibi markalar çok ciddi reklam veren firmalar.

GURUR ÖYKÜM GÜVEN: Gelen her teklifi değerlendirmeye alıp toplantı mı yapıyorsunuz yoksa direkt eledikleriniz de oluyor mu? Yani reklamların seçiminde aradığınız kriterler var mı, varsa neler?

GAMZE YAŞAR: Açıkçası insan sağlığına zararlı, canlılara zararlı olan reklamları tercih etmeyiz. Mesela nükleer santralle ilgili… Bizim için her şeyden önce insan sağlığı önemli geliyor, genelde bunun dışındakilerde bir sıkıntı olmadığı için hepsini kabul ediyoruz.

GURUR ÖYKÜM GÜVEN: Radyo reklamlarının program içindeki sıralaması ve bunun maliyetlendirilmesi birbiriyle ilişkili. Bize bu ilişkiden bahseder misiniz? Sıralama ve maliyetlendirme nasıl yapılıyor?

GAMZE YAŞAR: Biz maliyetlendirmede ilk üç sırada yer alanlar için ek bir ücret talep etmiyoruz. Yayın kuşaklarına göre “drive time” ve “off drive time” olarak ikiye ayırıyoruz. Drive time en çok dinlenen saatler oluyor ki bunlar hafta içi 07.00 – 10.00 / 17.00 – 20.00 arası, hafta sonu ise bunun tam tersidir. Bu zaman dilimlerinde ücretlendirme daha fazla oluyor. Off drive time dediğimiz daha dinlenen saatlerde ise ücretler daha ucuz oluyor.

SEDA ŞENYURT YANIK: Veya özel kuşak yayınlayacağımız zaman bazı reklamlar özel kuşak, tek reklam istiyorlar. Onların da fiyatlandırması diğerler reklamlara göre daha farklı oluyor.

GURUR ÖYKÜM GÜVEN: Radyo reklamlarında, firmalar arası sıra yarışı var. Mesela… İlk üçü kapmak neden bu kadar önemli?

GAMZE YAŞAR: Genelde dinleyiciler reklam dinlemekten çok hoşlanmıyor. Program reklama geçtiğinde biraz bekliyorlar. İlk iki ve son iki reklam çok daha önemli çünkü dinleyiciler, reklamda sıkılıp kanal değiştiriyor, müzik dinlemek istiyorlar. Bir süre sonra: ”Müzik yayını başladı mı ?” diye dinledikleri kanala tekrar geri dönüyorlar. İşte bu yüzden de son iki reklam önemli oluyor. Dinlenilebilirliği daha fazla olduğundan ilk iki ve son iki reklam önemli.

SEDA ŞENYURT YANIK: O yüzden de kuşakları çok fazla uzatmamaya gayret ediyorum ben. Aslında reklam kuşaklarının 4 dk sürmemesi lazım ama “drive time” da bu pek mümkün olmuyor.

GAMZE YAŞAR: Zaten belirli bir zaman sınırlaması var. 6 dakika olabilir maksimum, bunu geçmemesi gerekiyor.

GURUR ÖYKÜM GÜVEN: Biraz da dinleyicilere değinelim…

Sedacım aynı zamanda radyo programcılığı da yapıyorsun. Son senelerde çoğu radyo seçiciliğini kaybedip gereksiz ve uzun reklamlarla dinleyiciyi kendine küstürüyor. Özellikle doğrudan satışlar yüzünden dinleyiciler radyoları açmaz oldu ya da radyolara çok fazla şikâyet yağdı. Sen bu konuyla ilgili nelerle karşılaştın. Yayın sırasında/reklam masasında, mesaj ya da telefon geldi mi? Dinleyicilerin size tepkileri ne yönde?

SEDA ŞENYURT YANIK: Radyoların kalkınması bu reklamlarla oluyor. Bazı dönemlerde, o ölü sezon dediğimiz, maalesef doğrudan satış reklamlarına ihtiyacımız oluyor. Tabii ki bizler de bütün radyolarda olduğu gibi bunları yayınlıyoruz. Şikâyetler alıyoruz, yapılacak çok fazla bir şey yok onunla ilgili. Elimizden geldiğince az yayınlamaya gayret ediyoruz veya çok dinlenilen saatlerde değil biraz daha ölü saatlere çekmeye çalışıyoruz. Zaten reklam veren ona bile razı oluyor öyle bir durumda.

