Ana Sayfa » Radyo » Sina Koloğlu Kafa Radyo İle İlgili Konuştu

Sina Koloğlu Kafa Radyo İle İlgili Konuştu

oduller-reklam-banner

Milliyet yazarı Sina Koloğlu, yeni yazısında radyolarla ve dijital yayıncılıkla ilgili görüşlerini belirtti.

Çamlıca verici istasyonu, benim televizyon üzerine haber yapmaya başladığım muhabirlik zamanımdan bugüne kadar  vardı. Kaç haber yaptığımı hatırlamıyorum. 1992 yılında yazdığım ‘İzlenemiyor, dinlenemiyor’ haberinde, ‘Çamlıca’ya bir kule projesinden bahsediyorum. O günlerden bugünlere geldik. Çamlıca’daki 388.5 metrelik kule, temmuzda açılacak. 2016 yılında başlanmıştı inşatına… TV kanallarınını yanı sıra bir de işin özel radyoları var. Büyük sıkıntı bu noktada. Bu kulede 104 radyo vericisi olacağı söyleniyor. Avrupa’da radyo vericileriyle önemli bir kule Eyfel Kulesi’dir. Kulede özel ve devletin olmak üzere 32 radyo istasyonu vericisi var. Bu sektörün içinde yer alan bir isimle konuşuyordum. “Çamlıca 104 radyoyu kaldırmayabilir. Eyfel’deki sınırdır. Yangın çıkma riski bile mevcut olabilir o derece tehlikeli” iddiasında bulundu. Duyduğum, nisan ayında ilk deneme yapılacak. Temennimiz sistemin hiçbir sorun çıkarmadan tıkır tıkır işlemesi.

Yine de,  “104 radyo fazla değil mi?” sorusu da bir kenarda bulunsun.
Neden dijital yayın olmuyor?
Televizyonları karasal yayından izleyen neredeyse kalmadı. Uydulara yüklendik şıkır şıkır izliyoruz. Frekans sorunu yok. Peki radyolar için neden düşünülmüyor dijital yayın? DAB (Digital Audio Broadcasting) sistemiyle (TRT) 2016 yılından beri  İstanbul ve Ankara’da dijital radyo test yayınları yapıyor. Dijital platformlarda radyolar dijital yayın yapıyor. Ama bunun dışında bir gelişme yok. RTÜK’te bir ihale hazırlığı yok. Batıda radyolar DAB sistemine geçiyor yavaş yavaş.

KAFA RADYO’NUN EKİBİ İYİ  
Nihat Sırdar, özel radyo tarihimizin önemli ismidir. Keyifli muhalif program yapar ve de çok sevilir. 30 yıl olmuştur. Özel radyoların heyecanlı olduğu yıllarda epey yazmıştım. Geçenlerde çok uzun bir aradan sonra konuştuk. Show Radyo’dan ayrılmıştı. Tesadüf Güçlü Mete’yle Zeki Kayahan Çoşkun da ayrıldılar! Sonra hep birlikte ‘Kafa Radyo’yu kurdular. Sunay Akın, İlber Ortaylı, Zafer Algöz, (abimizin Kafa Dergisi’ndeki öykülerini pek severim) Candaş Tolga, Özer Atik (Tolga Çevik şovun unutulmaz piyanisti) ve Bedia Ceylan Güzelce yine bu radyoda…

Kaynak: BU VERİCİ O KADAR RADYOYU KALDIRIR MI?

oduller-reklam-banner
● Misafir
Başlıklar

İlginizi Çekebilir