Ana Sayfa » Özel » “Tek Bir Radyonun Bile Kapanmasına Müsaade Etmeyiz!..”

“Tek Bir Radyonun Bile Kapanmasına Müsaade Etmeyiz!..”

oduller-reklam-banner

Çamlıca’daki yeni kulede yayın yapacak radyoların teknik olarak sayısının 80 olması ve mevcutta İstanbul’da 108 radyonun olması nedeniyle çözüm arayışı için RATEM öncülüğünde radyo sahipleri ve yöneticileri dün saat 14:00’te Harbiye’deki Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda bir araya geldiler.

RTÜK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından RATEM Yönetimi’ne tebliğ edildiği iddia edilen, “Fazla radyo var, sayısı azaltılsın, 80 radyo kalsın, diğerleri kapatılsın” isteği üzerine çözüm arayışı ile ilgili toplanan radyolardan tek bir karar çıktı. “Tek Bir Radyonun Kapanmasına İzin Vermeyeceğiz”

Toplantıda bütün radyoların sahipleri ve yöneticileri ile bazılarının hukuk temsilcileri de yer aldı.

RATEM Başkanı açılış konuşması yapıp sözü radyo temsilcilerine bıraktı. RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy, 2019 yılının Mart-Mayıs ayları aralığında yeni kulenin faaliyete geçeceği bilgisini edindiklerini söyledi. Ayrıca diğer illerde de benzer kulelerin inşa edileceği haberlerini duyumsadıklarını da söyledi. Yani benzer durum diğer illerde de yaşanacak denildi.

Radyo temsilcileri, “Tek bir radyonun kapanması söz konusu olamaz, hiç bir radyoyu kapattırmadan yeni kulede yayınlarımıza devam edeceğiz.” konusunda hemfikir oldu.

Bazı konuşmacılar kapatılma kelimesinin dahi anılmaması gerektiğini, ilgili kanun ile radyolara verilen hakların korunması gerektiği ve bir anayasal hak olarak buna kimsenin engel olamayacağını dile getirdiler.

RATEM bu konuyu benimseyerek hiç bir radyonun kapanmaması konusunda bir savunma yapılacağını söyledi.

RATEM konuyu RTÜK ve Ulaştırma Bakan yardımcısı ile görüştüğünü açıkladı.

Bir radyo temsilcisi ise “Yeni kule meselesi onlardan çıktı, 200 khz aralığında sorunsuz yayınlarımıza zaten devem ederken sorunu onlar üretti, dolayısyla bütün radyoların yayın yapması için çözümü de onlar üretsin bizi ilgilendirmez.” dedi.

Best Fm’in sahibi Emrah Hattat ise; “Yıllardır frekans bedeli verildiğini, 25 yıldır Çamlıca’da hazine arazisinde gece kondu statüsünde yayınlar yaparken şimdi devletin tapuları verip bizi resmileştirmesi lazım ve frekans tahsisini ihale olmadan bize teslim etmesi lazım.” dedi, diğer radyo temsilcilerinden de destek gördü.

Bir başka konuşmacı ise; “Emrah Bey’e katılıyorum, gece kondular için devlet imar affı çıkardı, onlara tapularını verdi, taksicilerin hakkını korudu, biz de eylem planı yapıp kamuoyu yaratarak hakkımızı arayalım, sayın Cumhurbaşkanımıza gidelim, o bizi anlayacaktır ve hiçbir radyonun kapanmasına asla izin vermeyecektir. Başka bir çözüm üretilmesi için talimat verecektir.” dedi. Bu fikir de diğer radyo temsilcilerinden destek gördü.

Bir katılımcı ise en kısa zamanda DAB (Dijital Audio Brodcasting) Yayına (RTÜK’te adı sayısal yayıncılık) geçilmesi gerektiğini ve böylece İstanbul’da başlayan bu değişim ile DAB Yayına geçiş için dönüşümün gerçekleşmesi gerektiğini, böylece frekans ihalesi olmadan hiçbir radyo kapanmadan hatta daha fazla radyo yayını yapılarak devam edilebileceğini söylerken, yeni kule ile karasal yayın sorununu fırsata çevrilmesi hakkında fikir söyledi.

Best FM adına konuşan Emrah Hattat, yeni yapılan yayın kulesinin yedeği olmadığını söyledi ve herhangi bir terör saldırısı, yangın vs olayında yayınların kesileceğini ve yedek kule ile yedek sistemin olması gerektiğini söyledi.

RATEM Başkanı ise 8 radyoluk yedek sistem planlandığını ancak yeterli olmadığını ifade etti.

Bir başka konuşmacı Büyükçekmece’de yer alan direğin yedek olabileceğini söyledi.

2 saat süren toplantı sonucunda bir sonraki toplantının “Telif Yasası” ile ilgili olacağı duyurularak veda edildi.

RADYOLARI YAKINDAN İLGİLENDİREN ÖNEMLİ İDDİALAR DA VAR!..

Kule için ayrıca şöyle bir iddia var. Kulenin maliyeti radyolardan peşin olarak alınacakmış… Radyo başına 450 Bin TL katılım parası uygulanacakmış ve aylık radyo başına 10-15 Bin TL alınacak diye iddia ediliyor…

Bir başka iddia ise, RTÜK’ün RATEM’e “Siz radyo sayısını 80’e indirin, yoksa en yakın zamanda biz ihaleye çıkarırız, biz indiririz..” dediği yönünde…

Gelişmeleri MüzikOnair’dan takip edebilirsiniz!..

oduller-reklam-banner
Ezgi
Başlıklar