GAMZE YAŞAR: Yani şikâyet geliyor ama bakarsanız, genelde firmalar memnun kalıyor ki doğrudan satış yapmak istiyorlar. Çünkü amaçlarına ulaşıyorlar ve birçok kişi de bu ürünlerden sipariş verip satın alıyor. Şikâyet var çünkü dediğim gibi insanlar müzik dinlemek istiyor ve reklam belli bir süre sonra dinleyiciyi boğuyor. Ama firmalar genel anlamda amaçlarına ulaşıp ürünlerini satıyorlar.

Seda Şenyurt Yanık & Gamze Yaşar | N.A.R. Group Radyoları

GURUR ÖYKÜM GÜVEN: Sizi zorlayan, canınızı sıkan bir reklam/firma oluyor mu?

GAMZE YAŞAR: Benim canımı sıkan olmuyor. Ben reklamın iyisi kötüsü olmaz diye düşünüyorum. Bu klasik bir cümle ama gerçekten böyle. En son yanılmıyorsam şu son zamanda yayınlanan Coco – Cola reklamı birçok kişiden tepki aldı. Ama sonuçta marka amacına ulaştı; markanın bilinirliliği artırdı. Herkes bu reklamı konuşuyor ve Coco – Cola’dan bahsediyor. Coco – Cola’nın amacı satış artırmak değil, o zaten sektörün lider firması, buna ihtiyacı yok. Bazı firmalar marka bilinirliğini artırmak ister, bazıları yenidir ve firmasını yeni piyasaya sunduysa bunu sektöre tanıtmak ister… Coco- Cola da konuşulmak istedi ve öyle de oldu.

SEDA ŞENYURT YANIK: Hatta bence bu tez konusu bile olabilir. O kadar ince detaylar var ki… Özcan Deniz’le Sıla, iki farklı tarz… Biz “Ne alaka?” dedik.

GAMZE YAŞAR: Çünkü bu bence reklamcı başarısını gösteriyor.

GURUR ÖYKÜM GÜVEN: Ben bir reklam ajansı olarak size reklam getirsem… Nasıl bir reklamla sizi ürünü almaya ikna edebilirim?

GAMZE YAŞAR: Kişisel olarak algılarsam eğer beni iyi bir sunumla ikna edebilirsiniz. İhtiyacım olan hatta olmayanı bile o kadar güzel bir şekilde sunarsınız ki ben onu alırım. Müziğiyle, tanıtımıyla, sunumuyla alakalı bir durum bence.

SEDA ŞENYURT YANIK: Benim için ürünün farklı olması dikkat çeker. Bunu dinleyici duyarsa/dinlerse ilgilerini çekecek, satış olacak veya o ürüne ilgi olacak diye o bizim de hoşumuza gider.

GURUR ÖYKÜM GÜVEN: Radyoya gelen reklam jingle’ larını Seda’nın dilinden dinleyip dans eder olduk… Sizce jingle’ ı dinleyicinin diline dolamak, ürün sattırmaya teşvik olarak kabul edilebilir mi? Bunun güçlü bir yaptırımı olduğuna inanıyor musunuz?

SEDA ŞENYURT YANIK: Kesinlikle! Yüzde doksan payı var desem yeridir çünkü biz bile burada reklam geldiği zaman: “Ayy ne kadar güzel olmuş” diye oynadığımız oluyor. Jingle dilimize dolanıyor, dikkatimizi çekiyor. Birçok büyük firma da bunu yapıyor Beko ve Arçelik gibi.

GURUR ÖYKÜM GÜVEN: Örnek olarak siz hangi reklam müziğini seviyorsunuz?

SEDA ŞENYURT YANIK: Valla geçenlerde Mutlu Akü ödül aldı.

SEDA ŞENYURT YANIK ve GAMZE YAŞAR: Mutlu Akü Bir Numara! (Gülüyorlar)

SEDA ŞENYURT YANIK: O da sevdiğimiz jingle’lardan biri. Peynirci Baba’yı ben bu ara beğeniyorum. Gayet başarılı bence. Müziği biraz alaturkavari, bizim radyoya da çok yakıştı.

Seda Şenyurt Yanık & Gamze Yaşar | N.A.R. Group Radyoları

GURUR ÖYKÜM GÜVEN: Bu keyifli sohbet için sizlere çok teşekkür ediyor, reklam ve yayın hayatınızda başarılar diliyorum…

SEDA ŞENYURT YANIK ve GAMZE YAŞAR: Biz teşekkür ederiz, başarılar…

Hazırlayan: Gurur Öyküm Güven

oduller-reklam-banner
● MüzikOnair
Başlıklar

İlginizi Çekebilir