Ana Sayfa » Müzik » Selim Çaldıran Müzik OnAir’de Müjdeyi Verdi!..

Selim Çaldıran Müzik OnAir’de Müjdeyi Verdi!..

oduller-reklam-banner

Ünlü aranjör Selim Çaldıran, 6 ay sonra ikinci bir Yıldız’lı Şarkılar albümünün çıkacağını söyleyebilirim dedi. Çaldıran, ikinci albümde Tarkan ve Hadise gibi isimlerin de olacağının müjdesini verdi.
Ünlü besteci, müzisyen ve aranjör Selim Çaldıran, dün akşam Müzik OnAir’de ‘Hüseyin Özdemir’le 15 Dakika Mola’ İnstagram canlı yayınının konuğu oldu. Müzik dünyasında son günlerin en çok konuşan albümü olan ‘Yıldız’lı Şarkılar’ proje albümünün aranjmanlarını yapan Çaldıran, Müzik OnAir’e özel açıklamalarda bulundu.
Son günlerde ünlü şarkıcı Elif Kaya ile evleneceği konusunda çıkan haberlere yanıt veren ünlü aranjör, ‘Henüz öyle bir durum söz konusu değil, ama arkadaşlığımız var’ diye konuştu.
İşte o röportaj;

Müziğe nasıl başladın?
6 yaşından beri müzikle iç içeyim. Babam da müzikle ilgileniyormuş. Evimizde zaten piyano varmış. O piyanoda babamın çaldığı herşeyi taklit ediyormuşum. Konservatuvarı kazandım, 2000 kişinin arasından birinci olmuştum yatılı burs kazandım. Klasik batı müziği ile başladım daha sonra caz müziğe geçtim. Baktık Türkiye’de bunlarla olmayacak. Sonra bir stüdyo kurarak bu sanatçılara aranjman yapmaya başladım. 90’lı yıllarda ne yaptıysam hepsi başarılı oldu.

Bu işi yapmak isteyenlere tavsiyen nedir?
Günümüzde internet vasıtasıyla birçok şeye uyanmış durumda genç arkadaşlarımız. Hemen bir şey yapılıyor fenomen oluyorsunuz. Müzikle ilgili bir şeyler de üretmek lazım. Müzikle ilgili hala buluş yapılabiliyor. Ufku geniş tutmak lazım. Halen yeni yeni şeyler üretilebiliyor. Tavsiyem kendilerini eğitsinler, kendilerini eğittikçe bilgiler kendilerini doğuracaktır. Herşeyi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Yeter ki içinizde azim olsun.

Yıldızlı şarkıları albümünde nasıl teklif geldi? Yıldız Tilbe mi bu şarkıyı okumanı istedi?
Yıldızlı şarkılar albümünde 27 tane aranjem var. Benim öyle bir niyetim yoktu. Fakat Yıldız, ben bir sürpriz yapmak istiyorum dedi. İlla bir şarkı oku dedi. Sana uygun bir şarkım var, istiyorsan bir dene dedi. Bir akşam girdim stüdyoya, şarkıyı da okudum. Ertesi gün dinledik, güzel olmuş dedik. O şekilde girdi albüme. Daha önceden vokal tecrübem vardı. Yabancılık çekmedik o yüzden. Projenin ikincisi gelecek. Hiçbir isim Yıldız Tilbe’ye hayır diyemedi. Ama yetiştiremediler. Tarkan gibi, Hadise gibi. 6 ay sonra ikinci bir ‘Yıldızlı Şarkılar’ın çıkacağını söyleyebilirim.

Elif Kaya ile evlilik ile ilgili haberler doğru mu?
Elif Kaya ve benim kariyerimizle alakalı bir takım engeller var. Şu anda öyle bir durum yok. Ama arkadaşlığımız var tabi.

Bu işi yapmasaydın ne iş yapardın?
Haftanın 2-3 günü futbol oynuyorum . Aşırı fanatik bir şekilde futbol oynuyoruz. Futbolcu olurdum herhalde. Kutsi, Hakan Altun ve Baha gibi isimler ile Playstation oynuyoruz şimdilerde.

Yıldız Tilbe ile tanışma hikayeni anlatır mısın?
Uzun yıllardır tanışıyoruz. 2002 yılında ilk çalışmamız oldu. Bir gün geldiler onun bağlı bulunduğu plak şirketiyle birlikte. Haberi Olsun, Olsun mu Olmasın, Ama Evlisin, Çat Kapı gibi albümlere aranjman yaptık. Sonra buralara geldik Yıldız’la.

Albümde olmasını istediğin isimler var mı?
Bu albümdeki birçok kişiyle solo çalışmaları yapıyorum. Kim okumak istiyorsa okuyacak. Kimseye ‘Hayır ‘demiyoruz biz. Sadece çok talep olduğu için ikinci albüme kaldı diğer arkadaşlar.

Selim Çaldıran Kaç Yaşında?
52 yaşındayım. Müzikle uğraşanlar yaşlanmıyorlar aklınızda olsun.

Özellikle takip ettiğin sanatçılar var mı?
Birçok sanatçı arkadaşımı takip ediyorum. Bu aralar Dua Lipa, Sia, Adele, Beyonce, Madonna gibi isimleri takip ediyorum. Dünyada neler oluyor bilmek istiyoruz. Güncel olmamız gerekiyor aranje olarak. İki sene evvel yaptığınız aranjman bugün eskimiş oluyor. Çok hızlı değişiyor gündem. Bu bakımdan da güncel kalmaya çalışıyoruz.

Radyo dinler misin?
Mümkün olduğunca dinliyorum. Best Fm, Süper Fm gibi radyoları dinlerim. Radyo Voyage, Joy Fm gibi radyoları sayabilirim.

Hayatındaki dönüm noktası nedir?
Konservatuarı bitirmek üzereyken sevgili Garo Mafyan bana bir iş teklif etti. Ajda Pekkan, İstanbul Gelişim Orkestrası ile çalışabilir misin dedi. Henüz 19 yaşındaydım. İkinci klavyeci istiyorlardı gruba. Kapıda birçok arkadaş sırada bekliyordu. Sevgili Garo Mafyan piyano hocamdı konservatuvarda beni seçtiler. Ben çok heyecanlanmıştım. İki işin avansını verdiler. Gittim o gün araba aldım. Hayat orada değişmeye başladı. Ajda Pekkan’a 3 sene çaldım. Benim için dönüm noktası odur.

Müzik OnAir’i ne sıklıkla takip ediyorsun?
Müzik OnAir’i çıkışından beri takip ediyorum. İsmi müzik olduğu için zaten oradan çağrışım yapıyor. Zaten Sevgili Özcan (Özcan Beylan) ile tanışıyoruz. Sizleri tanıdık sonra da. Doğru yayın yapanları takip ediyorum. Kimisi doğru olmadan heyecanlanıp, yanlış haber yapıyor.

İkili canlı yayını nasıl buldun?
İkili canlı yayın çok güzel. Bence güzel ileride yine bir araya geliriz herhalde. Bu güzel program için çok teşekkür ediyorum.

oduller-reklam-banner
Ezgi

İlginizi Çekebilir