Ana Sayfa » Müzik » Spotify’dan Apple’a Tekelcilik Eleştirisi

Spotify’dan Apple’a Tekelcilik Eleştirisi

oduller-reklam-banner

Dijital müzik dinleme platformu Spotify, dev rakibini ‘adil olmayan bir şirket’ ifadeleriyle eleştirdi. Spotify CEO’su Daniel Ek, Apple’ı “kısıtlayıcı uygulamaları” ve “adil rekabet kurallarına uymamakla” suçladı.

Bloomberg’e konuşan Spotify CEO’su Daniel Ek, Apple ile ilgili soruları yanıtladı. Daniel Ek, Apple’ı “adil olmayan” bir şirket olarak tanımlıyor. Apple’ı kısıtlayıcı uygulamalar nedeniyle eleştiren Ek, bunun ticareti olumsuz etkilediğini söyledi. Spotify CEO’su Daniel Ek, Apple’ı “kısıtlayıcı uygulamaları” ve “adil rekabet kurallarına uymakla” eleştirdi.

‘Tekelcilik’ Eleştirisi

Spotify’a göre tekel olmak isteyen Apple’ın da aralarında olduğu markaları, geçen yıl Avrupa Birliği’ne şikayet eden İsveç merkezli müzik veri akışı servisi, Apple’dan daha fazla açılım yapmasını bekliyor.

‘Apple Watch ve Siri Güncellemeleri Verimsiz’

Abonelik sisteminde yüzde 30’luk bir kesinti yapan Apple’ı eleştiren Daniel Ek, Apple’ın uygulamalar adına yayımlanan güncellemeler için yaptığı kısıtlamalardan da memnun değil. Ek, ayrıca, Apple’ın Watch ve Siri için yaptığı çalışmaları da verimsiz buluyor.

Apple tarafından yapılan kısıtlamaların ticareti olumsuz bir şekilde etkilediğini belirten Daniel Ek şunları da ekledi;

”Apple, HomePod hoparlöründe üçüncü parti müzik uygulamalarının çalıştırılmasına veya iPhone’un (iOS) ve iPad’in (iPadOS) kullandığı yazılımlarda varsayılan müzik uygulamasının değiştirilmesine izin vermiyor”

oduller-reklam-banner

İlginizi Çekebilir