Ana Sayfa » Müzik » Sinem Vural’dan Acil Eylem Planı Çağrısı

Sinem Vural’dan Acil Eylem Planı Çağrısı

oduller-reklam-banner

Koronavirüsün Türkiye’ye girmesinin ardından müzik sektörü de olumsuz etkilenmeye başladı. Konserlerin iptal edilmesi Hadise, Alişan, Haluk Levent gibi pek çok ismi binlerce lira zarara soktu.

İlgili Haberler:

Koronavirüs Müzik Dünyasına Da Bulaştı

Hadise 1 Milyon Lira Zarar Etti

Yaşanan bu durum karşısında Asil Gök, Redd gibi sanatçılar müzik meslek birliklerini müzisyenlere destek olması için çağrıda bulunmuştu. Bu çağrıya Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Sinem Vural da katıldığını belirtti. Müzik meslek birliklerini acil eylem planına davet eden Vural, yazısında şu ifadelere yer verdi:

Eylem planı gerekli

Kültür sanat faaliyetlerinde çalışanları gözetecek bir çalışmaya gidilmesi acil gerekli. Çözüm, ödemeleri gereken vergileri ötelemek, SGK ödemelerini askıya almak ya da dönemsel bir yardım bütçesi hazırlamak olabilir.
Almanya ve Fransa bu konuda güzel bir örnek oluşturarak bir fon oluşturacağını açıkladı.
Evde kalmak, minimum insanla temasta bulunmak bu süreçte en akılcı yöntem olsa da sektörde on binlerce kişinin ne yapacağı, nasıl bir yöntemle yaşamını sürdüreceği de gündeme alınmalı.
Yoksa süreç bittiğinde evsiz birçok müzisyen, teknisyen ile kapanan birçok mekan olacaktır.
Meslek birliklerinin desteği ve kurulacak geçici bir kurulla Kültür Bakanlığı ile iletişime geçilip geç olmadan bir acil eylem planı yapmakta fayda var.

Müzik meslek birlikleri veya Bakanlık konuyla ilgili henüz bir düzenlemeye gitmedi ancak sanatçıların mağdur olmaması için bir uygulamanın devreye sokulup sokulmayacağı merak konusu oldu.
Gelişmeleri Müzik Onair’dan takip edebilirsiniz.
Sinem Vural’ın yazısının tamamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
İlgili Haberler:
oduller-reklam-banner
● haberalani

İlginizi Çekebilir